Ֆրանսիական էներգետիկ հսկա Total-ը 5 միլիարդ եվրոյի (6 միլիարդ դոլար) պայմանագիր է ստորագրել PSA ավտոմոբիլային խմբի հետ՝ լիթիում-իոնային մարտկոցների երկու գիգագործարան կառուցելու համար, որոնք տասնամյակի վերջում կապահովեն 1 միլիոն էլեկտրական տրանսպորտային միջոցների համար բավարար քանակի միավորների արտադրություն: Աշխատելով Automotive Cells Company (ACC) ապրանքանիշի ներքո՝ գործընկերները ձգտում են Դովրենի (Ֆրանսիա) և Կայզերսլաուտեռնի (Գերմանիա) գործարաններում արտադրել «էներգիայի արդյունավետության, ինքնավարության, վերալիցքավորման ժամանակի և ածխածնի արտանետումների տեսանկյունից ամենաբարձր տեխնոլոգիական մակարդակի» էլեկտրական տրանսպորտային միջոցների մարտկոցներ՝ ավելացնելով հզորությունը 2023 թվականի 8 գՎտ*ժ-ից մինչև 48 գՎտ*ժ 2030 թվականին:
Total-ը հայտարարեց, որ լիթիում-իոնային մարտկոցներ արտադրող Saft դուստր ընկերության միջոցով իր գիտահետազոտական և արդյունաբերական փորձը կներդնի համատեղ ձեռնարկության մեջ, որի մասին առաջին անգամ հայտարարվել էր հունվարին, իսկ PSA- ն կտրամադրի գիտելիքներ ավտոմոբիլային շուկայի և իր արտադրական փորձի մասին: PSA Groupe-ի, որին պատկանում են Peugeot-ը, Opel-ը, Citroën-ը, DS Automobiles-ը և Vauxhall-ը, նախագահ Կառլոս Տավարեսը հայտարարեց. «Մեր երազած մարտկոցների եվրոպական կոնսորցիումը այժմ իրականություն է: Ըստ կանխատեսումների, 2030 թվականին էլեկտրական տրանսպորտային միջոցների մարտկոցների եվրոպական շուկան կաճի 15 անգամ՝ հասնելով 400 գՎտ*ժ-ի»:

French energy giant Total has set the seal on a €5bn ($6bn) plan with automotive group PSA to build two lithium-ion (Li-ion) battery gigafactories that will be ramped up to manufacture enough units for 1 million electric vehicles (EVs) by the end of the decade. Working under the banner of the Automotive Cells Company (ACC), the partners aim produce EV batteries of the “highest technological level in terms of energy performance, autonomy, recharging time and carbon footprint” at two plants, in Douvrin, France, and Kaiserslautern, Germany, scaling up capacity from 8GWh in 2023 to 48GWh by 2030.
Total said that through its subsidiary Li-ion battery-maker Saft it would contribute expertise in R&D and industrialization to the joint venture – first announced in January – while PSA would provide knowledge of the automotive market and its experience in production. Carlos Tavares, chairman of Groupe PSA – which owns Peugeot, Opel, Citroën, DS Automobiles and Vauxhall – stated: “The construction of the European battery consortium that we wished for is now a reality. The European EV battery market is forecast to grow 15-fold through to 2030 to reach some 400GWh.