Մեկ միլիարդ մարդ, որը կազմում է Երկիր մոլորակի բնակչության 13 տոկոսը,մինչ օրս բնակվում է առանց էլեկտրականության: Դրանք հիմնականում Սև Աֆրիկայի (աֆրիկյան մայրցամաքի' Սահարայից դեպի հարավ գտնվող մասը) և Ասիայի բնակիչներն են, որոնց 87 տոկոսը բնակվում է գյուղական համայնքներում:
Ինչպես ներկայացնում է Lenta.ru-ն, այս մասին ասվում է Համաշխարհային բանկի The Energy Progress Report զեկույցում: 2011 թվականին ՄԱԿ-ը Համաշխարհային բանկի հետ համատեղ իրենց առաջ նպատակ են դրել մինչև 2030 թվականը հասնել էլեկտրականության համընդհանուր հասանելիության կանխատեսմամբ՝ ներկայիս տեմպերով այդ առաջադրանքն իրագործելն անհնար է։
«Եթե տեմպերը պահպանվեն, 2030-ին 674 մլն մարդ կշարունակի ապրել առանց էլեկտրականության: Աշխարհը դեռևս չի գնում գլոբալ էլեկտրաֆիկացման ճանապարհով»,- ասվում է զեկույցում:
Զեկույցում, սակայն, ընդգծվում է, որ առաջընթաց, այնուամենայնիվ, կա. այս մի քանի տարում էլեկտրականության հասանելիություն է ապահովվել քիչ զարգացած երկրներում, ինչպիսիք են Բանգլադեշը, Եթովպիան, Քենիան և Տանզանիան:

Миллиард человек — 13 процентов всего населения Земли — до сих пор живут без электричества. В основном это жители Черной Африки и Азии, 87 процентов из них живут в сельской местности. Об этом говорится в докладе Всемирного банка The Energy Progress Report, передает Лента.ру.
В 2011-м Организация Объединенных Наций (ООН) совместно со Всемирным банком поставили себе цель — к 2030 году добиться всеобщего доступа к электроэнергии. По прогнозам авторов исследования, нынешними темпами эту задачу не выполнить. «Если этот тренд продолжится, к 2030 году 674 миллиона человек будут продолжать жить без электричества. Мир пока не идет по пути глобальной электрификации», — говорится в тексте.
В докладе отмечается, что прогресс все-таки есть: за эти несколько лет электричество появилось в наименее развитых странах, Бангладеш, Эфиопия, Кения и Танзания каждый год увеличивают доступ своего населения к электроэнергии на три процента, а власти Индии ежегодно предоставляют электричество 30 миллионам своих граждан.