Ռուսաստանի Դաշնության Տնտեսական զարգացման նախարար Մաքսիմ Օրեշկինը հայտարարել է, որ երկիրը քննարկում է ԱՄՆ դոլարին այլընտրանք գտնելու հարցը էներգառեսուրսների գործարքների համար, և որպեսզի ԱՄՆ ազդեցությունը հասցվի նվազագույնի, քննարկվում է էներգառեսուրսների արտահանման ժամանակ արտարժույթի հաշվարկները վարել եվրոյով և ռուբլով:
«Մենք ունենք շատ լավ արժույթ. այն կայուն է: Ինչո՞ւ չօգտագործել այն գլորբալ գործարքների համար», - ասել է Օրեշկինը Financial Times -ի հետ հարցազրույցի ժամանակ:
Օրեշկինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը կարող է արտահանել իր էներգառեսուրսները տեղական արժույթով՝ հաշվի առնելով երկրի ներքին պարտատոմսերի ժողովրդականությունը օտարերկրյա ներդրողների մոտ, որոնց պատկանում է իր ռուբլու պարտքի 29%-ը:
Ռուսաստանը փորձում է թուլացնել իր կախվածությունը ԱՄՆ ազդեցությունից «ապադոլարիզացիա»-յի քաղաքականության օգնությամբ, որպեսզի մեղմի ԱՄՆ պատժամիջոցների ազդեցությունը:
Համաձայն Bloomberg-ի տվյալների, չնայած այն հանգամանքին, որ Ռուսաստանի 687,5 միլիարդ դոլար տարեկան առևտրի միայն 5%-ն է բաժին ընկնում ԱՄՆ-ին, այդ առևտրի կեսից ավելին դեռևս կախված է դոլարից:

Министр экономического развития Российской Федерации Максим Орешкин заявил, что страна рассматривает альтернативы доллару США для сделок с энергоресурсами и, чтобы минимизировать воздействие США, рассматривает валютные расчеты в евро и рублях при экспорте энергоносителей.
«У нас очень хорошая валюта. Она стабильная. Почему бы не использовать ее для глобальных транзакций?», - сказал Орешкин в интервью Financial Times.
Орешкин заявил, что Россия сможет экспортировать свои энергоносители в местной валюте, учитывая популярность внутренних облигаций страны среди иностранных инвесторов, которым принадлежит 29% ее рублевого долга.
Россия пыталась ослабить свою подверженность влиянию США с помощью политики «дедолларизации», чтобы компенсировать воздействие санкций США. Несмотря на то, что, согласно данным Bloomberg, менее 5% от годовой торговли России в 687,5 млрд. долларов США приходится на США, более половины этой торговли все еще зависит от доллара.