2018թ.-ի առաջին կեսին Գերմանիան վերականգնվող աղբյուրներից բավականաչափ էլեկտրաէներգիա է արտադրել երկրի յուրաքանչյուր առանձին տուն սնելու համար ամբողջ տարվա ընթացքում:
Այս տարվա հունվարից հունիս ընկած ժամանակահատվածում երկիրը արտադրել է 104 մլրդ կՎտ*ժ վերականգնվող էներգիա, ներառյալ քամուց, արևից, կենսազանգվածից և հիդրոէլեկտրական աղբյուրներից ստացած էներգիան:
Այս ցուցանիշները նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են 9.5% -ով, իսկ երրորդ ցուցանիշը ավելի բարձր է, քան երեք տարի առաջ, ինչպես հաղորդում է Independent-ը:
Այս մասին հայտնում է Էսսենում (Գերմանիա) տեղակայված E.ON Եվրոպական էներգետիկ ընկերությունը:
«Սա ցույց է տալիս, թե ինչպես են վերականգնվող էներգիայի աղբյուրները ավելի կարևոր դառնում մեր էներգամատակարարման համար», - ասել է E.On Energie Deutschland-ի ղեկավար Վիկտորյա Օսադնիկը, շարունակեց Independent-ը:
104 մլրդ կՎտ*ժ-ից քամու հզորությունը գրեթե 53% էր կազմում՝ արտադրելով 55 մլրդ կՎտ*ժ:
Արևային էներգիան արտադրել է 21 մլրդ կՎտ*ժ կամ 20.2% էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների ընդհանուր քանակից, մինչդեռ 20 մլրդ կՎտ*ժ էլեկտրաէներգիա է ստացվել կենսազանգվածից և 8 մլրդ կՎտ*ժ՝ հիդրոէլեկտրակայանից:
Այս տարվա առաջին կիսամյակում Գերմանիան առաջին անգամ վեց ամսվա ընթացքում արտադրել է ավելի քան 100 մլրդ կՎտ*ժ վերականգնվող էներգիա:
2017թ․-ին վերականգնվող էներգիան կազմել է երկրի էներգետիկ հաշվեկշռի 36%-ը: Նոր ցուցանիշները արտացոլում են Գերմանիայի մաքուր էներգիայի մեջ կատարված վերջին ներդրումները, ինչպես նաև եղանակային պայմանները:

Германия в течение шести месяцев вырабатывает достаточное количество чистой энергии для питания домохозяйств в течение года
27 Июль, 2018
В первой половине 2018 года Германия выработала достаточно электроэнергии из возобновляемых источников для питания каждого отдельного дома в стране в течение целого года.
В период с января по июнь этого года страна выработала 104 млрд КВт*ч возобновляемой энергии, включая энергию от ветра, солнца, биомассы и гидроэлектрических источников.
Эти показатели выросли на 9,5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, а третий показатель выше, чем три года назад, как сообщает Independent.
Об этом сообщила E.ON, европейская энергетическая компания, базирующаяся в Эссене, Германия.
«Это показывает, как возобновляемые источники энергии становятся всё более важными для нашего энергоснабжения», — сказала Виктория Оссадник, глава E.On Energie Deutschland, продолжил Independent.
Из 104 млрд КВт*ч мощность ветра составляла почти 53%, генерируя 55 млрд КВт*ч.
Солнечная энергия выработала 21 млрд КВт*ч или 20,2% от общего количества возобновляемых источников энергии, в то время как 20 млрд КВт*ч электроэнергии получилось от биомассы и 8 млрд КВт*ч — от гидроэлектростанции.
В первой половине этого года впервые за шесть месяцев Германия произвела более 100 млрд КВт*ч возобновляемой энергии.
В 2017 году возобновляемая энергия составила 36% энергетического баланса страны. Новые показатели отражают недавние инвестиции в чистую энергию из Германии, а также погодные условия.