Շոտլանդիայի հյուսիսային ափերի ջրերում իրականացվող մակընթացային էներգիայի նախագիծը անցյալ տարվա ընթացքում ցանց է մատակարարել 13,8 գեգավատ/ժամ (ԳՎտ/ժ) էլեկտրաէներգիա, որը հավասար է Մեծ Բրիտանիայի 3800«սովորական» տների կողմից սպառվող էներգիայի միջին տարեկան քանակին: Այս ռեկորդային ցուցանիշը գրեթե կրկնապատկել է 2018 թվականի 7,4 ԳՎտ/ժ առավելագույն արդյունքը:
Այժմ նախատեսվում է իրականացնել տվյալ նախագծում օգտագործվող AR1500 տուրբինի ծովափնյա տեխնիկական սպասարկում, իսկ գարնանը Atlantis-ը նախատեսում է իրականացնել տեխնոլոգիաների վերատեղաբաշխում:
Էլեկտրաէներգիայի արտադրության հետ միասին Atlantis-ը նախատեսում է գարնանը MeyGen նախագծի կողքին ստեղծել «օվկիանոսից սնուցվող տվյալների մշակման կենտրոն»:
Եվրոպական Հանձնաժողովը բնութագրել է «օվկիանոսի էներգիան» որպես առատ և վերականգնվող: Ենթադրվում է, որ 2050 թվականին օվկիանոսի էներգիայի հաշվին հնարավոր կլինի բավարարել Եվրոպական Միության տարածքում էլեկտրաէներգիայի պահանջարկի մոտ 10 տոկոսը:

Приливный проект в шотландских водах вырабатывает достаточно электричества для снабжения 3800 домов
Проект приливной энергии в водах у северного побережья Шотландии в прошлом году выдал в сеть более 13,8 гигаватт-часов (ГВт-ч) электроэнергии, что соответствует среднегодовому потреблению электроэнергии примерно 3800 «типичных» домов в Великобритании. Эта рекордная цифра почти удвоила предыдущий максимум в 7,4 ГВтч 2018 года.
В настоящее время планируется провести береговое техническое обслуживание турбины AR1500, используемой в данной схеме, а Atlantis планирует весной перераспределить эту технологию.
В дополнение к производству электроэнергии, Atlantis также планирует создать «центр обработки данных на базе океана» рядом с проектом MeyGen.
Европейская комиссия охарактеризовала «энергию океана» как обильную и возобновляемую. Предполагается, что к 2050 году энергия океана может потенциально удовлетворить примерно 10% спроса на электроэнергию в Европейском союзе.