Չինաստանը դիտարկում է Երկիր մոլորակին մոտեցող աստղակերպերից պաշտպանության համակարգի ստեղծումը, քանի որ երկիրը ակտիվացնում է իր երկարաժամկետ տիեզերական հավակնությունների իրականացման ջանքերը: Այս մասին հայտարարել է Չինաստանի ազգային տիեզերական վարչության ղեկավար Չժան Կեցիանը:
Վերջին տարիներին Չինաստանը տիեզերքի յուրացումն իր գլխավոր առաջնահերթությունն է դարձրել՝ նպատակ ունենալով մինչեւ 2045 թվականը տարեկան հազարավոր տիեզերական թռիչքներ իրականացնելու և տասնյակ հազարավոր տոննա բեռներ ու ուղևորներ տեղափոխելու ծրագիր ստեղծել:
Այդ նպատակով Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության և Ռուսաստանյան Դաշնության միջև միջազգային լուսնային հետազոտական կայան հիմնելու մասին փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել:
Գաղափարը հետևյալն է. մակերևույթից նմուշառման համար տիեզերական զոնդը վայրէջք է կատարում Երկրին մոտեցող աստղակերպի վրա, այնուհետևվերադառնում է Երկիր, արձակում է նմուշներով պարկուճը և կրկին ուղարկվում արդեն այլ աստղակերպի ուղեծիր, հաղորդում է «Սինհուա» գործակալությունը ՝ վկայակոչելով Չինաստանի գիտությունների ակադեմիայի ներկայացուցչին:
Անցյալ տարի Եվրոպական տիեզերական գործակալությունը ևս 129 միլիոն եվրո արժողությամբ գործարք էր կնքել նաև NASA-ի հետ Երկրին մոտեցող աստղակերպերի հետագիծը փոխելու հնարավորություններն ուսումնասիրող համատեղ նախագծի համար տիեզերանավ կառուցելու նպատակով։

Zhang Kejian, head of the China National Space Administration, did not provide further detail in his opening remarks at a ceremony for China's space day in the eastern city of Nanjing.
China has made space exploration a top priority in recent years, aiming to establish a programme operating thousands of space flights a year and carrying tens of thousands of tonnes of cargo and passengers by 2045.
China is pushing forward a mission where one space probe will land on a near-Earth asteroid to collect samples, fly back toward Earth to release a capsule containing the samples, and then orbit another comet, the official Xinhua news agency reported, citing Ye Peijian, an academic at the Chinese Academy of Sciences.
The mission could take about a decade to complete, Ye said.
China and Russia signed a memorandum of understanding to set up an international lunar research station.
The European Space Agency also signed a deal last year worth 129 million euros to build a spacecraft for a joint project with NASA examining how to deflect an asteroid heading for Earth.