Մեկ միլիարդ մարդ, որը կազմում է Երկիր մոլորակի բնակչության 13 տոկոսը,մինչ օրս բնակվում է առանց էլեկտրականության: Դրանք հիմնականում Սև Աֆրիկայի (աֆրիկյան մայրցամաքի' Սահարայից դեպի հարավ գտնվող մասը) և Ասիայի բնակիչներն են, որոնց 87 տոկոսը բնակվում է գյուղական համայնքներում:
Ինչպես ներկայացնում է Lenta.ru-ն, այս մասին ասվում է Համաշխարհային բանկի The Energy Progress Report զեկույցում: 2011 թվականին ՄԱԿ-ը Համաշխարհային բանկի հետ համատեղ իրենց առաջ նպատակ են դրել մինչև 2030 թվականը հասնել էլեկտրականության համընդհանուր հասանելիության կանխատեսմամբ՝ ներկայիս տեմպերով այդ առաջադրանքն իրագործելն անհնար է։
«Եթե տեմպերը պահպանվեն, 2030-ին 674 մլն մարդ կշարունակի ապրել առանց էլեկտրականության: Աշխարհը դեռևս չի գնում գլոբալ էլեկտրաֆիկացման ճանապարհով»,- ասվում է զեկույցում:
Զեկույցում, սակայն, ընդգծվում է, որ առաջընթաց, այնուամենայնիվ, կա. այս մի քանի տարում էլեկտրականության հասանելիություն է ապահովվել քիչ զարգացած երկրներում, ինչպիսիք են Բանգլադեշը, Եթովպիան, Քենիան և Տանզանիան:

Every eighth inhabitant of the Earth was left without electricity
One billion people – or 13% of the world’s population – still live without electricity. Basically, it is the inhabitants of Black Africa and Asia, 87 percent of them live in rural areas. This is stated in The World Bank’s The Energy Progress Report.
In 2011, the United Nations (UN) jointly with The World Bank has set a goal to achieve a universal access to electricity by 2030 According to the forecasts of the study authors, this goal cannot be achieved at the current rates. “If this trend continues, 674 million people will continue to live without electricity by 2030 The world does not go towards global electrification”, — stated in the text.
The report still notes that there is some progress there: In the last few years, the electricity has appeared in the least developed countries; Bangladesh, Ethiopia, Kenya and Tanzania every year increase the access to electricity of their population by three percent, the government of India annually provides electricity to 30 million of its citizens.