2030 թվականին կանաչ ջրածնի արժեքը կնվազի երկու անգամ
Wood Mackenzie հայտարարության համաձայն 2030 թվականին կանաչ ջրածնի արտադրության ինքնարժեքը կնվազի կրկնակի, ինչը վկայում է Հարավային Կորեայի ջրածնային հավակնությունների ամրապնդման մասին: Նախագահ Մուն Ջաե-ինն վարչակազմի հովանու ներքո կառավարությունը հայտարարեց 2050 թվականին ջրածնային տնտեսությանը անցում կատարելու վերաբերյալ իր հավակնոտ ծրագրերի մասին: Վերջինս ներառում է 2022 թվականին երեք քաղաքների կառուցման ծրագիրը, որոնք աշխատելու են ջրածնով, և ջրածնային ավտոմեքենաների արագ տեղակայումը, որն էլ իր հերթին հրահրեց երկրում տենդագին մրցավազքի ջրածնի մեջ ներդրումներ կատարելու համար:
Երեկ ԶԼՄ-ներին տրված ճեպազրույցի ընթացքում Wood Mackenzie ուսումնասիրության գծով տնօրեն Պրակաշ Շարման ասել է. «Այսօր ամենամեծ խնդիրը հանդիսանում է գինը, քանզի կանաչ ջրածինը 2-4 անգամ ավելի թանկ է, քան հանածո վառելիքից ստացվող ջրածինը: Սա պետք է փոխվի 2030 թվականին: Զրոյական արտանետումների քաղաքականությունը, վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների ծախսերի կրճատումը, էլեկտրոլիզատորների արտադրության ակտիվացումը և արդյունավետության բարձրացումը 2030 թվականին էկոլոգիապես մաքուր ջրածնի համար կարող են ապահովել ծախսերի նվազում 50 տոկոսով»:
Հարավային Կորեան ձգտում է ընդլայնել ջրածնի կիրառությունը արդյունաբերությունում, ջեռուցման և տրանսպորտի ոլորտներում: Տրանսպորտային միջոցների արտադրությունը ջրածնային տարրով (ներառյալ արտահանումը) կաճի մինչև 810.000 2022 թվականին և մինչև 6,2 միլիոն 2040 թվականին ներկայիս 2000 միավորի փոխարեն: Կառավարությունը ծրագրում է ինչպես արտահանել ջրածինը, այնպես էլ արտադրել այն երկրի ներսում:

Стоимость зеленого водорода сократится вдвое к 2030 году
По словам Вуда Маккензи, к 2030 году себестоимость производства зеленого водорода на месте сократится вдвое, что свидетельствует об усилении водородных амбиций Южной Кореи. При администрации президента Мун Чжэ Ина, правительство объявило об амбициозных планах по переходу к водородной экономике к 2050 году. Это включает планы по созданию к 2022 году трех городов, работающих на водороде и ускорение развертывания транспортных средств на топливных элементах, что спровоцировало в стране лихорадочную гонку за инвестированием в водород.
Выступая вчера на брифинге для СМИ, директор по исследованиям Wood Mackenzie Пракаш Шарма сказал: «Сегодня стоимость является самой большой проблемой, поскольку зеленый водород стоит в 2-4 раза больше, чем водород из ископаемого топлива. Это должно измениться к 2030 году. Политика нулевых выбросов, снижение затрат на возобновляемые источники энергии, повышенная деловая активность в производстве электролизеров и повышение эффективности могут обеспечить снижение затрат на экологически чистый водород до 50% к 2030 году».
Южная Корея стремится расширить использование водорода в промышленности, секторе отопления и транспорта. Производство транспортных средств на топливных элементах (включая экспорт) увеличится до 810 000 к 2022 году и до 6,2 миллиона к 2040 году с менее чем 2000 единиц сегодня. Правительство планирует импортировать водород, а также производить его внутри страны.