The Emirates Water and Electricity Company (EWEC) ԱՄԷ-ում գտնվող 2 ԳՎտ հզորությամբ Al Dhafra արևային էլեկտրակայանի համար ստորագրել է էլեկտրաէներգիայի մատակարարման պայմանագիր (PPA) ռեկորդային ցածր սակագնով՝ 1 կՎտ/ժ-ի դիմաց 0,0497 ԱՄԷ դիրհամ (0,0135 ԱՄՆ դոլար/0,0116 եվրո):
Նախագիծը շահել է կոնսորցիումը, որի կազմի մեջ են մտնում դիվերսիֆիկացված կոմունալ և էներգետիկ խումբ հանդիսացող Abu Dhabi National Energy Company (TAQA) ընկերությունը, վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների զարգացմամբ զբաղվող Masdar-ը՝ ընդհանուր 60% բաժնեմասով, ինչպես նաև ֆրանսիական EDF SA (EPA: EDF) և չինական Jinko Power Technology Co Ltd., որոնք տիրապետում են մնացած 40%-ը հավասար բաժիններով: Բաժնետերերի համաձայնագիրը ստորագրվել է 30 տարի գործողության ժամկետով կնքված PPA հետ միաժամանակ:
Ֆոտոէլեկտրական էլեկտրակայանը կառուցվելու է Աբու-Դաբի քաղաքից մոտ 35կմ հեռավորության վրա: Վերջինս կլինի նման մասշտաբի առաջին արևային կայանը, որտեղ կներդրվի նաև երկֆազային մոդուլների տեխնոլոգիան:
Նախագծի գործընկերները նախատեսում են ֆինանսապես ամփոփել նախագիծը 2020թ. երրորդ եռամսյակում, սկսել շինարարությունը այս տարվա վերջ և ստանալ էլեկտրաէներգիայի առաջին արտադրությունը 2022 թվականի առաջին կեսին:
Երբ կավարտվի և վերջնականապես շահագործման կհանձնվի կայանը, նույն տարվա ընթացքում վերջինս կավելացնի Աբու-Դաբիի արևային էներգիայի հզորությունը մինչև մոտ 3,2 ԳՎտ: Սարքավորումը կլինի ավելի մեծ, քան աշխարհի ամենախոշոր արևային ֆոտոէլեկտրական սարքավորումն է՝ միասնական նախագիծ հանդիսացող Noor Abu Dhabi 1,2ԳՎտ հզորությամբ:

The Emirates Water and Electricity Company (EWEC) подписала соглашение о поставках электроэнергии (PPA) для солнечной электростанции Al Dhafra мощностью 2 ГВт в ОАЭ по рекордно низкому тарифу - 0,0497 дирхамов ОАЭ (0,0135 долларов США / 0,0116 евро) за кВтч.
Проект был выигран консорциумом, состоящим из диверсифицированной коммунальной и энергетической группы Abu Dhabi National Energy Company (TAQA) и разработчика возобновляемых источников энергии Masdar с общей долей 60%, а также французской EDF SA (EPA: EDF) и китайской Jinko Power Technology Co Ltd. удерживающих оставшиеся 40% в равных долях. Соглашение акционеров между сторонами было подписано вместе с 30-летним PPA.
Фотоэлектрическая электростанция будет построена примерно в 35 км от города Абу-Даби. Это будет первый солнечный парк такого масштаба, в котором будут внедрены технологии двухфазных модулей.
Партнеры проекта планируют достичь финансового закрытия в третьем квартале 2020 года, начать строительство в конце этого года и достичь первоначальной выработки электроэнергии в первой половине 2022 года.
После того, как в том же году она будет полностью завершена и запущена, электростанция увеличит мощность солнечной энергетики в Абу-Даби примерно до 3,2 ГВт. Установка будет больше, чем крупнейшая в мире солнечная фотоэлектрическая установка, являющаяся единым проектом, а именно, Noor Abu Dhabi мощностью 1,2 ГВт.