Չինաստանը դիտարկում է Երկիր մոլորակին մոտեցող աստղակերպերից պաշտպանության համակարգի ստեղծումը, քանի որ երկիրը ակտիվացնում է իր երկարաժամկետ տիեզերական հավակնությունների իրականացման ջանքերը: Այս մասին հայտարարել է Չինաստանի ազգային տիեզերական վարչության ղեկավար Չժան Կեցիանը:
Վերջին տարիներին Չինաստանը տիեզերքի յուրացումն իր գլխավոր առաջնահերթությունն է դարձրել՝ նպատակ ունենալով մինչեւ 2045 թվականը տարեկան հազարավոր տիեզերական թռիչքներ իրականացնելու և տասնյակ հազարավոր տոննա բեռներ ու ուղևորներ տեղափոխելու ծրագիր ստեղծել:
Այդ նպատակով Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության և Ռուսաստանյան Դաշնության միջև միջազգային լուսնային հետազոտական կայան հիմնելու մասին փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել:
Գաղափարը հետևյալն է. մակերևույթից նմուշառման համար տիեզերական զոնդը վայրէջք է կատարում Երկրին մոտեցող աստղակերպի վրա, այնուհետևվերադառնում է Երկիր, արձակում է նմուշներով պարկուճը և կրկին ուղարկվում արդեն այլ աստղակերպի ուղեծիր, հաղորդում է «Սինհուա» գործակալությունը ՝ վկայակոչելով Չինաստանի գիտությունների ակադեմիայի ներկայացուցչին:
Անցյալ տարի Եվրոպական տիեզերական գործակալությունը ևս 129 միլիոն եվրո արժողությամբ գործարք էր կնքել նաև NASA-ի հետ Երկրին մոտեցող աստղակերպերի հետագիծը փոխելու հնարավորություններն ուսումնասիրող համատեղ նախագծի համար տիեզերանավ կառուցելու նպատակով։

Китай рассматривает создание системы защиты от астероидов
Китай  рассматривает создание системы защиты от приближающихся к Земле астероидов, поскольку страна активизирует усилия по реализации своих долгосрочных космических амбиций. Об этом заявил  глава Китайского национального космического управления Чжан Кэцзянь.
В последние годы Китай сделал освоение космоса своим главным приоритетом, стремясь к 2045 году создать программу, предусматривающую выполнение тысяч космических полетов в год и перевозку десятков тысяч тонн грузов и пассажиров.
С этой целью между Китайской Народной Республикой и Российской Федерацией был подписан меморандум о взаимопонимании в области создания международной лунной исследовательской станции.
Идея состоит в следующем: космический зонд приземлится на астероид, приближающийся к Земле, для сбора образцов, затем возвращается на Землю, чтобы выпустить капсулу с образцами, и снова выходит на орбиту теперь уже другой кометы, сообщило официальное информационное агентство “Синьхуа” со ссылкой на представителя Китайской академии наук.
В прошлом году Европейское космическое агентство также подписало контракт на 129 миллионов евро на строительство космического корабля для совместного с НАСА проекта по изучению возможностей изменения траектории астероидов, направляющихся к Земле.