Վերջին տարիներին վերականգնվող էներգիայի անկախ ծրագրերի աճը կտրուկ ընկել է մինչև իր նվազագույն մակարդակը կառավարության սուբսիդիաների կրճատման պատճառով։
Մշակողներին, ֆերմերներին, հողատերերին և համայնքներին պատկանող փոքրածավալ ծրագրերը կազմում են Մեծ Բրիտանիայի էներգետիկ հաշվեկշռի ընդհանուր թվի 9.25% -ը. ցուցանիշ, որը վերջին հինգ տարիների ընթացքում կրկնապատկվել է և հավասարվում է էներգիային, որը բավարար է 8.4 մլն տուն էլեկտրականությամբ սնելու համար:
Միևնույն ժամանակ լայնածավալ վերականգնվող ծրագրերը նշանակում են, որ այժմ Մեծ Բրիտանիան սպառում է վերականգնվող աղբյուրներից ստացված էլեկտրաէներգիայի երրորդ մասը:
Ոլորտի աճը նշանակում էր, որ 2017թ․ Մեծ Բրիտանիայի ողջ պատմության ընթացքում դարձել էր «ամենականաչ» տարին, որի ընթացքում Ազգային ցանցը արդյունաբերական հեղափոխությունից հետո առաջին անգամ մի քանի օր չի օգտագործել ոչ մի ածխային էներգիա:
Սակայն, քանի որ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների ֆինանսական աջակցությունը կրճատվեց, նոր իրականացվող ծրագրերի թիվը նվազում է իրենց ֆինանսական կենսունակության վերաբերյալ մտահոգությունների ֆոնին:
Համաձայն SmartestEnergy-ի նոր զեկույցի 2017թ․ ընթացքում վերականգնվող էներգիայի անկախ ծրագրերի վրա ծախսվել է ընդհանուր առմամբ 227 մլն ֆունտ ստերլինգ:
Այս թիվը արտացոլում է անկում գրեթե 20% -ով 2016թ․ ծախսված 280 մլն ֆունտ ստերլինգից և նվազել է ավելի քան 45%-ով 2014թ. ներդրված նվազագույն 418 մլն ֆունտ ստերլինգից:
Նվազեցումը հաջորդեց արտոնյալ սակագների դադարեցման վերաբերյալ կառավարության որոշմանը՝ սխեմա, որն ուղղված էր օժանդակել վերականգնվող էներգիայի արտադրության փոքրածավալ յուրացմանը:
Այդ սխեման նշանակում էր, որ սեփականատերերը, փոքր ձեռնարկությունները կամ համայնքները, նախաձեռնելով վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների կառուցումը, ինչպիսիք են արևային մարտկոցը, հողմային տուրբինան կամ հիդրոտեխնիկական, կարող էին ակնկալել փոխհատուցում էներգետիկ ընկերություններից էլեկտրաէներգիայի արտադրության համար:
Արտոնյալ սակագների դադարեցումը անակնկալ չէ ոլորտի համար, սակայն նախորդ տարվա աշնանային հայտարարությունը հաստատեց, որ չի լինի ոչ մի նոր աջակցություն, համենայն դեպս մինչև 2025թ. ի շնորհիվ արտոնյալ սակագների սխեմայի, որը կավարտվի 2019թ․ մարտին, և որի համար վերանայման ամսաթիվ որոշված չէ:
2017թ. կառավարությունը որոշեց նաև դադարեցնել նոր ծրագրերի համար Վերականգնվող պարտավորությունների սխեման. սխեմա, որը խթանում է վերականգնվող էներգիայի արտադրությունը՝ հարկադրելով էներգիայի մատակարարներին էլեկտրաէներգիայի մի մասը գեներացնել վերականգնվող աղբյուրներից:
SmartestEnergy-ի վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների գծով փոխնախագահ Իեն Ռոբերթսոնը ասել է. «Սուբսիդիաների կրճատումը անխուսափելիորեն դանդաղեցրել է աճը էլեկտրաէներգիայի անկախ արտադրության ոլորտում, սակայն այս վերջին թվերը ընդգծում են այն նշանակալի դերը, որը շարունակում են խաղալ էներգետիկ ձեռնարկատերերը, երբ Մեծ Բրիտանիան անցնում է ապակենտրոնացված, ապակարբոնացված և թվայնացված էներգետիկ համակարգին»:
Զեկույցում ասվում է, որ ֆինանսական միջավայրի փոփոխությունը նշանակում է, որ վերականգնվող էներգիայի ոլորտում նոր ծրագրերի մշակումը, որոնք ունակ են աշխատել առանց սուբսիդիաների, «ավելի շուտ կլինեն բացառություն, քան նորմա ապագայի որոշ ժամանակահատվածում»:
Պարոն Ռոբերթսոնի խոսքերով, չնայած աճի տեմպի դանդաղեցմանը՝ սպասվում է, որ ապագա ծրագրերի թիվը նորից կաճի:
Բացի այդ, Aurora Energy Research-ի վերջին զեկույցը կանխատեսում է, որ 2030թ., հավանաբար, կառուցվելու են հսկայական 18ԳՎտ ծրագրեր առանց սուբսիդիաների՝ արևային և հողմային տեխնոլոգիաների ծախսերի
կրճատման ֆոնին:
Զեկույցում կանխատեսվում է, որ էլեկտրաէներգիայի մարտկոցի տեխնոլոգիայի զարգացումները կարող են բերել 20 մլրդ ֆունտ ստերլինգի ներդրումներ Մեծ Բրիտանիայում հաջորդ 12 տարիների ընթացքում:
Intelligence Unit-ի էներգետիկայի և կլիմայի հետազոտությունների կենտրոնի վերլուծական բաժնի ղեկավար Դոկտոր Ջոնաթան Մարշալն ասել է, որ The Independent-ը, շարունակելով անկախ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների աճը՝ չնայած սուբսիդիաների վերաբերյալ մտահոգությունների, հանդիսանում է վերականգնվող ոլորտի վիճակի լավ ցուցանիշ:
Նա ասել է. «Չնայած 2017թ. ընթացքում կառավարության աջակցությունը' ուղղված վերականգնվող էներգիային, նվազել է, աճող անկախ հզորությունը ցույց է տալիս, որ ոլորտը շարունակում է առաջ շարժվել: Վերջին տարիներին հողմային տուրբիններից և արևային մարտկոցներից ստացվող էլեկտրաէներգիայի գների կտրուկ անկումը նշանակում է, որ սուբսիդիաներից ազատ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների բազմամյա երազանքը այժմ հասանելիության սահմաններում է: Մեծ Բրիտանիան ծափահարություններ է շահել օֆշորային քամու աջակցման համար մինչև այն պահը, երբ վերջին աճուրդի ժամանակ կոտրվել են սպասելիքները, թե որքան ցածր կարող են ընկնել գները, սակայն ներկայի քաղաքականությունը կանխում է նոր հողմային և արևային հզորությունների, տեխնոլոգիաների կառուցումը, որոնք Մեծ Բրիտանիայում էլեկտրաէներգիա արտադրելու ամենաէժան տարբերակներից մեկն են»:
«Վերջին հայտարարության հետ կապված, որ տարվա վերջին հնարավոր է միջոցների խստացում Մեծ Բրիտանիայում ածխածնի արտանետումների վերաբերյալ, ցածր ածխածնային էներգիայի արտադրության կրճատման միջոցառումները անհամատեղելի են թվում մեր երկարաժամկետ նպատակների հետ: Առանց էժան և մաքուր էներգամատակարարման, հավանաբար, ավելի դժվար կլինի հասնել ջեռուցման և տրանսպորտի
ածխածնի արտանետումների նվազեցման ծրագրերին, և առկա է ռիսկ խափանել պահանջները կլիմայի փոփոխության հարցերի վերաբերյալ, որոնք Մեծ Բրիտանիայի նախարարները ներկայացնում են ներքին և համաշխարհային ասպարեզում»:
Բիզնեսի, էներգետիկայի և արդյունաբերական ռազմավարության վարչության ներկայացուցիչը նշել է. «Երբ կառավարությունը մեր արդյունաբերական ռազմավարության և աջակցության հիմքում դնում է զուտ աճը, ներառյալ 100 մլն ֆունտ ստերլինգի չափով ֆինանսավորումը, վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտը բարգավաճում և սնում է մեր երկիրը: Մենք առաջատարն ենք աշխարհում մեր արտանետումների նվազեցման հարցում, և անցած տարին մեր ամենականաչ տարին է եղել, և, ինչպես ցույց է տալիս այս զեկույցը, արդյունաբերությունը շարունակում է աճել»:
«Մենք ուսումնասիրում ենք այն հարցը, թե ինչպես ենք աջակցելու 2019թ. հետո վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների փոքրածավալ նախագծերին, և ժամանակին կշարադրենք մեր մոտեցումները»:

Рост независимых проектов в области возобновляемой энергии резко упал до самого его низкого уровня за последние годы в связи с сокращением правительственных субсидий.
Мелкомасштабные проекты, принадлежащие разработчикам, фермерам, землевладельцам и общинам, составляют в общей сложности 9,25% энергетического баланса Великобритании — показатель, который удвоился за последние пять лет и приравнивается к энергии, достаточной для питания 8,4 млн. домов.
В то же время крупномасштабные возобновляемые проекты означают, что сейчас Великобритания потребляет треть электроэнергии, которую она использует из возобновляемых источников.
Рост сектора означал, что 2017 год стал самым «зелёным» годом за всю историю в Великобритании, в течение которого на протяжении нескольких дней Национальная сеть не использовала энергию на основе угля впервые после промышленной революции.
Но поскольку финансовая поддержка возобновляемых источников энергии была сокращена, число новых осуществляющихся проектов, падает на фоне опасений относительно их финансовой жизнеспособности.
Согласно новому отчёту SmartestEnergy в течение 2017 года на независимые проекты в области возобновляемой энергии было потрачено в общей сложности 227 млн. фунтов стерлингов.
Эта цифра отражает падение почти на 20% от 280 млн. фунтов стерлингов, потраченных в 2016 году, и снизилась более чем на 45% от максимума в 418 млн. фунтов стерлингов, инвестированных в 2014 году.
Снижение последовало за решением правительства прекратить льготные тарифы — схему, направленную на поддержание мелкого освоения производства возобновляемой энергии.
Эта схема означала, что домовладельцы, малые предприятия или общины, предпринимающие строительство возобновляемых источников энергии, таких как солнечная батарея, ветряная турбина или гидротехника, могли ожидать оплату за выработку электроэнергии от энергетических компаний.
Прекращение льготных тарифов не является неожиданностью для сектора, но в прошлом году осеннее заявление подтвердило, что не будет никакой новой поддержки, по крайней мере до 2025 года благодаря схеме льготных тарифов, которая завершится в марте 2019 года, и для которой не определена дата пересмотра.
В 2017 году правительство также решило прекратить Схему возобновляемых обязательств для новых проектов — схема, стимулирующая производство возобновляемой энергии, вынуждая поставщиков энергии генерировать часть электричества из возобновляемых источников.
Иэн Робертсон, вице-президент по возобновляемым источникам энергии в SmartestEnergy, сказал: «Сокращение субсидий неизбежно замедлило рост в секторе независимого производства электроэнергии, но эти последние цифры подчёркивают значительную роль, которую энергетические предприниматели продолжают играть, когда Великобритания переходит к децентрализованной, декарбонизированной и оцифрованной энергетической системе».
В докладе говорится, что изменение финансовой среды означает, что установка новых проектов в области возобновляемой энергии, способной работать без субсидий, «будет скорее исключением, чем нормой в течение некоторого времени в будущем».
По словам г-на Робертсона, несмотря на замедление темпов роста, ожидается, что число будущих проектов снова поднимется.
Кроме того, недавний отчёт Aurora Energy Research предсказал, что к 2030 году, вероятно, будут построены огромные 18ГВт проекты без субсидий на фоне снижения затрат на солнечную и ветровую технологии.
В докладе прогнозируется, что улучшения в аккумуляторной батарее электроэнергии могут разблокировать 20 млрд. фунтов стерлингов инвестиций в Великобритании в течение следующих 12 лет.
Д-р Джонатан Маршалл, руководитель аналитического отдела Центра изучения энергетики и климата Intelligence Unit, сказал, что The Independent, продолжающийся рост независимых возобновляемых источников энергии, несмотря на беспокойство по поводу субсидий, служат хорошим показателем состояния возобновляемого сектора.
Он сказал: «Хотя государственная поддержка возобновляемой энергии сократилась в течение 2017 года, растущая независимая мощность показывает, что отрасль продолжает продвигаться вперёд. Резкие падения цен на электричество от ветровых турбин и солнечных батарей в последние годы означают, что многолетняя мечта о возобновляемых источниках энергии, свободных от субсидий, сейчас находится в пределах досягаемости. Великобритания выиграла аплодисменты за поддержку оффшорного ветра до того момента, когда на последнем аукционе были разбиты ожидания относительно того, как низко могут упасть цены, однако нынешняя
политика предотвращает строительство новых ветряных и солнечных мощностей, технологий, которые являются одними из самых дешёвых способов производства электроэнергии в Великобритания».
«В связи с недавним заявлением о том, что в конце этого года возможно ужесточение мер по выбросам углерода в Великобритании, мероприятия по сокращению производства низкоуглеродистой энергии кажутся несовместимыми с нашими долгосрочными целями. Без дешёвого и чистого энергоснабжения планов по сокращению выбросов углерода из отопления и транспорта, вероятно, будет сложнее достичь, и рискуют подрывом претензий по вопросам изменения климата, которые министры Великобритании представляют на внутренней и глобальной арене».
Представитель Департамента по вопросам бизнеса, энергетики и промышленной стратегии сказал: «Когда правительство ставит чистый рост в основу нашей промышленной стратегии и поддержки, включая финансирование в размере 100 млн. фунтов стерлингов, возобновляемый энергетический сектор процветает и питает нашу страну. Мы лидируем в мире по сокращению наших выбросов, и прошлый год был самым нашим зелёным годом, и, как показывает этот отчёт, индустрия продолжает расти».
«Мы рассматриваем вопрос о том, как будем поддерживать мелкомасштабные проекты по возобновляемым источникам энергии после 2019 года, и в своё время изложим наши подходы».