2018թ.-ի առաջին կեսին Գերմանիան վերականգնվող աղբյուրներից բավականաչափ էլեկտրաէներգիա է արտադրել երկրի յուրաքանչյուր առանձին տուն սնելու համար ամբողջ տարվա ընթացքում:
Այս տարվա հունվարից հունիս ընկած ժամանակահատվածում երկիրը արտադրել է 104 մլրդ կՎտ*ժ վերականգնվող էներգիա, ներառյալ քամուց, արևից, կենսազանգվածից և հիդրոէլեկտրական աղբյուրներից ստացած էներգիան:
Այս ցուցանիշները նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են 9.5% -ով, իսկ երրորդ ցուցանիշը ավելի բարձր է, քան երեք տարի առաջ, ինչպես հաղորդում է Independent-ը:
Այս մասին հայտնում է Էսսենում (Գերմանիա) տեղակայված E.ON Եվրոպական էներգետիկ ընկերությունը:
«Սա ցույց է տալիս, թե ինչպես են վերականգնվող էներգիայի աղբյուրները ավելի կարևոր դառնում մեր էներգամատակարարման համար», - ասել է E.On Energie Deutschland-ի ղեկավար Վիկտորյա Օսադնիկը, շարունակեց Independent-ը:
104 մլրդ կՎտ*ժ-ից քամու հզորությունը գրեթե 53% էր կազմում՝ արտադրելով 55 մլրդ կՎտ*ժ:
Արևային էներգիան արտադրել է 21 մլրդ կՎտ*ժ կամ 20.2% էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների ընդհանուր քանակից, մինչդեռ 20 մլրդ կՎտ*ժ էլեկտրաէներգիա է ստացվել կենսազանգվածից և 8 մլրդ կՎտ*ժ՝ հիդրոէլեկտրակայանից:
Այս տարվա առաջին կիսամյակում Գերմանիան առաջին անգամ վեց ամսվա ընթացքում արտադրել է ավելի քան 100 մլրդ կՎտ*ժ վերականգնվող էներգիա:
2017թ․-ին վերականգնվող էներգիան կազմել է երկրի էներգետիկ հաշվեկշռի 36%-ը: Նոր ցուցանիշները արտացոլում են Գերմանիայի մաքուր էներգիայի մեջ կատարված վերջին ներդրումները, ինչպես նաև եղանակային պայմանները:

In the first half of 2018, Germany generated enough renewable energy to power every single house in the country for an entire year.
Between January and June this year, the nation created 104bn kWh of renewable energy – this includes energy from wind, solar, biomass, and hydroelectric sources.
The figures are a 9.5% rise form the same period of the previous year, and a third higher than three years ago, the Independent reported.
The news was announced by E.ON, the European energy firm based in Essen, Germany.
“This shows how renewables become increasingly important for our energy supply,” said Victoria Ossadnik, Head of E.On Energie Deutschland, the Independent continued.
From the 104bn kWh, wind power accounted for almost 53% by generating 55bn kWh.
Solar produced 21bn kWh, or 20.2% of the nation’s renewable energy mix, whilst 20bn kWh came from biomass and 8bn kWh from hydroelectric power.
The first half of this year marks the first time Germany has produced more than 100bn kWh of renewable energy in six months.
In 2017, renewable power contributed to 36% of the country’s energy mix. The new figures reflect recent investments in clean power from Germany, and well as weather conditions.