Ռուսաստանը կարող է առաջատար դիրքեր զբաղեցնել «կանաչ» ջրածնի արտադրության մեջ, հայտարարել է Միջազգային արեգակնային դաշինքի (ISA) ղեկավար Աջայ Մաթուրը:
РИА Новости գործակալությանը տված հարցազրույցում նա նշել է, որ երկարաժամկետ հեռանկարում դաշինքը համարում է վերականգնվող էներգիայի հիմնական աղբյուրներից մեկը համարում է «կանաչ» ջրածինը, որն անջատվում է ջրի մոլեկուլներից արևային էներգիայի շնորհիվ։ Միևնույն ժամանակ, այն հեշտ է տեղափոխել և հարմար է օգտագործել տրանսպորտի և արդյունաբերության մեջ:
Միջազգային արեգակնային դաշինքը տրամադրում է հարթակ` արևային ռեսուրսներով հարուստ երկրների միջև համագործակցության զարգացման համար` արևային էներգիայի օգտագործման և զարգացման համընդհանուր նպատակներին հասնելու համար:

Russia can become a leader in the production of "green" hydrogen
Russia can take a leading position in the production of "green" hydrogen, said the head of the International Solar Alliance (ISA) Ajay Mathur.
In an interview with RIA Novosti, he noted that the alliance in the long term considers "green" hydrogen, which is formed by splitting water with solar energy, as one of the renewable energy sources. At the same time, it is easier to transport, and it is more convenient to use for industry and transport.
The International Solar Alliance provides a dedicated platform for the development of coordination among countries rich in solar resources in order to achieve the common goal of increasing the use and quality of solar energy.