Գլոբալ տաքացման հետևանքով ծովատառեխն ու սարդինը կանհետանան
Nature Climate Change ամսագրում հրապարակված նոր հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ արդյունաբերական մի քանի ձկնատեսակներ, ներառյալ անչոուսը, ծովատառեխն ու սարդինը, շուտով կանհետանան կլիմայական փոփոխությունների հետևանքով։
Քանի որ ջրի ջերմաստիճանը համաշխարհային օվկիանոսում ավելի արագ է բարձրանում, քան նախկինում, ձկներն արագ դեգրադացվում ու վերանում են բնական գոյապայքարում։
Հետազոտության հեղինակները նշում են, որ իրավիճակը վտանգավոր է ոչ միայն ձկնատեսակների, այլև մարդկանց համար։ Կլիմայի փոփոխության խնդիրը կվատթարացնի նաև պարենային ճգնաժամը. արդյունաբերական տեսակները, որոնք մարդիկ սովոր են օգտագործել սննդի մեջ, կդառնան հազվադեպ կամ ընդհանրապես կվերանան առաջիկա տասնամյակներում։
Չիլիացի և բրիտանացի գիտնականների հետազոտությունում օգտագործվել է տվյալների մեծ շտեմարանի վիճակագրական վերլուծություն ձկների գլոբալ տարածված տեսակների մասին՝ վերջին 150 մլն տարում դրանց էվոլյուցիան ուսումնասիրելու համար։
Դրանում հիմնական ուշադրությունը հատկացվում է Clupeiforms-ին՝ ձկների շատ տարատեսակ խումբ, որն ապրում է համաշխարհային օվկիանոսում։ Դրա մեջ մտնում են ձկնորսության համար կարևոր այնպիսի տեսակներ, ինչպիսիք են անչոուսները, ատլանտյան ծովատառեխը, ճապոնական սարդինը, խաղաղօվկիանոսյան ծովատառեխն ու հարավամերիկյան սարդինը։ Այս եզրահանգումը ճիշտ է ձկների մյուս տեսակների համար։
Մինչ այժմ ձուկն առնչվում էր օվկիանոսի միջին ջերմաստիճանի՝ մոտ 0,8 աստիճանով (ըստ Ցելսիուսի) առավելագույն բարձրացման հետ հազարամյակի ընթացքում։ Դա շատ ավելի ցածր է, քան տաքացման ներկա տեմպերը՝ 0,18 աստիճան տասնամյակում՝ 1981-ից սկսած։

Многие виды рыб, которые мы привыкли употреблять в пищу, скоро могут исчезнуть, предупреждают ученые в исследовании, проведенном Центром перспективных исследований в засушливых зонах (CEAZA) в Чили и Редингским университетом в Великобритании.
Причина возможного исчезновения – потепление океанов из-за изменения климата, которое препятствует способности рыб адаптироваться и выживать.
Новое исследование показывает, что такие рыбы, как сардины, анчоусы и сельдь будут деградировать и погибать. В работе предоставлены доказательства подобного развития событий.
Профессор Крис Вендитти, биолог-эволюционист из Университета Рединга и соавтор исследования, сказал: “Потепление воды – двойной удар по рыбам, поскольку они не только заставляют их эволюционировать до меньшего размера, но и уменьшают их размер, а значит, возможности перемещаться в более подходящую среду, так как сил у них будет меньше”.
Основное внимание в исследовании уделялось Clupeiforms – разнообразной группе рыб, обитающей во всем мире. Она включает важные для рыболовства виды, такие как анчоусы, атлантическая сельдь, японская сардина, тихоокеанская сельдь и южноамериканская сардина. Однако результаты применимы для всех видов рыб.
До сих пор рыбе приходилось иметь дело только с максимальным повышением средней температуры океана примерно на 0,8 ° C за тысячелетие. Это намного ниже текущих темпов потепления. Так, Национальное управление океанических и атмосферных исследований сообщает о 0,18 ° C за десятилетие с 1981 года.
Если все будет так, как предсказывают ученые, последствия для человека тоже будут существенными. “Это имеет серьезные последствия для всей рыбы и нашей продовольственной безопасности, поскольку многие виды, которые мы едим, могут стать все более редкими или даже исчезнуть в ближайшие десятилетия”, – отмечает Вендитти.