ՕՊԵԿ-ը պահպանել է 2018 եւ 2019 թթ.-ին նավթի պահանջարկի աճի ցուցանիշների վերաբերյալ իր կանխատեսումը, ասվում է կազմակերպության հունվարյան զեկույցում, հաղորդում է РИА Новости-ն:
Այսպիսով, ՕՊԵԿ-ը սպասում է պահանջարկի աճի 2018թ.-ին` օրական 1,5 մլն բարելով: Այսպիսով, աշխարհում նավթի պահանջարկ է սպասվում օրական 98.78 միլիոն բարել մակարդակի վրա, ինչը համապատասխանում է դեկտեմբերյան գնահատմանը:
ՕՊԵԿ-ը նաեւ պահպանել է 2019 թվականին նավթի պահանջարկի աճի կանխատեսումը` նախորդ գնահատման՝ օրական 1,29 միլիոն բարելի մակարդակի վրա: Այսպիսով, 2019թ.-ին նավթի միջին տարեկան պահանջարկը, ըստ ՕՊԵԿ-ի սպասումների, կկազմի օրական 100,08 մլն բարել: «Պահանջարկը կաճի հիմնականում շնորհիվ Ասիայի երկրների՝ Հնդկաստանի գլխավորությամբ, այնուհետեւ Չինաստանի, ինչպես նաեւ Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկայի երկրների», - ասվում է զեկույցում:
ՕՊԵԿ-ի նավթի պահանջարկը 2018թ.-ին, բացառությամբ Կատարի, գնահատվում է օրական 31,7 մլն բարել, ինչը 2017-ի մակարդակից ցածր է օրական 1,2 մլն բարելով: 2019 թվականին ՕՊԵԿ-ի նավթի պահանջարկը կանխատեսվում է օրական 30,8 մլն բառել մակարդակի վրա, ինչը 2018թ.-ի գնահատականից ցածր է 0.9 մլն բարելով:
ՕՊԵԿ-ը և կազմակերպության (ՕՊԵԿ+) անդամ չհանդիսացող մի շարք երկրներ նավթի շուկայի հավասարակշռման նպատակով առաջին անգամ 2016թ-ին Վիեննայում կազմեցին դաշինք՝ համաձայնեցնելով արդյունահանման կրճատումը այդ տարվա հոկտեմբերի մակարդակից օրական 1,8 միլիոն բարելի: Պայմանագիրը գործում էր 2017-2018թթ. ընթացքում և հիմնականում գերակատարվում էր: 2018թ. դեկտեմբերին ՕՊԵԿ+ անդամ երկրները կնքեցին նոր գործարք, որը նախատեսում էր արդյունահանման կրճատում 2019թ. առաջին կիսամյակում՝ օրական 1,2 մլն. բարել, այդ թվում Ռուսաստանը՝ 2018թ. հոկտեմբերի մակարդակից 228 հազարով:

MOSCOW, January 17 - RIA News. OPEC reinstated its forecast for the oil demand growth rate in the world in 2018 and 2019, according to the organization’s January report. Namely, OPEC expects growth in demand in 2018 by 1.5 million barrels per day. Thus, the demand for oil in the world is expected to reach 98.78 million barrels per day, which corresponds to the December estimate.
OPEC has also kept its forecast for oil demand growth in the world in 2019 at the level of the previous estimate of 1.29 million barrels per day. Thus, the average annual demand for oil in 2019, according to OPEC expectations, will be 100.08 million barrels per day. "The demand will grow mainly due to the countries of Asia, led by India, then by China, as well as the states of North and South America," the report says.
The demand for OPEC oil in 2018, excluding Qatar, is estimated at 31.7 million barrels per day, which is by 1.2 million barrels per day lower than the level of 2017. In 2019, the demand for OPEC oil is projected at 30.8 million barrels per day, which is about 0.9 million barrels per day lower than the 2018 estimate.
OPEC and a number of non-member states (OPEC +) for the first time entered into an alliance to balance the oil market at the end of 2016 in Vienna, agreeing to reduce production by 1.8 million barrels per day from the October level of that year. The contract was valid in 2017–2018 and was mostly overfulfilled. In December 2018, the OPEC + countries concluded a new deal, which envisioned the reduction of production in the first half of 2019 by 1.2 million barrels per day, including Russia - by 228 thousand from the level of October 2018.