ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանն Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների ու Էներգետիկի մասնագիտական օրվա կապակցությամբ շնորհավորել է ոլորտի մասնագետներին, մաղթել ընտանեկան անդորր, անամպ երկինք և անխափան աշխատանք:
«Մեր մասնագիտական տոնը ոչ միայն առիթ է միմյանց շնորհավորելու, այլ նաև հետադարձ հայացք ձգելու անցած մեկ տարվա ընթացքին, գնահատելու արվածը և խոսելու անելիքների մասին: Այս առումով այսօր մենք արձանագրելու բան իսկապես ունենք, քանի որ անցած մեկ տարվա ընթացքում մեզ հաջողվեց կյանքի կոչել ռազմավարական նշանակություն ունեցող մի շարք ծրագրեր։ Թող գալիք տարին դառնա նորանոր նվաճումների, նոր ձեռքբերումների ու հաջողությունների տարի»,- ասել է նախարարը:
Աշոտ Մանուկյանը ՀՀ վարչապետի և իր անունից պարգևներ է հանձնել ոլորտի վաստակաշատ մասնագետներին։
Էներգետիկայի բնագավառում նշանակալի ավանդի, բեղմնավոր աշխատանքային գործունեության համար Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի հուշամեդալով պարգևատրվել են «Էլեկտրաէներգետիկական համակարգի օպերատոր» ՓԲԸ-ի «Էներգակապ» մասնաճյուղի տնօրենի խորհրդական Ֆելիքս Հակոբջանյանը, «Հրազդանի էներգետիկ կազմակերպություն (ՀրազՋԷԿ)» ԲԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Վասիլ Խաչատրյանը, «Երևանի ջերմաէլեկտրակենտրոն» ՓԲԸ կաթսատուրբինային արտադրամասի 6-րդ կարգի էլեկտրաեռակցող Հովհաննես Կարապետյանը, «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ-ի ռեակտորային արտադրամասի պետ Ավետիք Արսենյանը, «Էլեկտրաէներգետիկական համակարգի օպերատոր» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Մնացական Մնացականյանը։
Էներգետիկայի բնագավառում երկարամյա օրինակելի ու անբասիր աշխատանքի համար Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի «Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկայի բնագավառում ներդրած նշանակալի ավանդի համար» հուշամեդալով խրախուսվել են «Էներգո ինվեստ հոլդինգ» ՓԲԸ-ի դուստր «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊԸ-ի անվտանգության ճարտարագետ- տեսուչ Վիկտոր Ավագյանը, «Էրիկ ՓՀԷԿ» ՍՊԸ-ի ՀԷԿ-ի պետ Յուրի Հովհաննիսյանը, «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Հրանտ Թադևոսյանը, «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Ռազմիկ Խաչատրյանը, «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի խոշոր սպառողների սպասարկման տնօրինության տնօրենի տեղակալ Արամ Ալեքսանյանը։
Հայաստանի Հանրապետության ընդերքի բնագավառում երկարամյա օրինակելի ու անբասիր աշխատանքի համար Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի «Հայաստանի Հանրապետության ընդերքի բնագավառում ներդրած նշանակալի ավանդի համար» հուշամեդալով խրախուսվել են նախարարության աշխատակազմի ընդերքի գործակալության երկրաբանության, նորմատիվամեթոդական և վերլուծության բաժնի պետ Շուշանիկ Քերոբյանը, «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի Քաջարանի պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրի Էքսկավատորի օպերատոր Վարուժան Օհանջանյանը, «Պոլի Արմ» ՍՊԸ-ի Շահումյանի ոսկի-բազմամետաղային հանքավայրի հանքապոչային տնտեսության կարգավորող Վիգեն Մարտիրոսյանը, «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի ավտոինքնաթափի վարորդ Նարեկ Արշակյանը, «Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդ» ՊՈԱԿ-ի գլխավոր տնօրեն Գևորգ Հովսեփյանը։

Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашот Манукян в связи с новогодними, Рождественскими праздниками и профессиональным днем энергетика поздравил специалистов сферы, пожелал семейного благополучия, безоблачного неба и бесперебойной работы.
«Наш профессиональный праздник – повод не только поздравить друг друга, но и бросить взгляд на ушедший год, оценить проделанное, и поговорить о грядущих делах. В этой связи мы многое можем констатировать, так как за прошедший год нам удалось воплотить в жизнь ряд проектов в энергетической сфере, имеющих стратегическое значение. Пусть предстоящий год станет годом новых завоеваний, новых достижений и успехов», - сказал министр.
Ашот Манукян от имени премьер-министра РА и от себя лично вручил награды заслуженным специалистам сферы.
За значительный вклад в сферу энергетики, плодотворную работу памятной медалью премьер-министра награждены советник директора филиала «Энергосвязь» ЗАО «Оператор электроэнергетической системы» Феликс Акопджанян, генеральный директор ОАО «Разданская энергетическая организация (РазТЭЦ)» Васил Хачатрян, электросварщик 6-го разряда котельно-турбинного цеха ЗАО «Ереванская теплоэлектроцентраль» Ованнес Карапетян, начальник реакторного цеха ЗАО «Армянская атомная электростанция» Аветик Арсенян, генеральный директор ЗАО «Оператор электроэнергетической системы» Мнацакан Мнацаканян.
За многолетний образцовый и безупречный труд в сфере энергетики памятной медалью министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Республики Армения «За значительный вклад, внесенный в энергетическую сферу Республики Армения» поощрены инженер-инспектор по безопасности ООО «Дзорагет Гидро» - дочернего предприятия ЗАО «Энерго инвест холдинг» Виктор Авагян, начальник ГЭС ООО «Эрик МГЭС» Юрий Ованнисян, генеральный директор ЗАО «Газпром Армения» Грант Тадевосян, генеральный директор ЗАО «Высоковольтные электросети» Размик Хачатрян, заместитель директора директората обслуживания крупных потребителей ЗАО «Электрические сети Армении» Арам Алексанян.
За многолетний образцовый и безупречный труд в сфере недр Республики Армения памятной медалью министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Республики Армения «За значительный вклад, внесенный в сферу недр Республики Армения» поощрены начальник геологического, нормативно-методического и аналитического отдела агентства по недрам аппарата министерства Шушаник Керобян, машинист экскаватора Каджаранского медно-молибденового месторождения ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» Варужан Оганджанян, наладчик хвостового хозяйства Шаумяновского золото-полиметаллического месторождения ООО «Поли Арм» Виген Мартиросян, водитель автосамосвала Амулсарского месторождения золотоносных кварцитов ЗАО «Лидиан Армения» Нарек Аршакян, генеральный директор ГЗАО «Республиканский геологический фонд» Геворг Овсепян.