Էլեկտրական մեքենայի ձեռքբերման արժեքը առաջիկա 5 տարիների ընթացքում կարող է հավասարվել բենզինով և դիզելային վառելիքով աշխատող մեքենաների գնին: Այս տվյալները ներկայացված են Deloitte-ի նոր ուսումնասիրության մեջ:
Անցյալ տարվա ընթացքում վաճառվել է երկու միլիոն էլեկտրական մեքենա, որը ռեկորդային ցուցանիշ է, և ակնկալվում է, որ գնային հարաբերակցությունը կնպաստի պահանջարկի հետագա աճին: Զեկույցում կանխատեսվում է, որ 2020թ.-ին ճանապարհներին կհայտնվի 4 միլիոն էլկտրամեքենա, 2025թ.-ին՝ 12 միլիոն, իսկ 2030թ.-ին՝ 21 միլիոն:
Էլետրական մեքենաների արագորեն տարածմանը նպաստում են նաև այլ գործոններ, մասնավորապես, ավելի էկոլոգիապես մաքուր մեքենաների հանդեպ աճող սպառողական պահանջարկը՝ համադրված պետական քաղաքականության հետ, որը նախատեսում է ֆինանսական արտոնություններ վերջիններիս համար, և, միևնույն ժամանակ, ներքաղաքային սահմանափակումներ հին, շրջակա միջավայրը աղտոտող ավտոմեքենաների համար:
Այնուամենայնիվ, զեկույցում կանխատեսվում է, որ արտադրողների կողմից իրենց հնարավորությունների ընդլայնման պատճառով հաջորդ տասնամյակում առաջարկը էականորեն՝ մոտ 14 միլիոն միավորով, գերազանցելու է սպառողական պահանջարկը:
Սա վկայում է այն մասին, որ էլեկտրական մեքենաների արտադրության ծավալների ընդլայնման արագությունը կարող է հանգեցնել խորը «հակասությունների ակնկալիքներում », և ինչպես գործող, այնպես էլ նոր արտադրողները պետք է հարմարվեն այդ նոր մրցակցային միջավայրին:

The cost of owning an electric vehicle (EV) could match petrol and diesel cars in the next five years. That’s according to new research by Deloitte.
A record two million EVs were sold globally last year and the price parity is expected to help boost demand further – the report forecasts four million EVs to hit the roads by 2020, 12 million by 2025 and 21 million by 2030.
Other factors forecast to accelerate the uptake of EVs are growing consumer demand for greener vehicles, coupled with government policies that offer financial incentives and inner-city restrictions for old, polluting cars.
However, the report projects supply will vastly outweigh consumer demand by around 14 million units over the next decade as manufacturers increase their capacity.
It suggests the gearing up of EV production is driving a wide “expectation gap” and both incumbent and new manufacturers will need to adapt towards the new competitive landscape.