Ֆրանսիական էներգետիկ հսկա Total-ը 5 միլիարդ եվրոյի (6 միլիարդ դոլար) պայմանագիր է ստորագրել PSA ավտոմոբիլային խմբի հետ՝ լիթիում-իոնային մարտկոցների երկու գիգագործարան կառուցելու համար, որոնք տասնամյակի վերջում կապահովեն 1 միլիոն էլեկտրական տրանսպորտային միջոցների համար բավարար քանակի միավորների արտադրություն: Աշխատելով Automotive Cells Company (ACC) ապրանքանիշի ներքո՝ գործընկերները ձգտում են Դովրենի (Ֆրանսիա) և Կայզերսլաուտեռնի (Գերմանիա) գործարաններում արտադրել «էներգիայի արդյունավետության, ինքնավարության, վերալիցքավորման ժամանակի և ածխածնի արտանետումների տեսանկյունից ամենաբարձր տեխնոլոգիական մակարդակի» էլեկտրական տրանսպորտային միջոցների մարտկոցներ՝ ավելացնելով հզորությունը 2023 թվականի 8 գՎտ*ժ-ից մինչև 48 գՎտ*ժ 2030 թվականին:
Total-ը հայտարարեց, որ լիթիում-իոնային մարտկոցներ արտադրող Saft դուստր ընկերության միջոցով իր գիտահետազոտական և արդյունաբերական փորձը կներդնի համատեղ ձեռնարկության մեջ, որի մասին առաջին անգամ հայտարարվել էր հունվարին, իսկ PSA- ն կտրամադրի գիտելիքներ ավտոմոբիլային շուկայի և իր արտադրական փորձի մասին: PSA Groupe-ի, որին պատկանում են Peugeot-ը, Opel-ը, Citroën-ը, DS Automobiles-ը և Vauxhall-ը, նախագահ Կառլոս Տավարեսը հայտարարեց. «Մեր երազած մարտկոցների եվրոպական կոնսորցիումը այժմ իրականություն է: Ըստ կանխատեսումների, 2030 թվականին էլեկտրական տրանսպորտային միջոցների մարտկոցների եվրոպական շուկան կաճի 15 անգամ՝ հասնելով 400 գՎտ*ժ-ի»:

Французский энергетический гигант Total заключил с автомобильной группой PSA договор по проекту на 5 миллиардов евро (6 миллиардов долларов) по строительству двух гигафабрик литий-ионных аккумуляторов, которые к концу десятилетия обеспечат производство достаточного количества единиц для 1 миллиона электромобилей. Работая под брендом Automotive Cells Company (ACC), партнеры стремятся производить аккумуляторы для электромобилей «высочайшего технологического уровня с точки зрения энергоэффективности, автономности, времени перезарядки и выбросов углекислого газа» на заводах в Дуврене (Франция) и Кайзерслаутерне (Германия), увеличивая мощность с 8 ГВтч в 2023 году до 48 ГВтч к 2030 году.
Total сообщила, что через своего дочернего производителя литий-ионных аккумуляторов Saft она внесет свой вклад в совместное предприятие, о котором впервые было объявлено в январе, в области НИОКР и индустриализации, в то время как PSA предоставит знания об автомобильном рынке и своем опыте в производстве. Карлос Таварес, председатель Groupe PSA, которой принадлежат Peugeot, Opel, Citroën, DS Automobiles и Vauxhall, заявил: «Создание европейского консорциума аккумуляторов, о котором мы мечтали, теперь стало реальностью. По прогнозам, к 2030 году европейский рынок аккумуляторных батарей для электромобилей вырастет в 15 раз и достигнет примерно 400 ГВтч».