Մինչ գլոբալ տեխնոլոգիական հանրությունը տարված է արհեստական ինտելեկտի (ԱԻ) ծրագրով, չինական արտադրության GR-1 ռոբոտը, որն ի վիճակի է երկու ոտքով քայլել ժամում 5 կմ արագությամբ և կրել 50 կգ բեռ, հիշեցրեց մարդկանց երկոտանի ռոբոտների ներուժի մասին։
Շանհայում հիմնված Fourier Intelligence ստարտափի համար GR-1 ռոբոտի հաղթարշավն անսպասելի էր:
Չինական ընկերության ուշադրությունը միշտ չէ, որ կենտրոնացել է մարդանման ռոբոտների վրա։ 19-րդ դարի ֆրանսիացի մաթեմատիկոս և ֆիզիկոս Ժան-Բատիստ Ժոզեֆ Ֆուրիեի անունը կրող ընկերությունն ի սկզբանե հիմնադրվել է 2015 թվականին Շանհայի Zhanjiang տեխնոլոգիական կենտրոնում՝ նպատակ ունենալով զարգացնել վերականգնողական ռոբոտաշինությունը:
GR-1 ռոբոտը փոքր քանակությամբ արդեն առաքվել է որոշ համալսարաններ և արհեստական ինտելեկտի ընկերություններ՝ հետազոտության և զարգացման նպատակով: Այն նախատեսում է սկսել զանգվածային արտադրություն մինչև տարեվերջ և հազարավոր միավոր ռոբոտներ մատակարարել արդեն 2024 թվականին։

Китайская компания Fourier Intelligence представила робота-гуманоида GR-1. Компания планирует начать массовое производство робота к концу 2023 года и к 2024-му поставить на рынок “тысячи единиц”.
Робот-гуманоид GR-1 способен двигаться на двух ногах со скоростью 5 км/ч и нести груз до 50 кг. Работа над ним велась с 2019 года. В 2022-м разработчики смогли поставить робота на две ноги и заставить его ходить.
“Когда мы впервые увидели, как он стоит, отвязан и ходит сам по себе, это стало большим воодушевлением для всех наших инженеров. Это было похоже на воспитание новорожденного ребенка”, - сказал Алекс Гу, основатель и исполнительный директор Fourier.
По его словам, роботы-гуманоиды Fourier Intelligence могут использоваться для ухода за пожилыми людьми, в образовательных целях и для приема гостей.
Эксперты отметили, что компании-разработчики гуманоидных роботов сталкиваются со сложностями в реализации на потребительском рынке. Такие роботы в основном используются в лабораториях и могут стоить миллионы юаней.