Համաձայն Shell և British Airways ընկերությունների համատեղ նախագծի 2024 թվականից ինքնաթիռները կլիցքավորվեն կենցաղային թափոններից ստացված ավիավառելիքով: Նախագծով կառուցվում է կենցաղային և արտադրական թափոնների վերամշակման և ռեակտիվ վառելիքի արտադրության Եվրոպայի խոշորագույն գործարանը:
Թափոններից էներգիա ստանալու պրակտիկան լայն կիրառություն է ստացել էներգետիկ ոլորտում, որտեղ կենցաղային թափոնները, այնպիսիք, ինչպիսիք են սննդամթերքը կամ հնձված խոտը, այրում են էլեկտրաէներգիա ստանալու նպատակով:
«Կայուն վառելիքի տեսակը կարող է բեկումնային լինել ավիացիայի համար, այն կօգնի մեզ ապահովել մեր ինքնաթիռները էներգիայով միանգամից առաջիկա մի քանի տարիների համար», - հայտարարել է British Airways ընկերության վարչության նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Ալեքս Կրուզը:
Այս պահի դրությամբ ընկերությունները ներդրումներ են կատարել նախագծում արդեն իսկ 7,3 միլիոն ֆունտ-ստերլինգի չափով (8,8 միլիոն ԱՄՆ դոլար), սակայն վերջնական արդյունքում նախագծի արժեքը կգնահատվի հարյուրավոր միլիոն ֆունտ-ստերլինգ:
Բրիտանական կառավարությունը նախագծի ֆինանսավորման նպատակով նույնպես տրամադրել է մոտ 0,5 միլիոն ֆունտ-ստերլինգ, որը թույլ կտա ստեղծել շուրջ 130 մշտական աշխատատեղ:
Shell և British Airways ընկերությունները ձեռք կբերեն նաև արտադրված բիովառելիքը, որը արտանետում է մոտ 70% ավելի քիչ ջերմոցային գազեր, քան արդյունահանվող վառելիքը:

С 2024 года самолеты смогут получать авиационное топливо из бытового мусора в соответствии с проектом Shell и British Airways по строительству первого в Европе крупномасштабного завода по производству реактивного топлива из бытовых и коммерческих отходов.
Преобразования отходов в энергию уже широко используются в энергетическом секторе, где бытовые отходы, такие как продукты питания или скошенная трава, сжигаются для выработки электроэнергии.
«Устойчивый вид топлива может стать переломным моментом для авиации, что поможет нам обеспечивать энергией наши самолеты на многие годы вперед», - сказал председатель правления и генеральный исполнительный директор British Airways Алекс Круз.
На данный момент компании уже инвестировали в проект 7,3 миллиона фунтов стерлингов (8,8 миллионов долларов США), но в конечном итоге он будет стоить сотни миллионов фунтов стерлингов.
Британское правительство также предоставило почти 0,5 миллионов средств для финансирования проекта, что может создать около 130 постоянных рабочих мест.
British Airways и Shell также приобретут произведенное биотопливо, которое выделяет примерно на 70% меньше парниковых газов по сравнению с ископаемым топливом.