Դեկտեմբերի 27-ին «Էներգո ինվեստ հոլդինգ» ՓԲԸ (ԷԻՀ) ներկայացուցիչները հանդիպել են Երևանում Միացյալ Թագավորության փոխդեսպան տկն. Էլիսոն Չիքի և դեսպանության առևտրի ու զարգացման հարցերի պատասխանատու պրն. Արտաշես Դավթյանի հետ: Քննարկվող հարցերի շարքում էին “Շնող” ՀԷԿ-ի տեխնիկատնտեսական հիմնավորման ընթացքը, մասնագիտական վերապատրաստման կենտրոնի կառուցումը, ինչպես նաև Հայաստանում վերականգնվող ու այլընտրանքային էներգետիկայի ոլորտի հեռանկարային զարգացումները:
Նշվել է, որ “Շնող” ՀԷԿ-ի ծրագիրն արդեն իսկ մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել համաշխարհային այնպիսի հայտնի ընկերությունների մոտ, ինչպիսիք են ամերիկյան The Robbins և ավստրիական ANDRITZ HYDRO ընկերությունները: Վերջիններս հայտարարել են նախագիծն իրականացնող ընկերության կանոնադրական կապիտալում հնարավոր մասնակցության մասին: Նրանք պատրաստ են մատակարարել իրենց արտադրության սարքավորումները:
Ընդգծվել է նաև, որ շինարարության ընթացքում ստեղծվելու են շուրջ 1200 բարձր վարձատրվող աշխատատեղեր: Կայանն արտադրելու է երկրում սպառվող էլեկտրաէներգիայի շուրջ 7%-ը: Զրուցակիցները կարևորել են շրջակա միջավայրի վրա և սոցիալական ազդեցության գնահատման ուսումնասիրությունները, որոնք իրականացվելու են մինչև ծրագրի հաստատումը:
Ինչ վերաբերվում է մասնագիտական վերապատրաստման կենտրոնին, ապա նշվել է, որ ավելի քան 6 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ ուսումնական կենտրոնի կառուցման գլխավոր նպատակը էնեգետիկայի ոլորտի մասնագետների վերապատրաստումն է: Այն հնարավորություն կընձեռի հարյուրավոր մասնագետների համապատասխանել աշխատանքային շուկայի նոր պայմաններին և պահանջներին, ինչպես նաև էներգետիկ ոլորտի ընկերությունները համալրել որակավորված մասնագետներով:
Հաշվի առնելով բրիտանական ուսումնական կենտրոնների բարձր վարկանիշը՝ ԷԻՀ-ը պատրաստվում է համագործակցություն հաստատել՝ կենտրոնում իրականացվելիք ուսումնական ծրագրերի և սեմինարների բարձր որակն ապահովելու, ինչպես նաև իր ունկնդիրների համար միջազգային չափանիշներին համապատասխան ավարտական որակավորման քննություններ անցկացնելու նպատակով:
Հանդիպման ավարտին տիկին Չիքը վստահեցրեց, որ Բրիտանական դեսպանությունը աջակցում է հայ և բրիտանական բիզնեսի միջև փոխշահավետ համագործակցության խթանմանը:

В четверг, 27 декабря, представители ЗАО «Энерго инвест холдинг» (ЭИХ) встретились с Заместителем главы дипломатической миссии Великобритании в Ереване г-жой Элисон Чик и сотрудником посольства по вопросам торговли и развития г-ном Арташесом Давтяном. Среди обсуждаемых тем были ход выполнения технико-экономического обоснования проекта гидроэлектростанции «Шног», строительство Центра профессиональной подготовки и перспективы развития возобновляемых и альтернативных источников энергии в Армении.
Было подчеркнуто, что проект ГЭС «Шног» уже вызвал значительный интерес у всемирно известных компаний, таких как американская компания The Robbins, которая производит тоннелепроходческое оборудование, австрийская компания ANDRITZ HYDRO, которая производит гидро- и электромеханическое оборудование для гидроэлектростанций и т.д., выразившие желание участвовать в проекте посредством приобретения доли компании-владельца проекта и поставлять оборудование собственного производства. Было также отмечено, что в течение периода строительства будет создано более 1200 высокооплачиваемых рабочих мест, а гидроэлектростанция будет генерировать до 7% внутреннего потребления электроэнергии в Армении. Особое значение было уделено исследованию оценки воздействия на окружающую и социальную среду, которое будет проведено до начала реализации проекта.
Что касается Центра профессиональной подготовки, то было упомянуто, что целью учебного центра стоимостью более 6 миллионов долларов США является переквалификация специалистов, работающих в настоящее время в энергетическом секторе. Это позволит сотням специалистов адаптироваться к новым условиям и требованиям рынка труда, а также укомплектовать энергетические компании квалифицированными специалистами. Принимая во внимание высокий рейтинг британских учебных центров, ЭИХ выразил готовность сотрудничать с некоторыми из них для повышения качества семинаров и учебных курсов, организованных центре, а также для проведения квалификационных экзаменов для своих слушателей в соответствии с международными стандартами.
В конце встречи г-жа Элисон Чик заверила в поддержке посольства Великобритании в вопросах развития взаимовыгодного сотрудничества между армянским и британским бизнесом.