Նավթի գլոբալ ավելցուկը պայմանավորված է ինչպես կաթվածահար եղած պահանջարկով, այնպես էլ գնային պատերազմով:
Ակնհայտ է, որ առանց Ռուսաստանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև ընթացող պայքարի որոշակի լուծման, երկարատև ժամանակահատվածի, ամիսների կամ տարիների ընթացքում գները կմնան ցածր՝ ենթադրաբար, մոտ 30 դոլարի միջակայքում:
Հարցը հետևյալն է. ո՞րն է Ռուսաստանի նպատակը: Եթե վերջինս պարզապես ԱՄՆ-ին պատժելն է նրա կողմից կիրառվող տնտեսական պատժամիջոցների համար, ապա պետք է ակնկալել, որ գնային պատերազմը կշարունակվի ամիսներ, իսկ վերականգնումը տեղի կունենա, երբ ԱՄՆ-ն կներկայացնի խաղաղության որոշակի առաջարկներ (պատժամիջոցների մի մասի վերացում) կամ, ծայրահեղ դեպքում, նոյեմբերի ընտրություններից հետո:
Եթե Ռուսաստանը ցանկանում է սաուդյան արաբներին և ՕՊԵԿ-ի մյուս անդամներին ստիպել կրել գների իջեցման ամբողջ բեռը, թեկուզ միայն covid19- ի հետ կապված, ապա «հեղինակությունը փրկելու» հանարավորությունը կա: Վերջինս կարող է տեղի ունենալ ցանկացած պահի, և, անկասկած, ՕՊԵԿ-ի հունիսյան հանդիպումն է հանդիսանում հնարավորությունների թիրախը:
Վերջապես, եթե Ռուսաստանը մտահոգվի, որ նավթի գները անկայուն բարձր են, հետևանքը կլինի այն, որ դժվարությամբ կհասնեն համաձայնության: Եվ նույնիսկ համաձայնության գալու դեպքում գները, ամենայն հավանականությամբ, դեռ տարիներ շարունակ կմնան մինչպատերազմական ցուցանիշից էլ ավելի ցածր՝ ենթադրվում է, ցածր 50 դոլարից:

Глобальный избыток нефти связан как с парализацией спроса, так и с ценовой войной. Очевидно, что без разрешения борьбы между Россией и Саудовской Аравией, в течение длительного периода – месяцев или лет – цены будут оставаться низкими, предположительно около 30 долларов.
Остается вопрос: какова цель России? Если наказание США за экономические санкции, то ожидайте, что ценовая война продлится месяцами, а восстановится, когда США выступят с мирным предложением (уменьшение санкций) или, в худшем случае, после ноябрьских выборов.
Если Россия хочет заставить саудовцев и других членов ОПЕК взять на себя все бремя, по крайней мере, снижения цены, связанного с covid19, то остается место для «решения, спасающего репутацию». Это может произойти в любое время, и, скорее всего, июньская встреча ОПЕК нацелена на это.
Наконец, если бы Россия была обеспокоена тем, что цены на нефть были неустойчиво высокими, это означает, что соглашения достичь будет трудно. И даже при достижении соглашения цены почти наверняка в течение многих лет останутся ниже, чем уровень до ценовой войны, возможно, ниже 50 долларов.