ԱՄՆ Էներգետիկայի նախարարությունը հայտարարել է «Էներգախնայողության մեծ մարտահրավերի» մեկնարկի մասին, որը ներկայացվում է որպես էներգիայի պահպանման «համապարփակ ծրագիր՝ ուղղված հաջորդ սերնդի էներգիայի կուտակման տեխնոլոգիաների մշակման, առևտրայնացման և օգտագործման արագացմանը և ամերիկյան գլոբալ առաջատարության պահպանմանը»:
Ըստ Նախարարության, հայեցակարգի նպատակն է մինչև 2030 թվականը ստեղծել և պահպանել համաշխարհային առաջատարություն կուտակված էներգիայի օգտագործման և արտահանման ոլորտում ներքին արտադրության մատակարարման անվտանգ շղթայի միջոցով, որը կախված չի լինի կրիտիկական կարևոր նյութերի օտարերկրյա աղբյուրներից:
Լիթիումի-իոնային մարտկոցները, որոնց բաժինը համաշխարհային մարտկոցային ինդուստրիայում կազմում է 90 տոկոս, պարունակում է այնպիսի հումք, ինչպիսին է կոբալտը և նիկելը, որոնք նման ծավալներով չեն արդյունահանվում ԱՄՆ-ում: ԱՄՆ-ում արդյունահանվում է միայն լիթիումի որոշակի քանակ, սակայն ավելի քիչ ծավալներով, քան լիթիումի հիմնական արդյունահանող երկրներում՝ Ավստրալիա, Չիլի, Արգենտինա և Չինաստան:
BloombergNEF տվյալներով 2019 թվականի սկզբին լիթիումի-իոնային մարկոցների համաշխարհային արտադրության 73 տոկոսը բաժին է ընկել Չինաստանին, իսկ երկրորդ տեղում ԱՄՆ-ն է՝ 12 տոկոսով:

The US Department of Energy (DOE) has announced the launch of the “Energy Storage Grand Challenge”, which it describes as “a comprehensive program to accelerate the development, commercialization, and utilization of next-generation energy storage technologies and sustain American global leadership in energy storage.
The vision, the DOE explained, “is to create and sustain global leadership in energy storage utilization and exports, with a secure domestic manufacturing supply chain that is independent of foreign sources of critical materials, by 2030”.
Lithium-ion batteries — which account for around 90% of the world’s battery industry — require raw materials such as cobalt and nickel that are not produced at scale in the US. Some lithium is mined in the US, but at a far smaller scale than the main lithium-producing nations of Australia, Chile, Argentina and China.
According to BloombergNEF, China was producing 73% of the world’s lithium-ion batteries in early 2019, with the US in second place on 12%.