The Emirates Water and Electricity Company (EWEC) ԱՄԷ-ում գտնվող 2 ԳՎտ հզորությամբ Al Dhafra արևային էլեկտրակայանի համար ստորագրել է էլեկտրաէներգիայի մատակարարման պայմանագիր (PPA) ռեկորդային ցածր սակագնով՝ 1 կՎտ/ժ-ի դիմաց 0,0497 ԱՄԷ դիրհամ (0,0135 ԱՄՆ դոլար/0,0116 եվրո):
Նախագիծը շահել է կոնսորցիումը, որի կազմի մեջ են մտնում դիվերսիֆիկացված կոմունալ և էներգետիկ խումբ հանդիսացող Abu Dhabi National Energy Company (TAQA) ընկերությունը, վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների զարգացմամբ զբաղվող Masdar-ը՝ ընդհանուր 60% բաժնեմասով, ինչպես նաև ֆրանսիական EDF SA (EPA: EDF) և չինական Jinko Power Technology Co Ltd., որոնք տիրապետում են մնացած 40%-ը հավասար բաժիններով: Բաժնետերերի համաձայնագիրը ստորագրվել է 30 տարի գործողության ժամկետով կնքված PPA հետ միաժամանակ:
Ֆոտոէլեկտրական էլեկտրակայանը կառուցվելու է Աբու-Դաբի քաղաքից մոտ 35կմ հեռավորության վրա: Վերջինս կլինի նման մասշտաբի առաջին արևային կայանը, որտեղ կներդրվի նաև երկֆազային մոդուլների տեխնոլոգիան:
Նախագծի գործընկերները նախատեսում են ֆինանսապես ամփոփել նախագիծը 2020թ. երրորդ եռամսյակում, սկսել շինարարությունը այս տարվա վերջ և ստանալ էլեկտրաէներգիայի առաջին արտադրությունը 2022 թվականի առաջին կեսին:
Երբ կավարտվի և վերջնականապես շահագործման կհանձնվի կայանը, նույն տարվա ընթացքում վերջինս կավելացնի Աբու-Դաբիի արևային էներգիայի հզորությունը մինչև մոտ 3,2 ԳՎտ: Սարքավորումը կլինի ավելի մեծ, քան աշխարհի ամենախոշոր արևային ֆոտոէլեկտրական սարքավորումն է՝ միասնական նախագիծ հանդիսացող Noor Abu Dhabi 1,2ԳՎտ հզորությամբ:

Noor Abu Dhabi, largest single solar plant in the world
The Emirates Water and Electricity Company (EWEC) has signed a power purchase agreement (PPA) for the 2-GW Al Dhafra solar project in the UAE at a record-low tariff of AED 0.0497 (USD 0.0135/EUR 0.0116) per kWh.
The project was won by a consortium comprising diversified utilities and energy group Abu Dhabi National Energy Company (TAQA) and renewables developer Masdar with a combined 60% stake, as well as France’s EDF SA (EPA:EDF) and China's Jinko Power Technology Co Ltd holding the remaining 40% in equal stakes. A shareholders’ agreement between the parties was inked alongside the 30-year PPA.
The photovoltaic (PV) power plant will be built about 35 km from Abu Dhabi City. It will be the first solar park on such scale to deploy bifacial module technology.
The project partners expect to reach financial close in the third quarter of 2020, start construction later this year and achieve initial power generation in the first half of 2022.
Once fully up and running later that year, the plant will increase Abu Dhabi’s solar power capacity to around 3.2 GW. The facility will be larger than what is currently the world’s biggest operational single-project solar PV plant, namely the Noor Abu Dhabi of 1.2 GW.