Առաջին անգամ արևի էներգիան տիեզերքից փոխանցվել է Երկիր
Կալիֆոռնիայի տեխնոլոգիական ինստիտուտի (Caltech) գիտնականները պատմության մեջ առաջին անգամ կարողացել են Արեգակի էներգիան հավաքել ուղեծրային արբանյակի միջոցով և այն փոխանցել Երկիր, ինչը կարևոր ձեռքբերում է էներգիայի մաքուր և կայուն աղբյուրների որոնման և այս ոլորտի զարգացման գործում։
Խոսքը տիեզերական Space Solar Power Demonstration (SSPD-1) առաքելության մասին է, որն իրականացվում է Caltech-ի տիեզերական արևային էներգիայի նախագծի (Space Solar Power Project, SSPP) աշխատակիցների ուժերով, NASA-ի ռեակտիվ շարժիչ լաբորատորիայի (JPL), Indie Semiconductor Inc. ընկերության, Amazon Web Services-ի և ստարտափ GuRu Wireless-ի հետ համագործակցությամբ, որը Caltech-ի ստորաբաժանումներից մեկն է։ Համատեղ գործունեության արդյունքում գիտնականները կարողացել են Երկրի ուղեծրում որոշակի էներգիա հավաքել, այնուհետև այն տեղափոխել մեր մոլորակի մակերես, ինչը լուրջ ձեռքբերում է։
Երկրի վրա մարդիկ սովորել են օգտագործել արևի լույսը էներգիա արտադրելու համար, սակայն  նույնիսկ ամենաառաջադեմ տեխնոլոգիաներն ունեն իրենց թերությունները: Օրինակ՝ ամպամած անձրևոտ օրերին արևային մարտկոցի հզորությունը կարող է նվազել 25%-ով, իսկ գիշերը դրանք չեն կարող էներգիա արտադրել ընդհանրապես։ Մինչդեռ ուղեծրում տեղադրված արևային մարտկոցները կարող են շարունակաբար էներգիա արտադրել, եթե դրանք մշտապես ուղղված լինեն դեպի արևը։ Մնում է, որ գիտնականները կարողանան էներգիան ուղեծրից Երկիր փոխանցելու հուսալի միջոց մշակել
Այս գիտափորձը հնարավոր է դարձել Microwave Array for Power-transfer Low-Obit Experiment (MAPLE) սարքի շնորհիվ, որն օգտագործվել է տիեզերքից Երկիր էներգիա փոխանցելու համար: Այն կարող է ստանալ արևային էներգիա՝ հավաքված ֆոտոգալվանային բջիջների միջոցով: Այնուհետև MAPLE-ը գործարկել է ուղղիչ ալեհավաքները՝ արևային էներգիան ռադիոհաճախականության վերածելու համար: Դրանից հետո սինթեզվել է ռադիոհաճախականության էներգիայի ճառագայթ և փոխանցվել Երկիր։ Այնուհետև Caltech ընկերության տանիքում տեղադրված սարքավորումը, որը նաև հետևում է MAPLE-ի աշխատանքին, ընդունել է ազդանշանն ու այն փոխակերպել էլեկտրական հոսանքի։

Эксперимент по передаче энергии из космоса на Землю был проведен командой Калифорнийского технологического института (Caltech). Спутник, работающий на орбите в рамках проекта Space Solar Power Project (SSPP) преобразовал солнечную энергию в постоянный ток, который, в свою очередь, был преобразован в радиочастотный ток. Этот ток был передан на Земли и затем собран станцией захвата.
Эксперимент базировался на использовании технологических инноваций, главной из которых стало устройство MAPLE (Microwave Array for Power-transfer Low-orbit Experiment), способное осуществлять беспроводную передачу энергии из космоса. Оно состоит из легких и гибких микроволновых передатчиков, лучший комплекс которых был собран на основе предыдущих экспериментов с использованием 32 различных типов фотоэлементов.
Сам факт того, что энергию солнечного излучения можно собирать в космосе и передавать на Землю, открывает широкие возможности. тем более, что размещение спутников на высокой орбите устраняет ограничения, связанные с циклом день/ночь. То есть, в отличие, например, от солнечных батарей энергия может быть получена в любое время суток и независимо от погодных условий.
Президент Калифорнийского технологического института, профессор физики Томас Ф. Розенбаум отметил: «Солнечная энергия, излучаемая из космоса в коммерческих масштабах и освещающая весь земной шар, все еще остается далекой перспективой. Но эта важнейшая миссия показала, что это вполне достижимое будущее».