Ավելի էժան դարձող կուտակիչներով և դրանց օգտագործումը խրախուսող կառավարություններով առաջիկա տարիներին էլեկտրական մեքենաները պատրաստվում են սպառել շատ ավելի համաշխարհային էներգիա:
Որքա՞ն։ Ըստ Bloomberg New Energy Finance-ի հրապարակած հաղորդման 2050թ․-ին էլեկտրաէներգիայի արտադրության ընդհանուր ծավալի շուրջ 9%-ը սպառելու են էլեկտրամեքենաները։ Այժմ այն կազմում է մոտ 0.2%: Որոշ տեղերում այն ավելի բարձր կլինի, օրինակ, Գերմանիայում, որտեղ Լոնդոնի հետազոտական ընկերությունը ակնկալում է ավելի քան 24%:
Ըստ BNEF-ի այդ աճը պայմանավորված է մարտկոցների գներով, որոնք 2030թ.-ին կրճատվելու են երկու երրորդով, ինչպես նաև կիրառվելու է նոր քաղաքականություն՝ ըստ օրվա ժամանակի տարբերակված տարիֆի, կոմունալ ծառայությունների համար, որոնք խրախուսում են սպառողներին լիցքավորել իրենց մեքենաները, երբ պահանջարկը ցածր է, իսկ էներգիան մատչելի:
«Գները ավելի արագ նվազեցին, քան մենք ակնկալում էինք», - հարցազրույցում ասել է Նյու Յորքի Bloomberg New Energy Finance-ի վերլուծաբան Սալիմ Մորսին: «Մարտկոցների գների իջեցումը հանգեցնելու է ավելի շատ էլեկտրական մեքենաների»:

С аккумуляторами, которые всё больше дешевеют, и правительствами, поддерживающими их использование, электромобили в ближайшие годы будут потреблять намного больше мировой энергии.
Сколько? Согласно сообщению, опубликованному Bloomberg New Energy Finance, к 2050 году на долю электромобилей придётся около 9% от общего объема производства электроэнергии. Сейчас она составляет примерно 0,2%. В некоторых местах она будет ещё выше, например, в Германии, где Лондонская исследовательская компания ожидает более чем 24%.
Согласно BNEF этот рост обусловлен ценами на аккумуляторы, которые к 2030 году сократятся на две трети, а также будет применяться новая политика дифференцированного по времени суток тарифа на коммунальные услуги, которые стимулируют потребителей заряжать свои автомобили, когда спрос низкий, а энергия недорогая.
«Цены снизились быстрее, чем мы ожидали», — сказал в интервью нью-йоркский аналитик из Bloomberg New Energy Finance Салим Морси. «Снижение цен на аккумуляторы разблокирует больше электромобилей».