Ռուսաստանը և Իրանը փոխում են խաղի կանոնները Հայաստանի գազային շուկայում, գրում է rosbalt.ru-ն՝ վկայակոչելով ռուսական լրատվամիջոցների հաղորդագրությունները:
Ինչպես հայտնել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, Իրանը և Ռուսաստանը պայմանավորվել են գազային ոլորտում համագործակցության մասին: Մոսկվայում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանիի բանակցությունների արդյունքներով ստորագրվել է գազային ոլորտում համագործակցության մասին հուշագիր: Փաստաթուղթը սահմանում է ռուսական «Գազպրոմ» էներգետիկ ընկերության և «Իրանի ազգային նավթային ընկերության» (NIOC) միջև փոխգործակցություն:
Ընկերությունները նաև կնքել են գաղտնիության մասին համաձայնագիր:
«Վեդոմոստի»-ն ավելի վաղ հաղորդել էր, որ «Գազպրոմ»-ը մտադիր է Հայաստանում Հրազդանի ՋԷԿ-ում արտադրված էլեկտրաէներգիան փոխանակել Իրանից գազի հետ: «Գազպրոմ» ընկերության ղեկավար Ալեքսեյ Միլերը հայտարարել էր, որ ընկերությունը հայկական շուկայում աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման ներուժ է տեսնում իրանական գազի դիմաց Հրազդանի ՋԷԿ-ի հինգերորդ բլոկի արտադրած էլեկտրաէներգիայի փոխանակման հաշվին:
«ՌԻԱ Նովոստի»-ն նշում է, որ 2016 թվականի դեկտեմբերին Իրանը կարգավորել է «Հարավային Պարս» հանքավայրի մշակման առնչությամբ «Գազպրոմ»-ին ունեցած պարտքերի հետ կապված հարցերը: «Գազպրոմ»-ը մասնակցել է հանքավայրի երկրորդ և երրորդ հատվածների զարգացման նախագծին՝ ֆրանսիական Total-ի և մալայզիական Petronas-ի հետ: NIOC-ը փոխհատուցումներ է վճարել նախագծի մասնակիցներին, սակայն 2010 թվականից վճարումները դադարեցվել էին Թեհրանի դեմ արևմտյան պատժամիջոցների ուժեղացման պատճառով:

Россия и Иран меняют правила игры на газовом рынке Армении, пишет rosbalt.ru, ссылаясь на российские СМИ.
Как сообщает «РИА Новости», Иран и Россия договорились о сотрудничестве в газовой сфере. Меморандум о сотрудничестве в газовой сфере был подписан в Москве по итогам переговоров президентов Владимира Путина и Хасана Роухани. Документ определяет взаимодействие между «Газпром» и Национальной иранской нефтяной компанией (NIOC).
Компании также заключили соглашение о конфиденциальности.
Как сообщили ранее «Ведомости», «Газпром» планирует производить обмен электроэнергии, выработанной на Разданской ТЭС в Армении, на газ из Ирана. Председатель правления «Газпром» Алексей Миллер сообщил, что компания видит потенциал повышения эффективности работы на армянском рынке за счёт того, чтобы осуществлять разменные операции электроэнергии, выработанной на пятом блоке Разданской ТЭС, на иранский газ.
«РИА Новости» отмечает, что Иран в декабре 2016 года урегулировал вопросы, связанные с задолженностью перед «Газпром» по разработке месторождения «Южный Парс». «Газпром» участвовал в проекте обустройства второй и третьей очередей месторождения «Южный Парс» совместно с французской Total и малайзийской Petronas. NIOC выплачивала компенсации участникам проекта, однако с 2010 года выплаты были приостановлены из-за усиления западных санкций против Ирана.