Վերջին տարիներին վերականգնվող էներգիայի անկախ ծրագրերի աճը կտրուկ ընկել է մինչև իր նվազագույն մակարդակը կառավարության սուբսիդիաների կրճատման պատճառով։
Մշակողներին, ֆերմերներին, հողատերերին և համայնքներին պատկանող փոքրածավալ ծրագրերը կազմում են Մեծ Բրիտանիայի էներգետիկ հաշվեկշռի ընդհանուր թվի 9.25% -ը. ցուցանիշ, որը վերջին հինգ տարիների ընթացքում կրկնապատկվել է և հավասարվում է էներգիային, որը բավարար է 8.4 մլն տուն էլեկտրականությամբ սնելու համար:
Միևնույն ժամանակ լայնածավալ վերականգնվող ծրագրերը նշանակում են, որ այժմ Մեծ Բրիտանիան սպառում է վերականգնվող աղբյուրներից ստացված էլեկտրաէներգիայի երրորդ մասը:
Ոլորտի աճը նշանակում էր, որ 2017թ․ Մեծ Բրիտանիայի ողջ պատմության ընթացքում դարձել էր «ամենականաչ» տարին, որի ընթացքում Ազգային ցանցը արդյունաբերական հեղափոխությունից հետո առաջին անգամ մի քանի օր չի օգտագործել ոչ մի ածխային էներգիա:
Սակայն, քանի որ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների ֆինանսական աջակցությունը կրճատվեց, նոր իրականացվող ծրագրերի թիվը նվազում է իրենց ֆինանսական կենսունակության վերաբերյալ մտահոգությունների ֆոնին:
Համաձայն SmartestEnergy-ի նոր զեկույցի 2017թ․ ընթացքում վերականգնվող էներգիայի անկախ ծրագրերի վրա ծախսվել է ընդհանուր առմամբ 227 մլն ֆունտ ստերլինգ:
Այս թիվը արտացոլում է անկում գրեթե 20% -ով 2016թ․ ծախսված 280 մլն ֆունտ ստերլինգից և նվազել է ավելի քան 45%-ով 2014թ. ներդրված նվազագույն 418 մլն ֆունտ ստերլինգից:
Նվազեցումը հաջորդեց արտոնյալ սակագների դադարեցման վերաբերյալ կառավարության որոշմանը՝ սխեմա, որն ուղղված էր օժանդակել վերականգնվող էներգիայի արտադրության փոքրածավալ յուրացմանը:
Այդ սխեման նշանակում էր, որ սեփականատերերը, փոքր ձեռնարկությունները կամ համայնքները, նախաձեռնելով վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների կառուցումը, ինչպիսիք են արևային մարտկոցը, հողմային տուրբինան կամ հիդրոտեխնիկական, կարող էին ակնկալել փոխհատուցում էներգետիկ ընկերություններից էլեկտրաէներգիայի արտադրության համար:
Արտոնյալ սակագների դադարեցումը անակնկալ չէ ոլորտի համար, սակայն նախորդ տարվա աշնանային հայտարարությունը հաստատեց, որ չի լինի ոչ մի նոր աջակցություն, համենայն դեպս մինչև 2025թ. ի շնորհիվ արտոնյալ սակագների սխեմայի, որը կավարտվի 2019թ․ մարտին, և որի համար վերանայման ամսաթիվ որոշված չէ:
2017թ. կառավարությունը որոշեց նաև դադարեցնել նոր ծրագրերի համար Վերականգնվող պարտավորությունների սխեման. սխեմա, որը խթանում է վերականգնվող էներգիայի արտադրությունը՝ հարկադրելով էներգիայի մատակարարներին էլեկտրաէներգիայի մի մասը գեներացնել վերականգնվող աղբյուրներից:
SmartestEnergy-ի վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների գծով փոխնախագահ Իեն Ռոբերթսոնը ասել է. «Սուբսիդիաների կրճատումը անխուսափելիորեն դանդաղեցրել է աճը էլեկտրաէներգիայի անկախ արտադրության ոլորտում, սակայն այս վերջին թվերը ընդգծում են այն նշանակալի դերը, որը շարունակում են խաղալ էներգետիկ ձեռնարկատերերը, երբ Մեծ Բրիտանիան անցնում է ապակենտրոնացված, ապակարբոնացված և թվայնացված էներգետիկ համակարգին»:
Զեկույցում ասվում է, որ ֆինանսական միջավայրի փոփոխությունը նշանակում է, որ վերականգնվող էներգիայի ոլորտում նոր ծրագրերի մշակումը, որոնք ունակ են աշխատել առանց սուբսիդիաների, «ավելի շուտ կլինեն բացառություն, քան նորմա ապագայի որոշ ժամանակահատվածում»:
Պարոն Ռոբերթսոնի խոսքերով, չնայած աճի տեմպի դանդաղեցմանը՝ սպասվում է, որ ապագա ծրագրերի թիվը նորից կաճի:
Բացի այդ, Aurora Energy Research-ի վերջին զեկույցը կանխատեսում է, որ 2030թ., հավանաբար, կառուցվելու են հսկայական 18ԳՎտ ծրագրեր առանց սուբսիդիաների՝ արևային և հողմային տեխնոլոգիաների ծախսերի
կրճատման ֆոնին:
Զեկույցում կանխատեսվում է, որ էլեկտրաէներգիայի մարտկոցի տեխնոլոգիայի զարգացումները կարող են բերել 20 մլրդ ֆունտ ստերլինգի ներդրումներ Մեծ Բրիտանիայում հաջորդ 12 տարիների ընթացքում:
Intelligence Unit-ի էներգետիկայի և կլիմայի հետազոտությունների կենտրոնի վերլուծական բաժնի ղեկավար Դոկտոր Ջոնաթան Մարշալն ասել է, որ The Independent-ը, շարունակելով անկախ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների աճը՝ չնայած սուբսիդիաների վերաբերյալ մտահոգությունների, հանդիսանում է վերականգնվող ոլորտի վիճակի լավ ցուցանիշ:
Նա ասել է. «Չնայած 2017թ. ընթացքում կառավարության աջակցությունը' ուղղված վերականգնվող էներգիային, նվազել է, աճող անկախ հզորությունը ցույց է տալիս, որ ոլորտը շարունակում է առաջ շարժվել: Վերջին տարիներին հողմային տուրբիններից և արևային մարտկոցներից ստացվող էլեկտրաէներգիայի գների կտրուկ անկումը նշանակում է, որ սուբսիդիաներից ազատ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների բազմամյա երազանքը այժմ հասանելիության սահմաններում է: Մեծ Բրիտանիան ծափահարություններ է շահել օֆշորային քամու աջակցման համար մինչև այն պահը, երբ վերջին աճուրդի ժամանակ կոտրվել են սպասելիքները, թե որքան ցածր կարող են ընկնել գները, սակայն ներկայի քաղաքականությունը կանխում է նոր հողմային և արևային հզորությունների, տեխնոլոգիաների կառուցումը, որոնք Մեծ Բրիտանիայում էլեկտրաէներգիա արտադրելու ամենաէժան տարբերակներից մեկն են»:
«Վերջին հայտարարության հետ կապված, որ տարվա վերջին հնարավոր է միջոցների խստացում Մեծ Բրիտանիայում ածխածնի արտանետումների վերաբերյալ, ցածր ածխածնային էներգիայի արտադրության կրճատման միջոցառումները անհամատեղելի են թվում մեր երկարաժամկետ նպատակների հետ: Առանց էժան և մաքուր էներգամատակարարման, հավանաբար, ավելի դժվար կլինի հասնել ջեռուցման և տրանսպորտի
ածխածնի արտանետումների նվազեցման ծրագրերին, և առկա է ռիսկ խափանել պահանջները կլիմայի փոփոխության հարցերի վերաբերյալ, որոնք Մեծ Բրիտանիայի նախարարները ներկայացնում են ներքին և համաշխարհային ասպարեզում»:
Բիզնեսի, էներգետիկայի և արդյունաբերական ռազմավարության վարչության ներկայացուցիչը նշել է. «Երբ կառավարությունը մեր արդյունաբերական ռազմավարության և աջակցության հիմքում դնում է զուտ աճը, ներառյալ 100 մլն ֆունտ ստերլինգի չափով ֆինանսավորումը, վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտը բարգավաճում և սնում է մեր երկիրը: Մենք առաջատարն ենք աշխարհում մեր արտանետումների նվազեցման հարցում, և անցած տարին մեր ամենականաչ տարին է եղել, և, ինչպես ցույց է տալիս այս զեկույցը, արդյունաբերությունը շարունակում է աճել»:
«Մենք ուսումնասիրում ենք այն հարցը, թե ինչպես ենք աջակցելու 2019թ. հետո վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների փոքրածավալ նախագծերին, և ժամանակին կշարադրենք մեր մոտեցումները»:

Growth in independent renewable energy projects has slumped to its lowest level in years as government subsidies have fallen away.
Smaller-scale projects owned by developers, farmers, landowners and communities generate a total of 9.25 per cent of the UK’s energy mix – a figure which has doubled over the last five years and equates to enough energy to power 8.4 million homes.
At the same time, large scale renewable projects mean the UK now takes a third of the electricity it uses from renewable sources.
The sector’s growth meant that 2017 was the UK’s greenest year on record, with several days during which the National Grid was not using any coal power for the first time since the industrial revolution.
But as financial support for renewables has been cut, the number of new projects going ahead is falling amid concerns over their financial viability.
According to a new report by SmartestEnergy, a total of £227m was spent during 2017 on independent renewable energy projects.
The figure represents a fall of almost 20 per cent from the £280m spent in 2016 and is down more than 45 per cent from the peak of £418m invested in 2014.
The decline follows the government’s decision to end feed-in tariffs – a scheme designed to support small-scale take-up of renewable energy generation.
The scheme meant homeowners, small businesses or communities considering building a renewable energy source such as a solar array, wind turbine, or hydro technology, could expect payments for electricity generation from energy companies.
The end of feed-in tariffs is no surprise to the sector, but last year’s Autumn statement confirmed that there will be no new support until at least 2025, with the feed-in tariff scheme due to close in March 2019, and for which no review date has been set.
In 2017 the government also decided to close the Renewable Obligation Scheme to new projects – the scheme encourages renewable energy generation by forcing energy suppliers to source a proportion of their electricity from renewable sources.
Iain Robertson, Vice President of Renewables at SmartestEnergy, said: “The reduction in subsidies has inevitably slowed growth in the independent generation sector but these latest figures underline the significant role energy entrepreneurs continue to play as the UK shifts to a decentralised, decarbonised and digitised energy system.”
The report says the changing financial environment means the installation of new renewable energy projects capable of operating subsidy-free “will be the exception rather than the norm for some time to come”.
Despite the slowdown in growth, the number of future projects is expected to pick up again, Mr Robertson says.
In addition, a recent report from Aurora Energy Research predicted an enormous 18GW of subsidy-free projects are likely to be built by 2030, amid falling costs for solar and wind technology.
The report forecast that improvements in battery storage of electricity could unlock £20bn of investment in the UK over the next 12 years.
Dr Jonathan Marshall, head of analysis at the Energy and Climate Intelligence Unit, told The Independent the continued growth of independent renewables, despite worries over subsidies, were a good indicator of the health of the renewable sector.
He said: “While government support for renewable energy waned during 2017, growing independent capacity shows that the industry continues to press ahead. Drastic falls in the cost of electricity from wind turbines and solar panels in recent years mean that the long-term dream of ‘subsidy free’ renewables is now within reach. The UK has won plaudits for backing offshore wind to the point where the most recent auction smashed expectations for how low costs could go, yet current policies prevent building more onshore wind and solar capacity, technologies that are among the cheapest ways of generating electricity in the UK.
“Following the recent announcement that the UK carbon targets could be tightened later this year, measures that curtail the generation of low-carbon power seem out of step with our long term goals. Without a cheap and clean power supply, plans to cut carbon from heating and transport are likely to be harder to achieve, and risk undermining claims of climate leadership that British ministers have been making on both the domestic and global stage.”
A Department for Business, Energy and Industrial Strategy spokesperson said: “With government putting clean growth at the heart of our Industrial Strategy and support - including £100m of funding- the renewable energy sector is thriving and powering our nation. We are leading the world in reducing our emissions and last year was our greenest ever and, as this report shows, the industry continues to grow.
“We are considering how we support small scale renewables beyond 2019 and will set out our approach in due course.”