Awesome Foundation հիմնադրամի նախաձեռնությամբ Երեւանում տեղադրվել է բջջային հեռախոսների լիցքավորման առաջին արեւային կայանը: Այս մասին տեղեկանում ենք Հիմնադրամի կայքից:
Կայանը ամբողջությամբ աշխատում է մաքուր արեւային էներգիայով, իսկ արեւային վահանակները լիցքավորում են վերալիցքավորվող լիթիումային մարտկոցը, որն էլ, իր հերթին, լիցքավորում է կայանին միացված հեռախոսները:
Հայտնի է, որ հեռախոսը կարելի է լիցքավորել նաեւ ամպամած եղանակին, երբ արեւ չկա կամ էլ գիշերը: Կայանն ունի երեք արեւային վահանակ եւ վեց միակցիչ, որոնց կարելի է միացնել միանգամից վեց բջջային հեռախոս։
Մարտկոցի ամբողջական լիցքավորման համար անհրաժեշտ է 4-6 ժամ ցերեկային լույս, որի դեպքում կայանը կարող է էներգիա տրամադրել սարքերին 40+ ժամ ժամկետով:
Awesome Foundation միջազգային կազմակերպությունը զբաղվում է աշխարհում հետաքրքիր գաղափարների իրագործմամբ: Հիմնադրամը միկրովարկեր է տրամադրում այն մարդկանց, ովքեր ոչ սովորական նախագծեր են մշակում:

По инициативе фонда «Awesome Foundation» в Ереване установлена первая солнечная станция для зарядки мобильных телефонов. Об этом сообщается на сайте фонда.
Станция полностью работает на солнечной энергии. Солнечные панели заряжает литиево-ионный аккумулятор, который, в свою очередь, заряжает мобильные телефоны, присоединенные к станции.
Впрочем, телефон можно зарядить и в пасмурную погоду, когда нет солнца, или ночью. А на одной станции одновременно можно зарядить шесть мобильных телефонов. Для полной зарядки аккумулятора требуется 4 – 6 часов дневного света. В этом случае станция может предоставить устройствам энергию на срок от 40 часов и более.
Фонд «Awesome Foundation» выдает микрогранты лицам, которые занимаются разработкой необычных проектов.