Հիմնարար գործոնները վկայում են 15 դոլարից էժան նավթի մասին
Ապրիլին նավթի առևտուրը շուկայում սկսվեց գնի արտառոց բարձրացմամբ: Շուկայական շարժման համար խթան հանդիսացավ ապրիլի 2-ի հայտարարությունը, երբ ԱՄՆ նախագահն ակնարկեց, որ Սաուդյան Արաբիան և Ռուսաստանը հնարավոր է պատրաստ լինեն կրճատել արդյունահանման ծավալները «10-15 միլիոն բարելով», որը կկազմի Սաուդյան Արաբիայի և Ռուսաստանի ներկայիս արդյունահանման ծավալների գրեթե կեսը:
Ըստ երևույթին, ոմանց համար բավարար է առաջարկի նման «վայրի» դրական կողմը նավթի գները բարձրացնելու համար՝ չնայած կարճաժամկետ կտրվածքով պահանջարկի աննախադեպ կրճատմանը, որը կարող է հասնել օրական 18-20 միլիոն բարելի միայն ապրիլին, իսկ, ընդհանուր առմամբ, տարեվերջին վերջինս կարող է իջնել մինչև օրական 20 միլիոն բարել «Կովիդ -19» համաճարակի պատճառով:
Եվ նույնիսկ առավել լավատեսական սցենարներում, երբ արդյունահանման ծավալների կրճատումը հասնի օրական 10 միլիոն բարելի, միևնույն է, վերջինս կթողնի մատակարարման «գլոբալ ավազան» արդյունահանման ծավալների ապրիլյան հսկայական ավելցուկով, որը կարող է ակնթարթորեն իջեցնել նավթի ֆյուչերսները մինչև 15 դոլար և ցածր:
Միայն թե նման ցածր գները կարող են նաև հանգեցնել արդյունահանման ծավալների կրճատման, որն էլ իր հերթին կարող է օժանդակել նավթի գներին երրորդ և չորրորդ եռամսյակներում, սակայն պայմանով, որ կորոնավիրուսային պանդեմիան հայտնվի վերահսկողության ներքո:

Торги нефтью в апреле начались с необычайного роста цен на рынке. Спусковым крючком для рыночного движения стало появление сообщения от 2 апреля, когда президент США намекнул, что Саудовская Аравия и Россия могут быть готовы сократить добычу на «10-15 миллионов баррелей», что составит почти половину уровня нынешней добычи в Саудовской Аравии и России.
По-видимому, такой дикой позитивности со стороны предложения достаточно для некоторых, чтобы повысить цены на нефть, несмотря на беспрецедентное сокращение спроса в краткосрочной перспективе, которое может достигать 18-20 миллионов баррелей в день только в апреле, и в целом на конец года, в связи с пандемией Covid-19, может снизиться на 20 миллион баррелей в сутки.
И даже в самых оптимистичных сценариях, когда произойдет сокращение добычи на 10 миллионов баррелей в сутки, это сокращение все равно оставит глобальный пул поставок с огромным апрельским избытком добычи, способным на мгновение снизить нефтяные фьючерсы вплоть до 15 долларов и ниже.
Только боль от таких низких цен приведет к сокращению производства, которое может оказать поддержку ценам в третьем и четвертом кварталах, но при условии, что пандемия коронавируса окажется под контролем.