Լաս Վեգասի բոլոր քաղաքային օբյեկտները՝ փողոցի լամպերից մինչև քաղաքի զբոսայգիները, համայնքային կենտրոնները և հրշեջ կայանները, այժմ աշխատում են բացառապես վերականգնվող էներգիայով, ինչը դարձնում է այն ամենամեծ քաղաքն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում, որն օգտագործում է էներգիայի այդպիսի աղբյուր:
«Հիմա մենք սակավաթիվ քաղաքներից մեկն ենք աշխարհում, որն էլեկտրաէներգիա է ստանում էկոլոգիապես մաքուր ճանապարհով», - մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Լաս Վեգասի քաղաքապետ Քերոլին Գուդմանը:
Լաս Վեգասից ոչ հեռու գտնվող «NV Energy» ընկերության կողմից «Boulder Solar 1» մեծ արևային էլեկտրակայանի բացմամբ նպատակն իրականություն է դարձել։
«Այսօր, իրոք, հպարտության օր է Լաս Վեգասի համար», - նշել է քաղաքապետը:
Համաձայն Պենսիլվանիա նահանգի համալսարանի՝ վերականգնվող էներգիան ստացվում է բնական գործընթացներից, որոնք մշտապես համալրվում են։ «Դա ներառում է արևի լույսը, գեոթերմիկ ջերմությունը, քամին, մակընթացություններն ու տեղատվությունները, ջուրը և կենսազանգվածի այլ տարրեր», - նշել է հաստատությունը։
Ինչպես հաղորդում է «The Huffington Post»-ը, չնայած որ ներկայումս Լաս Վեգասի բոլոր պետական հիմնարկներում կիրառվում է միայն վերականգնվող էներգիա, շատ բնակելի և կոմերցիոն շինություններ դեռ չեն աշխատում վերականգնվող էներգիայով։
Անցումը վերականգնվող էներգիայի օգտագործմանը թույլ կտա քաղաքին, ընդհանուր առմամբ, տարեկան մոտ 5 մլն դոլար խնայել էլեկտրաէներգիայի սպառման գծով։ Քաղաքը վերջին մի քանի տարիների ընթացքում ավելի քան 40 մլն դոլարի ներդրում է իրականացրել վերականգնվող էներգիայի ոլորտում։
Ինչպես հաղորդում է «The Sierra Club»-ը, Սան Ֆրանցիսկոն և Սան Խոսեն այն խոշոր քաղաքներից են, որոնք նախատեսում են մինչև 2035թ․ անցնել ամբողջությամբ վերականգնվող էներգիայի օգտագործմանը:

Все городские объекты Лас-Вегаса - от уличных фонарей до городских парков, общественные центры и пожарные станции - в настоящее время работают исключительно за счёт возобновляемой энергии, что делает его самым крупным городом в США, который использует подобный источник энергии.
«Мы теперь являемся одним из немногих городов во всём мире, которые получают электроэнергию экологически чистым способом», - сказала мэр Лас-Вегаса Кэролин Гудман в ходе пресс-конференции в понедельник.
Цель была достигнута с открытием на прошлой неделе Boulder Solar 1 - большой солнечной электростанции, управляемой компанией NV Energy, которая находится недалеко от Лас-Вегаса.
«Это действительно день гордости для Лас-Вегаса», - сказала мэр.
Согласно Университету штата Пенсильвания возобновляемая энергия генерируется из природных процессов, которые постоянно пополняются. «Это включает в себя солнечный свет, геотермальное тепло, ветер, приливы и отливы, воду и различные формы биомассы. Эта энергия не может быть исчерпана, она постоянно обновляется», - сказал Университет.
Как сообщает The Huffington Post, хотя все государственные учреждения в настоящее время работают за счёт возобновляемой энергии, остаётся много жилых и коммерческих зданий, которые получают электроэнергию классическим способом.
В общей сложности этот переход к возобновляемой энергии позволяет городу экономить примерно 5 млн долларов в год в потреблении энергии. Город инвестировал более 40 миллионов долларов в возобновляемые источники энергии в течение последних нескольких лет.
Как сообщает The Sierra Club, Сан-Франциско и Сан-Хосе – одни из тех крупных городов, которые стремятся перейти на 100% использование возобновляемой энергии к 2035 году.