Նոր ներդրումային հնարավորությունների և համագործակցության հետքերով
«Էներգո Ինվեստ Հոլդինգ» ՓԲԸ Գլխավոր տնօրեն Արմեն Պետրոսյանը ս.թ. հուլիսի 10-11-ը մասնակցել է Բաթումիում (Վրաստան) կայացած «Պրահայից հետո 10 տարի անց» խորագրով Արևելյան գործընկերության (ԱԳ) 1-ին ներդրումային ֆորումին Բաթումյան միջազգային 16-րդ կոնֆերանսի շրջանակներում, որը նվիրված էր ԱԳ տասնամյակին և կազմակերպված էր Եվրոպական Հանձնաժողովի, Վրաստանի Կառավարության և Կառավարման և էկոնոմիկայի Եվրոպական կենտրոնի հետ համատեղ:
Ֆորումի հիմնական նպատակն էր ներդրումային նախագծերի, այդ թվում՝ համատեղ ձեռնարկությունների հնարավորությունների առաջխաղացումը ԱԳ երկրների հիմնական այնպիսի կարևոր ոլորտներում, ինչպիսիք են ենթակառուցվածքները (ներառյալ՝ տուրիզմը և լոգիստիկան), էներգետիկան, արդյունաբերությունը և գյուղատնտեսությունը: Ֆորումի շրջանակներում մասնակցիների կողմից քննարկվել է նաև ԱԳ Ծրագրերի ազդեցությունը վեց անդամ-գործընկերների ներդրումային միջավայրի վրա:
Ֆորումին մասնակցել են ԱԳ երկրների նախարարներ, ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք, ինչպես նաև բիզնես լիդերներ, բիզնես կառուցվածքներ, միջազգային կազմակերպություններ, դոնորներ, միջազգային ֆինանսական ինստիտուտներ և ԶԼՄ-ներ ինչպես ԱԳ, այնպես էլ ԵՄ անդամ երկրներից: Մասնավորապես, խմբային քննարկումներին մասնակցություն են ունեցել նաև Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԴ) և Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի (ՎԶԵԲ) բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք:
Հանդիպումների ժամանակ Ա. Պետրոսյանը «ԷԻ Հոլդինգ» ՓԲԸ-ի ընթացիկ նախագծերը ներկայացրել է Համաշխարհային բանկի, ԵՆԴ-ի և ՎԶԵԲ-ի ներկայացուցիչներին, ինչպես նաև հանդիպել Megger և TERNA ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ: Ա. Պետրոսյանի խոսքերով ֆորումը բավականին հաջողված էր և տեղեկատվական, որին հաջորդեցին շատ արդյունավետ գործնական հանդիպումներ, որոնք որոշակի պահի կարող են վերածվել մինչև իսկ ներդրումային ծրագրերի և երկարաժամկետ գործընկերական հարաբերությունների:

Photo credit: cecoforma
10–11 июля 2019 года Генеральный директор ЗАО «ЭИХ» Армен Петросян принял участие в 1-м инвестиционном форуме Восточного партнерства «Десять лет после Праги», который состоялся в рамках 16-й Батумской международной конференции в Батуми (Грузия), посвященный 10-летию ВП, и был совместно организован Европейской комиссией, правительством Грузии и Центром европейского управления и экономики.
Основной задачей Форума было продвижение инвестиционных проектов, в том числе возможностей СП, в страны Восточного партнерства в ключевых секторах: инфраструктура (включая туризм и логистику), энергетика, промышленность и сельское хозяйство. Участники также обсудили влияние Программы Восточного партнерства на инвестиционную среду шести стран-партнеров.
В форуме приняли участие министры из стран Восточного партнерства, высокопоставленные должностные лица ЕС, а также бизнес-лидеры, бизнес-структуры, международные организации, доноры, международные финансовые институты и СМИ, как из стран Восточного партнерства, так и из стран-членов ЕС. В частности, к групповым дискуссиям присоединились высокопоставленные должностные лица Европейского инвестиционного банка (ЕИБ) и Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР).
А. Петросян представил текущие проекты ЗАО «ЭИХ» представителям Всемирного банка, ЕБРР и ЕИБ, а также провел встречи с представителями компаний Megger и TERNA. По словам А. Петросяна, это был очень информативный форум, за которым последовали очень продуктивные деловые встречи, которые в какой-то момент могут перерасти в инвестиционные варианты и долгосрочные партнерские отношения.