LKAB լեռնահանքային ընկերությունը տեղեկացրել է Շվեդիայի արկտիկական հատվածում հազվագյուտ մետաղների խոշոր հանքաշերտերի հայտնաբերման մասին։ Հայտնաբերված հանքաշերտերն ամենամեծն են աշխարհի այդ հատվածում հայտնի բոլոր հանքաշերտերի մեջ։
«Դրանք կարող են այն հումքի արտադրության կարևոր տարր դառնալ, որն անհրաժեշտ է «կանաչ անցման» համար։ Էլեկտրամեքենաներ չեն լինի առանց հանքերի»,- ասել է ընկերության գործադիր տնօրեն Յան Մոսթրեմը։
Շվեդիայի էներգետիկայի և արդյունաբերության նախարար Էբա Բուշը հայտարարել է, որ հանքերից են սկսվելու ԵՄ էլեկտրիֆիկացումն ու նրա ինքնաապահովումը ռեսուրսներով։
Պարբերականը նշել է, որ անգամ հանքավայրերի շահագործման համար իշխանությունների կողմից արտոնագրերի արագ տրամադրման դեպքում արդյունահանումը կարող է սկսվել մի քանի տարի անց։
Հազվագյուտ մետաղներն օգտագործվում են նոր տեխնոլոգիաների բնագավառում, մասնավորապես, բարձրտեխնոլոգիական զենքի, էլեկտրամեքենաների ու հողմային տուրբինների արտադրության մեջ։

Горнодобывающая компания LKAB сообщила об открытии в арктической части Швеции крупнейших месторождений редкоземельных металлов, используемых в новейших технологиях.
Министр энергетики и промышленности Швеции Эбба Буш заявила, что с рудников начнется электрификация ЕС, его самообеспечение ресурсами. Она отметила, что Европе необходимо укреплять промышленный потенциал и энергетику, добиваться отказа от ископаемых источников топлива и перехода к экологичным технологиям.
Однако, даже в случае быстрой выдачи властями лицензии на разработку месторождений добыча найденных ресурсов может начаться лишь спустя годы.
Редкоземельные металлы используются в новейших технологиях, в том числе в производстве компьютерных дисплеев, высокотехнологичного оружия, электромобилей, ветряных турбин.