Ինչպես երևում է փոխըմբռնման հուշագրից, որը ստորագրվել է Հնդկաստանի և Իրանի միջև դեռևս անցած ամիս, երկրները հրաժարվել են դոլարով փոխադարձ վճարումներից, մասնավորապես, իրանական նավթի մատակարարման դիմաց վճարումներ կատարելուց: Համաձայն այս փաստաթղթի Իրանական Հանրապետությունից մատակարարվող նավթային հումքի դիմաց վճարումներ կատարվելու են հնդկական ռուփիով:
Հնդկական նավթամշակող ընկերությունները ներմուծվող հումքի դիմաց միջոցները փոխանցելու են Իրանական խոշորագույն բանկերից մեկի՝ «UCO Bank»-ում բացված Իրանական ազգային նավթային ընկերության (NIOC) հաշվեհամարին: Այդ միջոցների կեսը Իրանի կողմից ուղղվելու է հնդկական ապրանքների արտահանման դիմաց վճարումներ կատարելուն:
Նոյեմբերի 5-ին ուժի մեջ են մտել ամերիկյան սանկցիաները, որոնք ուղղված են Իրանի դեմ, և որոնց ներքո հայտնվել են նաև իրանական նավթի արտահանումները: Սակայն Սպիտակ Տան կողմից մի քանի երկրների տրվել են ժամանակավոր թույլտվություններ Իրանից նավթ գնելու համար: Այդ պետությունների թվում են Հունաստանը, Հնդկաստանը, Իտալիան, Չինաստանը, Թայվանը, Թուրքիան, Հարավային Կորեան և Ճապոնիան:
Փորձագետների գնահատմամբ Իրանի նավթի արտահանման ծավալները ներկայում նվազել են արդեն մինչև 1միլիոն բարել մեկ օրում:

As it follows from the Memorandum of Understanding, which was signed between India and Iran last month, the countries have rejected the US dollar as a denomination currency in a set-off of the trade, particularly of supply of the Iranian oil to India. According to this document, the supplies of the Iranian oil will be denominated in Indian rupees.
Indian oil refineries will transfer the funds for the imported oil to the Iran National Oil Company (NIOC) in one of the largest Indian banks - UCO Bank. A half of these funds will be paid for importing of Indian goods into Iran.
The U.S. sanctions aimed against the Iran, which embrace the export supplies of the Iranian oil, have started on November 5. However, the White House has given temporary permissions to a number of countries to import the Iranian oil. Among these countries are Greece, India, Italy, China, Taiwan, Turkey, South Korea and Japan.
According to experts’ estimates, as of today, the export of the Iranian oil has already shrank by 1 million barrels per day.