Շոտլանդիայի հյուսիսային ափերի ջրերում իրականացվող մակընթացային էներգիայի նախագիծը անցյալ տարվա ընթացքում ցանց է մատակարարել 13,8 գեգավատ/ժամ (ԳՎտ/ժ) էլեկտրաէներգիա, որը հավասար է Մեծ Բրիտանիայի 3800«սովորական» տների կողմից սպառվող էներգիայի միջին տարեկան քանակին: Այս ռեկորդային ցուցանիշը գրեթե կրկնապատկել է 2018 թվականի 7,4 ԳՎտ/ժ առավելագույն արդյունքը:
Այժմ նախատեսվում է իրականացնել տվյալ նախագծում օգտագործվող AR1500 տուրբինի ծովափնյա տեխնիկական սպասարկում, իսկ գարնանը Atlantis-ը նախատեսում է իրականացնել տեխնոլոգիաների վերատեղաբաշխում:
Էլեկտրաէներգիայի արտադրության հետ միասին Atlantis-ը նախատեսում է գարնանը MeyGen նախագծի կողքին ստեղծել «օվկիանոսից սնուցվող տվյալների մշակման կենտրոն»:
Եվրոպական Հանձնաժողովը բնութագրել է «օվկիանոսի էներգիան» որպես առատ և վերականգնվող: Ենթադրվում է, որ 2050 թվականին օվկիանոսի էներգիայի հաշվին հնարավոր կլինի բավարարել Եվրոպական Միության տարածքում էլեկտրաէներգիայի պահանջարկի մոտ 10 տոկոսը:

A tidal power project in waters off the north coast of Scotland sent more than 13.8 gigawatt hours (GWh) of electricity to the grid last year, that equates to the average yearly electricity consumption of roughly 3,800 “typical” homes in the U.K. This figure – a record – almost doubled the previous high of 7.4 GWh in 2018.
Onshore maintenance is now set to be carried out on the AR1500 turbine used by the scheme, with Atlantis aiming to redeploy the technology in spring.
In addition to the production of electricity, Atlantis is also planning to develop an “ocean-powered data centre” near the MeyGen project.
The European Commission has described “ocean energy” as being both abundant and renewable. It’s estimated that ocean energy could potentially contribute roughly 10% of the European Union’s power demand by the year 2050.