Տեխնոլոգիաների առևտրային ներուժը ապացուցելու կես ճանապարհի վրա գտնվող գիտնականների խոսքերով կառավարվող ջերմամիջուկային սինթեզը մեր տները կարող է ապահովել էներգիայով ընդամենը 20 տարի հետո:
Երեսունհինգ երկիր իր ներդրումն է կատարում Միջազգային ջերմամիջուկային փորձնական ռեակտորի (ITER) գործում, որը կառուցվում է Ֆրանսիայի հարավում գտնվող Սեն Պոլ լե Դյուրանսում։
Դեկտեմբերին ITER-ի թիմը հայտարարեց, որ 16 միլիարդ ֆունտ արժողությամբ ռեակտորը, որը համարվում է աշխարհի ամենաբարդ մեքենան, այժմ 50 տոկոսով ավարտված է:
Գիտնականները և ճարտարագետները պլանավորում են սկսել արտադրել մեքենայի միջուկում «առաջին պլազմա» (էլեկտրականությամբ լիցքավորված գազային ամպը նույնքան տաք է, ինչպես Արևը) 2025թ․ դեկտեմբերին: Ջերմամիջուկային ռեակցիան այն է, ինչ սնում է Արևը և այլ աստղերը և պատասխանատու է միջուկային ռումբերի հսկայական կործանարար ուժի համար:
Այն ունի աշխարհը մաքուր էներգիայի գրեթե անսահման քանակությամբ ապահովելու ներուժ՝ որպես վառելիք օգտագործելով ջրածինը:
Այնուամենայնիվ, տեխնիկական մարտահրավերները ավելի շատ են, քան սովորական ատոմակայանների համար, որոնք միավորվող ատոմների փոխարեն հույսը դնում են բաժանվող ատոմների վրա:
Գլխավոր տնօրեն դոկտոր Բերնարդ Բիգոն ասել է. «Խաղադրույքները շատ բարձր են ITER-ի համար: Երբ մենք ապացուցենք, որ ջերմամիջուկային ռեակցիան էներգիայի կենսունակ աղբյուր է, այն, ի վերջո, փոխարինելու է հանածո վառելիքի այրումը, որը վերականգնվող և կայուն չէ»:
«Մաքուր, հարուստ, անվտանգ, խնայողական էներգիայի մատակարարումը հրաշք կդառնա մեր մոլորակի համար »:
Վերջին թողարկման մեջ ITER-ի գիտնականները կանխատեսել են, որ կառավարվող ջերմամիջուկային սինթեզի կայանները շահագործման կհանձնվեն արդեն 2040թ․:
Ակնկալվում է, որ ճշգրիտ ժամկետը կախված է լինելու հանրային աջակցության, քաղաքական կամքի և ֆինանսական ներդրումների մակարդակից:
ITER-ը նկարագրվում է որպես «մարդկության պատմության մեջ ամենաբարդ գիտական նախագիծ»:
Մեքենայի ներսում ջրածնի պլազման, ի վերջո, տաքացվելու է մինչև 150,000,000 °C (10 անգամ ավելի տաք, քան Արևի կենտրոնը)՝ ջերմամիջուկային ռեակցիա առաջացնելու համար:
Ամենամեծ մարտահրավերներից մեկն էլեկտրական լիցքավորված տապը պոնչիկի ձևով «տոկամակ» ռեակտորի պատերից հեռու պահելն է՝ օգտագործելով հսկայական մագնիսներ:
Արդյունավետ աշխատելու համար գերհաղորդիչ մագնիսները պետք է սառեցվեն մինչև մինուս 269 °C՝ նույն ջերմաստիճանը, որը միջաստղային միջավայրում է:
Եվրամիությունը վճարում է ITER-ի արժեքի 45%: Չինաստանը, Հնդկաստանը, Ճապոնիան, Կորեան, Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ն՝ յուրաքանչյուրն հավասարապես 9%:

Fusion power could provide energy to our homes in just over 20 years, according to scientists who are halfway towards proving the technology’s commercial potential.
Thirty-five nations are contributing to the International Thermonuclear Experimental Reactor (Iter) being built at Saint-Paul-les-Durance in southern France.
In December the Iter team announced that the £16bn reactor, said to be the world’s most complex machine, is now 50 per cent complete.
The scientists and engineers are on course to begin generating “first plasma” – a cloud of electrically charged gas as hot as the sun – in the machine’s core in December 2025.
Atomic fusion is what powers the sun and other stars, and is responsible for the enormous destructive force of nuclear bombs.
It has the potential to provide the world with almost limitless amounts of clean energy using hydrogen as fuel.
However the technical challenges are far greater than they are for conventional nuclear power plants which rely on atoms splitting apart instead of fusing together.
Iter director general Dr Bernard Bigot said: “The stakes are very high for Iter. When we prove that fusion is a viable energy source, it will eventually replace burning fossil fuels, which are non- renewable and non-sustainable.
“Providing clean, abundant, safe, economic energy will be a miracle for our planet.”
In their latest release, the Iter scientists predicted that fusion plants will start to come on line as early as 2040.
The exact timing is expected to depend on levels of public support, political will, and financial investment.
Iter is described as “the most complex science project in human history”.
Within the machine, hydrogen plasma will ultimately be heated to 150,000,000C – 10 times hotter than the centre of the sun – to trigger a fusion reaction.
One of the biggest challenges is keeping the electrically charged inferno away from the walls of the donut-shaped “tokamak” reactor using giant magnets.
To operate efficiently, the superconducting magnets must be cooled to minus 269C – the same temperature as interstellar space.
The European Union is paying 45 per cent of the cost of Iter. China, India, Japan, Korea, Russia and the US each contribute 9 per cent equally.