Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ապահովման նպատակով «Տաշիր»-ը կներդնի 600 մլն ԱՄՆ դոլար
Սեպտեմբերի 20-ին Երևանում անցկացվեց «Տաշիր» ընկերությունների խմբի ու Հայ գործարարների ասոցիացիայի կողմից կազմակերպված «Armenian Business Forum» ներդրումային համաժողովը։ Համաժողովում «Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահ, «Հայաստանի ներդրողների ակումբի» հիմնադիր Սամվել Կարապետյանը հայտարարեց 780 մլն. ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ծավալով ներդրումների իրականացման մասին։
«Հայերն իսկական ներուժ ունեցող  ժողովուրդ են, և մեր խնդիրն է համախմբել բոլոր ռեսուրսները մեր երկրի կայուն ապագայի համար», - իր խոսքում նշեց բանախոսը։
Սամվել Կարապետյանը ներկայացրեց «Տաշիր» ընկերությունների խմբի առաջիկա հինգ տարիների ներդրումային ծրագիրը: Ծրագրի համաձայն՝ նախատեսվում է Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ապահովման, այդ թվում նոր հզորությունների ստեղծման ու էլեկտրական ցանցերի արդիականացման նպատակով ներդնել 600 մլն ԱՄՆ դոլար։
Արտադրության խթանման, զբոսաշրջության զարգացման, երիտասարդական գործարարության ընդլայնման, ինչպես նաև Արցախի զարգացման ծրագրերին կուղղվի ևս 180 մլն. ԱՄՆ դոլար։

“Tashir” Group plans to invest 600 mln. US dollars to strengthen Armenia's energy security
The "Armenian Business Forum" investment conference organized by the "Tashir" Group of Companies and the Armenian Businessmen Association was held in Yerevan on September 20.  At the conference, Mr. Samvel Karapetyan, the president of the "Tashir" Group and the founder of the Investors' Club of Armenia announced about 780 million US dollars of investments to be made.
"Armenians are a people with real potential, and our task is to unite all the resources for the stable future of our country," the speaker said in his speech.
Mr. Samvel Karapetyan presented the investment program of the "Tashir" Group of Companies for the next five years.  According to the program, it is planned to invest 600 million US dollars to strengthen Armenia's energy security, including creation of new generation capacities and modernization of the electricity grid.
Another 180 million will be directed towards the promotion of the production industry, tourism development, youth business expansion, and Artsakh development programs.