ԱՄՆ Էներգետիկայի նախարարությունը հայտարարել է «Էներգախնայողության մեծ մարտահրավերի» մեկնարկի մասին, որը ներկայացվում է որպես էներգիայի պահպանման «համապարփակ ծրագիր՝ ուղղված հաջորդ սերնդի էներգիայի կուտակման տեխնոլոգիաների մշակման, առևտրայնացման և օգտագործման արագացմանը և ամերիկյան գլոբալ առաջատարության պահպանմանը»:
Ըստ Նախարարության, հայեցակարգի նպատակն է մինչև 2030 թվականը ստեղծել և պահպանել համաշխարհային առաջատարություն կուտակված էներգիայի օգտագործման և արտահանման ոլորտում ներքին արտադրության մատակարարման անվտանգ շղթայի միջոցով, որը կախված չի լինի կրիտիկական կարևոր նյութերի օտարերկրյա աղբյուրներից:
Լիթիումի-իոնային մարտկոցները, որոնց բաժինը համաշխարհային մարտկոցային ինդուստրիայում կազմում է 90 տոկոս, պարունակում է այնպիսի հումք, ինչպիսին է կոբալտը և նիկելը, որոնք նման ծավալներով չեն արդյունահանվում ԱՄՆ-ում: ԱՄՆ-ում արդյունահանվում է միայն լիթիումի որոշակի քանակ, սակայն ավելի քիչ ծավալներով, քան լիթիումի հիմնական արդյունահանող երկրներում՝ Ավստրալիա, Չիլի, Արգենտինա և Չինաստան:
BloombergNEF տվյալներով 2019 թվականի սկզբին լիթիումի-իոնային մարկոցների համաշխարհային արտադրության 73 տոկոսը բաժին է ընկել Չինաստանին, իսկ երկրորդ տեղում ԱՄՆ-ն է՝ 12 տոկոսով:

Министерство энергетики США объявило о запуске «Грандиозной задачи по хранению энергии», которую оно описывает как «комплексную программу, направленную на ускорение разработки, коммерциализации и использования технологий накопления энергии следующего поколения и поддержания американского глобального лидерства» в хранении энергии.
Концепция, как объяснило Министерство, заключается в том, чтобы к 2030 году создать и поддерживать мировое лидерство в области использования и экспорта накопителей энергии посредством безопасной цепочки поставок внутреннего производства, независимой от иностранных источников критически важных материалов.
Литий-ионные аккумуляторы, на долю которых приходится около 90% мировой индустрии аккумуляторов, седержат такое сырье, как кобальт и никель, которое в таких масштабах не производится в США. Некоторое количество лития добывается в США, но в гораздо меньших масштабах, чем основные страны-производители лития: Австралия, Чили, Аргентина и Китай.
По данным BloombergNEF, в начале 2019 года Китай производил 73% литий-ионных аккумуляторов в мире, а США с 12% расположен на втором месте.