Շվեդական կոմունալ ծառայությունները և էներգագեներատորները արդեն տեղադրել են այնքան շատ հողմային տուրբիններ, որ սկանդինավյան երկիրը մինչև դեկտեմբեր իր 2030թ. վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների նպատակին հասնելու ճանապարհին է:
Ինչպես նշվում է նոր զեկույցում, Շվեդիան արդեն այս տարվա վերջում գտնվում է էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների վերաբերյալ մինչև 2030թ. դրված նպատակին հասնելու ուղու վրա, ինչը նախատեսված ժամկետից առաջ է 12 տարով:
Համաձայն Swedish Wind Energy Association-ի դեկտեմբերին Շվեդիայում տեղադրվելու է 3681 հողմատուրբին: Այդ հզորությունը լինելու է ավելի քան բավարար նպատակին՝ նոր վերականգնվող էներգիայի 18 ՏՎտ*ժ արտադրության հասնելու համար հաջորդ տասնամյակի վերջում: Որոշ նոր կայաններ կառուցվելու են Նորվեգիայի կողմից․ Շվեդիան կիսում է վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների օգտագործման վկայագրերի շուկան իր հարևանի հետ:
Նոր հզորության մեծ մասը լինելու է ցամաքի վրա: Խմբի վերջին կանխատեսմանը համաձայն 2018 և 2019թթ.-ին ավելանալու է 2609 ՄՎտ մերձափնյա հզորություն: Համեմատության համար, նույն ժամանակահատվածում մեկ տարի առաջ տեղադրվել էր ընդամենը 970 ՄՎտ:

Swedish utility companies and power generators have already installed so many wind turbines that the Nordic nation is on course to reach its 2030 renewable energy target by December.
Sweden is on track to meet its 2030 renewable energy target late this year, 12 years ahead of schedule, a new report indicates.
By December, Sweden is set to have 3,681 wind turbines installed, according to the Swedish Wind Energy Association. This looks to be more than enough capacity to meet a target to add 18 terawatt-hours of new renewable energy output by the end of next decade. Some new plants will be built by Norway: Sweden share a renewable certificates market with its neighbour.
Most of the new capacity will be on land. A total of 2,609MW of on-shore wind capacity will be added in 2018 and 2019, according to the latest forecast from the group. This compares with 970MW for the same period a year earlier.