Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին երեքշաբթի պաշտոնապես ազդարարեց մեգապարկի շինարարության սկիզբը, որը արտադրելու է 30 գիգավատ (ԳՎտ) վերականգնվող էներգիա և հանդիսանալու է աշխարհում խոշորագույն վերականգնվող էներգիայի օբյեկտը:
Ինչպես հայտնում են Հնդկաստանի վարչապետի աշխատակազմից, 72 600 հա տարածք զբաղեցնող պարկում լինելու է առանձնացված հիբրիդային պարկային տարածք հողմային և արևային էներգիայի պահպանման համար, ինչպես նաև հատուկ տարածք՝ հողմային էներգիայի արտադրության համար:
Համաձայն BP Energy Outlook 2020 կանխատեսումների զարգացումների ցանկացած սցենարի դեպքում Հնդկաստանում կնկատվի առաջնային էներգիայի աճ մինչև 2050թ.: BP խոսքերով BP կողմից մշակված երեք սցենարի դեպքում էլ վերականգնվող էներգիայի աճը կլինի ինտենսիվ՝ հայտնվելով 9-13 տոկոսի միջակայքում: Արդյունքում համաձայն BP Rapid и Net Zero սցենարի վերականգնվող էներգիայի աղբյուրները մինչև 2050թ.-ը Հնդկաստանում կդառնան առաջնային էներգիայի խոշորագույն աղբյուր, իսկ առաջնային էներգիայի աղբյուրների մեծությամբ՝ երկրորդը ածուխից հետո՝ ըստ Business As Usual (BAU) սցենարի:

Премьер-министр Индии Нарендра Моди во вторник официально начал строительство мегапарка, который будет производить 30 гигаватт (ГВт) возобновляемой энергии и станет крупнейшим в мире объектом возобновляемой энергии.
Как сообщили в канцелярии премьер-министра Индии, в парке, занимающем 72 600 гектаров земли, будет выделенная гибридная парковая зона для хранения энергии ветра и солнца и эксклюзивная зона для производства энергии ветра.
Согласно прогнозу BP Energy Outlook 2020, при всех сценариях в Индии будет наблюдаться рост первичной энергии до 2050 года. По словам BP, рост возобновляемой энергии будет интенсивным в трех сценариях BP со среднегодовым ростом в диапазоне 9-13 процентов. В результате возобновляемые источники энергии должны стать крупнейшим источником первичной энергии в Индии в 2050 году по сценариям BP Rapid и Net Zero и вторым по величине источником первичной энергии по сценарию Business As Usual (BAU) после угля.