Բրազիլիայի Սերադոյում երաշտը ամենածանրն է առնվազն յոթ դարերի ընթացքում
Սերադոյում՝ աշխարհի կենսաբանորեն ամենաբազմազան սավաննայում արձանագրված երաշտը ամենադաժանն է վերջին յոթ դարերի ընթացքում: Նոր հետազոտությունն այս սաստիկ երաշտը կապում է ջերմաստիճանի բարձրացման հետ, քանի որ երկրագունդը տաքանում է ավելի շատ ջերմություն կլանող գազերի պատճառով:
Բրազիլիայի արևելքում գտնվող այս սավաննայում ապրում է աշխարհի բույսերի և կենդանիների 5%-ը: Երկրագնդի տաքացմանը զուգընթաց, այն ևս անհամաչափորեն տաքանում է։ Գիտնականների գնահատմամբ՝ Բրազիլիայի այս հատվածում ջերմաստիճանի բարձրացումը 1,8 աստիճանով գերազանցել է մոլորակի միջին տաքացումը:
Տարածաշրջանի հնագույն քարանձավներից ստացված ջերմաստիճանի, տեղումների և այլ չափումների վերլուծությունը օգնել է գիտնականներին վերջին մի քանի դարերի ընթացքում վերականգնել եղանակային օրինաչափությունները: Նրանք եզրակացնում են, որ նման երաշտ Սերադոյում չէր գրանցվել շատ երկար ժամանակ: Ուսումնասիրությունը հայտնաբերել է ջերմաստիճանի բարձրացում, որը սկսվել է 1970-ականներին:
«Ջերմաստիճանի աճը, սակայն, դեռ չի հասել իր գագաթնակետին։ Ակնկալվում է, որ իրավիճակն էլ ավելի կվատթարանա»,- ասում է հետազոտության համահեղինակ Ֆրանցիսկո Ուիլյամ դա Կրուզ Ջունիորը:
Նման չոր եղանակը պայմանավորված է հիդրոլոգիական ցիկլի խախտմամբ, որն արդյունք է ջերմաստիճանի բարձրացման, ինչն էլ, իր հերթին, պայմանավորված է մարդկային գործոնով, հատկապես ջերմոցային գազերի արտանետմամբ։

Серраду, самая биологически разнообразная саванна в мире, переживает самую сильную засуху за последние семь столетий. Новое исследование связывает эту сильную засуху с повышением температуры, поскольку наш мир теплеет из-за увеличения количества газов, улавливающих тепло.
Саванна Серраду на востоке Бразилии является домом для 5 % всех растений и животных мира. По мере того, как наш мир теплеет, он переживает потепление неравномерно, и, по оценкам ученых, повышение температуры в этой части Бразилии превысило среднее потепление на планете.
Анализ данных о температуре, количестве осадков и других записей в древних пещерах региона помог ученым восстановить погодные условия за последние несколько столетий. Они пришли к выводу, что засуха - это то, чего Серраду не испытывал уже очень давно.
“Суть в том, что нет никаких параллелей с засухой, которая происходит сейчас. Важно отметить, что наше исследование выявило повышение температуры, начавшееся в 1970-х годах. Этот рост еще не достиг своего пика. Ожидается, что явление станет еще хуже” – сказал исследователь Франциско Уильям да Круз Джуниор, соавтор исследования.
“Это доказало, что в Серраду стало суше, чем было, и что засушливая погода связана с нарушением гидрологического цикла, вызванного повышением температуры из-за деятельности человека, особенно выбросов парниковых газов”, - отметил ученый.