ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանն Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների ու Էներգետիկի մասնագիտական օրվա կապակցությամբ շնորհավորել է ոլորտի մասնագետներին, մաղթել ընտանեկան անդորր, անամպ երկինք և անխափան աշխատանք:
«Մեր մասնագիտական տոնը ոչ միայն առիթ է միմյանց շնորհավորելու, այլ նաև հետադարձ հայացք ձգելու անցած մեկ տարվա ընթացքին, գնահատելու արվածը և խոսելու անելիքների մասին: Այս առումով այսօր մենք արձանագրելու բան իսկապես ունենք, քանի որ անցած մեկ տարվա ընթացքում մեզ հաջողվեց կյանքի կոչել ռազմավարական նշանակություն ունեցող մի շարք ծրագրեր։ Թող գալիք տարին դառնա նորանոր նվաճումների, նոր ձեռքբերումների ու հաջողությունների տարի»,- ասել է նախարարը:
Աշոտ Մանուկյանը ՀՀ վարչապետի և իր անունից պարգևներ է հանձնել ոլորտի վաստակաշատ մասնագետներին։
Էներգետիկայի բնագավառում նշանակալի ավանդի, բեղմնավոր աշխատանքային գործունեության համար Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի հուշամեդալով պարգևատրվել են «Էլեկտրաէներգետիկական համակարգի օպերատոր» ՓԲԸ-ի «Էներգակապ» մասնաճյուղի տնօրենի խորհրդական Ֆելիքս Հակոբջանյանը, «Հրազդանի էներգետիկ կազմակերպություն (ՀրազՋԷԿ)» ԲԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Վասիլ Խաչատրյանը, «Երևանի ջերմաէլեկտրակենտրոն» ՓԲԸ կաթսատուրբինային արտադրամասի 6-րդ կարգի էլեկտրաեռակցող Հովհաննես Կարապետյանը, «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ-ի ռեակտորային արտադրամասի պետ Ավետիք Արսենյանը, «Էլեկտրաէներգետիկական համակարգի օպերատոր» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Մնացական Մնացականյանը։
Էներգետիկայի բնագավառում երկարամյա օրինակելի ու անբասիր աշխատանքի համար Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի «Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկայի բնագավառում ներդրած նշանակալի ավանդի համար» հուշամեդալով խրախուսվել են «Էներգո ինվեստ հոլդինգ» ՓԲԸ-ի դուստր «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊԸ-ի անվտանգության ճարտարագետ- տեսուչ Վիկտոր Ավագյանը, «Էրիկ ՓՀԷԿ» ՍՊԸ-ի ՀԷԿ-ի պետ Յուրի Հովհաննիսյանը, «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Հրանտ Թադևոսյանը, «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Ռազմիկ Խաչատրյանը, «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի խոշոր սպառողների սպասարկման տնօրինության տնօրենի տեղակալ Արամ Ալեքսանյանը։
Հայաստանի Հանրապետության ընդերքի բնագավառում երկարամյա օրինակելի ու անբասիր աշխատանքի համար Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի «Հայաստանի Հանրապետության ընդերքի բնագավառում ներդրած նշանակալի ավանդի համար» հուշամեդալով խրախուսվել են նախարարության աշխատակազմի ընդերքի գործակալության երկրաբանության, նորմատիվամեթոդական և վերլուծության բաժնի պետ Շուշանիկ Քերոբյանը, «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի Քաջարանի պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրի Էքսկավատորի օպերատոր Վարուժան Օհանջանյանը, «Պոլի Արմ» ՍՊԸ-ի Շահումյանի ոսկի-բազմամետաղային հանքավայրի հանքապոչային տնտեսության կարգավորող Վիգեն Մարտիրոսյանը, «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի ավտոինքնաթափի վարորդ Նարեկ Արշակյանը, «Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդ» ՊՈԱԿ-ի գլխավոր տնօրեն Գևորգ Հովսեփյանը։

RA Minister of Energy infrastructures and Natural Resources Ashot Manukyan congratulated the specialists of the sphere on the occasion of the New Year and Christmas holidays and Energy Day, wishing them good health, clean sky and uninterrupted work.
Our professional holiday is not only an opportunity to congratulate each other, but also to look back at the past year, to evaluate what to do and to talk about what to do. In this sense, we have something to record today, as we have managed to implement a number of strategically important programs over the past year. Let the coming year become a year of new achievements and successes, said Minister.
Ashot Manukyan handed awards to the honored specialists of the RA on behalf of the Prime Minister and himself.
For significant contribution to the energy sector, fruitful work, the Prime Minister's commemorative medal was awarded advisor to the Director of the "Energakap" branch of the "Electric Power System Operator" CJSC Felix Hakobjanyan, General Director of "Hrazdan Energy Organization (NPP)" OJSC Vasil Khachatryan, 6th class electrician of the Yerevan Heat-electric Center CJSC Hovhannes Karapetyan, Head of the "Armenian Nuclear Power Plant" CJSC Reactor Workshop Avetik Arsenyan, General Manager of "Electric Power System Operator" CJSC Mnatsakan Mnatsakanyan.
For many years of exemplary and impeccable work in the field of energy, the RA Minister of Energy infrastructures and Natural Resources was encouraged by a Medal "For a Significant Contribution to the Energy Sector in the Republic of Armenia" Security Engineer Inspector of "Dzoraget Hydro" LLC, subsidiary of Energo Invest Holding CJSC Victor Avagyan, Head of "Eric SHPP" HPP Yuri Hovhannisyan, General Director of "Gazprom Armenia" CJSC Hrant Tadevosyan, General Director of "High Voltage Electric Networks" CJSC Razmik Khachatryan, deputy director of "Major Electricity Networks of Armenia" CJSC Aram Alexanyan.
For many years of exemplary and impeccable work in the sphere of the Republic of Armenia, a memorable medal of the Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources of the Republic of Armenia "For significant contribution to the subsoil of the Republic of Armenia" was encouraged Head of the Geology, Normative-Methodological and Analytical Division of the Ministry's Subsoil Agency in minister staff Shushanik Kerobyan, operator of "Zangezur Copper and Molybdenum Combine" CJSC, machinist of the Kajaran copper-molybdenum mine, Zangezur copper-molybdenum combine ZAO Varuzhan Ohanjanyan, the manager of the tailing economy of the Shahumyan gold-polymetallic deposit of "Poly-Arm" LLC Vigen Martirosyan, driver of the dump truck of the Amulsar gold-bearing quartzite deposit of Lidian Armenia CJSC Narek Arshakyan, General Director of the "Republican Geological Fund" Gevorg Hovsepyan.