Ապրանքահումքային շուկայում սկսվել է աճի նոր գերշրջափուլ, նշում են JP Morgan Chase- ի վերլուծաբանները: Նրանք կարծում են, որ երկարաժամկետ աճը հավանական է, քանի որ շուկայի մասնակիցները խաղադրույքներ են կատարում համաճարակից և հարաճուն գնաճից հետո ուժեղ տնտեսական վերականգնման վրա:
JP Morgan Chase ի կողմից մատնանշված գների աճի պատճառների թվում կարելի է առանձնացնել նաև կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարը, որը կարող է հանգեցնել նավթի արդյունահանման սահմանափակմանը` միաժամանակ ավելացնելով վերականգնվող էներգետիկայի ենթակառուցվածքների կառուցման, մարտկոցների ու էլեկտրական մեքենաների արտադրության համար անհրաժեշտ մետաղների աճող պահանջարկը:
Վերջին 100 տարիների ընթացքում ապրանքահումքային շուկայում արձանագրվել է չորս նման գերշրջափուլ: Դրանցից վերջինը սկսվեց 1996-ին և իր գագաթնակետին հասավ 12 տարվա աճից հետո՝ 2008 թվականին:
Goldman Sachs Group-ի, Bank of America-ի և Ospraie Management-ի վերլուծաբանները ևս կանխատեսում են ապրանքահումքային շուկաների աճ տնտեսության խթանման պետական ծրագրերի և ամբողջ աշխարհում թագավարակի դեմ պայքարի զանգվածային պատվաստումների հետևանքով։

В JPMorgan Chase считают, что на сырьевых рынках начался новый так называемый суперцикл роста. За последние 100 лет на рынке сырьевых товаров наблюдалось уже четыре таких суперцикла.
На рынке сырьевых товаров начался новый суперцикл роста, указывают аналитики JP Morgan Chase. Аналитики считают, что долгосрочный рост вероятен, поскольку участники рынка делают ставку на сильное восстановление экономики после пандемии и хеджируют инфляцию.
Еще одна причина роста цен, на которую указывает JP Morgan Chase, — борьба с изменением климата, которая может привести к ограничению добычи нефти и одновременно повысить спрос на металлы, необходимые для создания инфраструктуры возобновляемых источников энергии и производства аккумуляторов и электромобилей.
За последние 100 лет на рынке сырьевых товаров наблюдалось четыре суперцикла. Последний из них начался в 1996 году, а его пик после 12 лет роста пришелся на 2008 год.
Роста цен на товарном рынке ожидают не только в JPMorgan Chase. Аналитики Goldman Sachs Group, Bank of America и Ospraie Management также прогнозируют рост товарных рынков благодаря правительственным стимулирующим программам для поддержки экономики и массовой вакцинации для борьбы с коронавирусом по всему миру.