Ինչպես երևում է փոխըմբռնման հուշագրից, որը ստորագրվել է Հնդկաստանի և Իրանի միջև դեռևս անցած ամիս, երկրները հրաժարվել են դոլարով փոխադարձ վճարումներից, մասնավորապես, իրանական նավթի մատակարարման դիմաց վճարումներ կատարելուց: Համաձայն այս փաստաթղթի Իրանական Հանրապետությունից մատակարարվող նավթային հումքի դիմաց վճարումներ կատարվելու են հնդկական ռուփիով:
Հնդկական նավթամշակող ընկերությունները ներմուծվող հումքի դիմաց միջոցները փոխանցելու են Իրանական խոշորագույն բանկերից մեկի՝ «UCO Bank»-ում բացված Իրանական ազգային նավթային ընկերության (NIOC) հաշվեհամարին: Այդ միջոցների կեսը Իրանի կողմից ուղղվելու է հնդկական ապրանքների արտահանման դիմաց վճարումներ կատարելուն:
Նոյեմբերի 5-ին ուժի մեջ են մտել ամերիկյան սանկցիաները, որոնք ուղղված են Իրանի դեմ, և որոնց ներքո հայտնվել են նաև իրանական նավթի արտահանումները: Սակայն Սպիտակ Տան կողմից մի քանի երկրների տրվել են ժամանակավոր թույլտվություններ Իրանից նավթ գնելու համար: Այդ պետությունների թվում են Հունաստանը, Հնդկաստանը, Իտալիան, Չինաստանը, Թայվանը, Թուրքիան, Հարավային Կորեան և Ճապոնիան:
Փորձագետների գնահատմամբ Իրանի նավթի արտահանման ծավալները ներկայում նվազել են արդեն մինչև 1միլիոն բարել մեկ օրում:

Индия отказалась от доллара при расчетах за поставки нефти из Ирана
Как следует из меморандума о взаимопонимании, который был подписан между Индией и Ираном еще в прошлом месяце, страны отказались от доллара при взаиморасчетах, в частности за поставки иранской нефти. По этому документу при расчетах за поставляемое из Исламской Республики нефтяное сырье будут использовать индийские рупии.
Индийские нефтеперерабатывающие компании будут перечислять средства за импортируемое сырье на счет Национальной иранской нефтяной компании (NIOC) в одном из крупнейших индийских банков – «UCO Bank». Половина этих средств пойдут на оплату Ираном товаров индийского экспорта.
5 ноября началось действие американских санкции, направленных против Ирана, под которые подпали экспортные поставки иранской нефти. Но Белым домом были выданы ряду стран временные разрешения на закупки нефти у Ирана. Среди этих государств – Греция, Индия, Италия, Китай, Тайвань, Турция, Южная Корея и Япония.