Նորվեգական Equinor պետական նավթային ընկերությունը հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայում ջրածնի արդյունաբերության ծավալը եռապատկելու մասին: Ծրագրի արդյունքում կկառուցվի «մաքուրվառելիքի» արտադրության աշխարհի խոշորագույն արդյունաբերական համալիրը։
Անգլիայի Քինգսթոն նահանգի Հալլ քաղաքի մոտակայքում կտեղակայվող գործարանը ոչ միայն ջրածին է արտադրելու, այլև օդից վնասակար ածխաթթու գազ կկլանի՝ օգտագործելով ածխածնի կլանման և պահեստավորման հատուկ տեխնոլոգիաներ:
Ընկերությունը նաև կսկսի կանաչ ջրածնի գազ մատակարարել Անգլիայի արևելքում գտնվող Լինքոլնշիր քաղաքում գտնվող Keadby բնական գազով աշխատող էլեկտրակայանին ՝ այն դարձնելով աշխարհում առաջին 100%-անոց«կանաչ» էներգետիկ հսկան:
Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը կանխատեսում է, որ ջրածնային վառելիքի արդյունաբերության խթանումը կնվազեցնի CO2-ի արտանետումները, քանի որ «մաքուր» վառելիքը փոխարինելու է հանածո վառելիքին գործարաններում, էլեկտրակայաններում և տրանսպորտում:
Այդուհանդերձ, որոշ բնապահպաններ թերահավատորեն են մոտենում CCS տեխնոլոգիաներին ՝ դրանց բարձր գնի պատճառով:
Միևնույն ժամանակ, Global CCS ինստիտուտի նոր զեկույցը վկայում է, որ կլիմայի գլոբալ նպատակներին հասնելու համար աշխարհում ածխածնի կլանման և պահեստավորման հզորությունները պետք է մեծացվեն շուրջ 100 անգամ` հաջորդ 30 տարիների ընթացքում ծախսելով ոչ պակաս տրիլիոն դոլար:

Норвежская нефтяная компания Equinor объявила о планах утроить производство водорода в Великобритании. В результате реализации проекта появится крупнейший в мире промышленный комплекс по выработке «чистого» топлива.
Завод Equinor неподалеку Кингстон-апон-Халла в Англии будет не только производить водород, но и извлекать из воздуха вредный углекислый газ при помощи специальных технологий улавливания и хранения углерода (Carbon capture and storage (CCS)).
Также компания начнет поставлять экологически чистый «голубой водород» для газовой электростанции Keadby в графстве Линкольншир на востоке Англии, сделав ее первым в мире энергогигантом, работающим полностью на экологическом топливе.
По прогнозам британского правительства, развитие водородного топливного комплекса позволит сократить выбросы CO2, так как «чистое» топливо заменит ископаемое на предприятиях, электростанциях и транспорте.
Некоторые экологи скептически относятся к технологиям CCS из-за их дороговизны. В то же время новый отчет аналитического центра Global CCS Institute показал, что мировые возможности улавливания и хранения углерода должны вырасти в 100 раз для достижения глобальных климатических целей, что обойдется миру не менее, чем в триллион долларов в ближайшие 30 лет.