COVID-19 համաճարակն ամենախոշոր ցնցումն է համաշխարհային էներգետիկ համակարգի համար վերջին 7 տասնամյակների ընթացքում, քանի որ այս տարվա պահանջարկի անկումը կծածկի 2008 թվականի ֆինանսական հետևանքները և կհանգեցնի ածխածնի արտանետումների ամենամյա ռեկորդային կրճատման մինչև մոտ 8%:
Միջազգային էներգետիկ գործակալության (ՄԷԳ) կողմից հրապարակված նոր զեկույցում գրեթե իրական ժամանակում արտացոլվում է COVID-19 համաճարակի արտասովոր ազդեցությունը բոլոր տեսակի վառելիքների վրա, ընդ որում վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներն ընդլայնում են իրենց դիրքերը՝ ի համեմատ ածխից ստացվող էլեկտրաէներգիայի՝ զբաղեցնելով առաջնային դիրք ողջ Եվրոպայով մեկ:
«Սա պատմական ցնցում է ամբողջ էներգետիկ աշխարհի համար: Ներկայիս տնտեսության և առողջապահության ոլորտներում առկա աննախադեպ ճգնաժամային պայմաններում կտրուկ անկում է ապրել բոլոր տեսակի վառելիքների նկատմամբ առկա պահանջարկը, հատկապես ածխի, նավթի և գազի: Միայն վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներն են պահպանում իրենց դիրքերն էլեկտրաէներգիայի օգտագործման ոլորտում նախկինում նախադեպը չունեցող անկման ընթացքում», - ասել է ՄԷԳ գործադիր տնօրեն դոկտոր Ֆաթիհ Բիրոլը:
«Դեռևս վաղ է կանխորոշել հետևանքները երկարատև կտրվածքով, սակայն էներգետիկայի ճյուղը, որը դուրս կգա այս ճգնաժամից, էականորեն կտարբերվի նախորդից»:
Զեկույցում կանխատեսվում է, որ 2020 թվականին էներգակիրների պահանջարկը կընկնի 6%-ով՝ 7 անգամ ավելի շատ, քան 2008 թվականի համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամից հետո էր: Բացարձակ առումով անկումն աննախադեպ է. համարժեք է Հնդկաստանում էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր սպառման կորստին, որն աշխարհում էներգիայի երրորդ ամենամեծ սպառողն է:
Սպասվում է, որ զարգացած տնտեսություն ունեցող երկրներում պահանջարկն էլ ավելի կնվազի՝ ԱՄՆ-ում ՝ 9%, Եվրոպական Միությունում՝ 11%:

Пандемия COVID-19 представляет собой крупнейший шок для мировой энергетической системы за последние семь десятилетий, поскольку падение спроса в этом году должно затмить последствия финансового кризиса 2008 года и привести к рекордному ежегодному сокращению выбросов углерода почти на 8%.
В новом докладе, опубликованном Международным энергетическим агентством (МЭА), практически в режиме реального времени отражается необычное влияние пандемии COVID-19 на все основные виды топлива, причем возобновляемые источники энергии расширяют свое лидерство по сравнению с электроэнергией, добываемой из угля по всей Европе.
«Это исторический шок для всего энергетического мира. В условиях сегодняшнего беспрецедентного кризиса в области здравоохранения и экономики резко падает спрос почти на все основные виды топлива, особенно на уголь, нефть и газ. Только возобновляемые источники энергии удерживают позиции на период ранее невиданного спада в сфере использования электроэнергии», - сказал исполнительный директор МЭА доктор Фатих Бирол.
«Пока еще слишком рано определять долгосрочные последствия, но энергетическая отрасль, которая выйдет из этого кризиса, будет значительно отличаться от той, которая была раньше».
В докладе прогнозируется, что спрос на энергоносители в 2020 году упадет на 6% — в семь раз больше, чем после мирового финансового кризиса 2008 года. В абсолютном выражении снижение беспрецедентно – эквивалент потери всего потребления электроэнергии Индии, третьего по величине потребителя энергии в мире.
Ожидается, что в странах с развитой экономикой произойдет наибольшее снижение: спрос в Соединенных Штатах снизится на 9%, а в Европейском союзе — на 11%.