«Էներգո ինվեստ հոլդինգ» ՓԲԸ-ի դուստր ընկերություն «Դեբեդ Հիդրո» ՍՊԸ-ն ստորագրել է համաձայնագիր Համաշխարհային Բանկի Խմբի անդամ IFC-ի հետ խորհրդատվական ծառայությունների մատուցման վերաբերյալ՝ Հայաստանում Շնող հիդրոէլեկտրակայանի կառուցման ծրագրի զարգացմանն աջակցելու նպատակով:
Հայաստանը իր էներգետիկ կարիքները մեծամասամբ բավարարում է ներկրվող հանածո վառելիքի հաշվին, ինչը ոչ միայն թանկ է, այլև հանգեցնում է ջերմոցային գազերի արտանետումների: «Դեբեդ Հիդրո» ՍՊԸ-ն պլանավորում է նախագծել, ֆինանսավորել և կառուցել Շնող ՀԷԿ-ը՝ 76 մՎտ հզորությամբ, որի շնորհիվ հնարավոր կլինի ավելացնել վերականգնվող էներգիայի արտադրության ծավալները, բավարարել էներգիայի պահանջարկը և ռեալիզացնել երկրի հիդրոէներգետիկական չօգտագործված ներուժը:
Ներկայում շվեյցարական Pöyry Switzerland LLC խորհրդատվական ընկերությունը մշակում է Շնող ՀԷԿ-ի նախագծի տեխնիկատնտեսական հիմնավորումը: IFC-ն իր հերթին ուսումնասիրելու է նախագծի փաստաթղթերը և տրամադրելու է խորհրդատվություն կայանը միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու նպատակով:

Дочерняя компания ЗАО «Энерго инвест холдинг» ООО «Дебед Гидро» подписало соглашение об оказании консультационных услуг с IFC, членом Группы Всемирного банка, в поддержку развития проекта строительства гидроэлектростанции Шног в Армении.
Армения удовлетворяет свои энергетические потребности в основном за счет импортируемого ископаемого топлива, что не только дорого, но и приводит к выбросам парниковых газов. ООО «Дебед Гидро» планирует проектировать, профинансировать и построить ГЭС Шног мощностью 76 мВт, благодаря чему будет возможно увеличить объемы производства возобновляемой энергии, удовлетворить спрос на энергию и реализовать неиспользованный гидроэнергетический потенциал страны.
В настоящее время швейцарская консалтинговая компания Pöyry Switzerland LLC разрабатывает технико-экономическое обоснование проекта ГЭС Шног. IFC в свою очередь рассмотрит проектные документы и предоставит консультации, с целью приведения станции в соответствие с международным стандартами.