Պորտուգալիայի կառավարությունը հրապարակել է օգոստոսի 25-ին ավարտված 700ՄՎտ հզորությամբ արևային էներգիայի վաճառքի աճուրդի նախնական որոշ արդյունքներ: Մամլո հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ տեղաբաշխվել է 670 ՄՎտ արտադրվող հզորություն, որից 486 ՄՎտ բաժին է ընկել կուտակիչների հետ կապված ֆոտոէլեկտրական նախագծերին, իսկ մնացած 177 ՄՎտ և 10 ՄՎտ հզորությունները համապատասխանաբար տրամադրվել են պարգևատրման շրջանակներում «համակարգային փոխհատուցում» և «պայմանագիր տարբերության համար» կարգի նախագծերին: Կառավարությունը հաստատել է նաև, որ աճուրդի ժամանակ առաջարկվել է աշխարհում ամենացածր դրույքը խոշորամասշտաբային ֆոտոէլեկտրական նախագծի համար՝ 0,01114 եվրո/կՎտ/ժ (0,01316 ԱՄՆ դոլար), որը փոքր-ինչ ցածր է պորտուգալական ֆինանսական ամսագրի կողմից գնումների առաջին օրը նշած 0,0112 եվրո արժեքից, և ավելի ցածր է Աբու-Դաբիում անցկացված աճուրդում EDF ֆրանսիական էներգետիկ խմբի և չինական JinkoPower կողմից 2 ԳՎտ-ի համար ներկայացված 0,0135 ԱՄՆ դոլար/կՎտ/ժ-ից:
Լիսաբոնի հայտարարության մեջ ասվում է նաև, որ 100ՄՎտ կուտակային հզորությամբ ապահովել է մոդուլներ արտադրող հարավկորեական Hanhwa Q Cells-ը, ով դարձել է աճուրդի խոշորագույն հաղթող ֆոտոէլեկտրական համակարգի ոլորտում 315 ՄՎտ հզորությամբ նախագծով, որը բաժանված էր ներկայացված 12 նախագծային լոտերի կեսի միջև: Պորտուգալական Expresso թերթը նախկինում հայտնել էր, որ աճուրդի հաղթողներ են դարձել նաև իսպանական Iberdrola կոմունալ ձեռնարկությունը, իտալական գործընկեր Enel-ը և ֆրանսիական Impala Group խմբի մեջ մտնող վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների ոլորտի ներկայացուցիչ Tag Energy-ին:
Մեկնաբանելով նախնական արդյունքները՝ Aleasoft էներգասպառման կանխատեսումների ծառայության գլխավոր տնօրեն Անտոնիո Դելգադո Ռիգալն ասել է, որ աճուրդում 15 տարի ժամկետով կնքված պայմանագրերը բացահայտեցին այդքան ցածր գների սահմանման պատճառը: Վերջինս աճուրդի կողմից երաշխավորված հողի նկատմամբ իրավունքի և ցանցին միանալու իրավունքի հետ համադրության մեջ միասին ցածր գներով գործարքները դարձնում են գրավիչ: «Ֆոտոէլեկտրական կայանների համար հողին հասանելիություն ապահովելը և միացնելը Պորտուգալիայում ավելի դժվար է, քան Իսպանիայում՝ չնայած երկու երկրներն էլ ունեն էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր շուկա», - ասել է նա pv magazine-ին տրված հարցազրույցում:

Lisbon has laid claim to a new world record low price for solar. Image: Edgar Jiménez/Flickr
The Portuguese government has revealed a few preliminary results of the 700 MW solar energy auction finalized on Tuesday. In a press release, it said that 670 MW of power generation capacity was allocated, of which 483 MW went to PV projects linked to storage, while the remaining 177 MW and 10 MW were assigned for projects under the “system compensation” remuneration option and the “contract for difference” regime, respectively. It also confirmed that the auction drew the world’s lowest bid for a large-scale PV project at €0.01114 ($0.01316)/kWh, which is slightly lower than the price of €0.0112 revealed by Portuguese financial newspaper during the first day of the procurement exercise, and still lower than the $0.0135/kWh bid submitted by French energy group EDF and China’s JinkoPower in a 2 GW tender held in Abu Dhabi.
The statement from Lisbon also said 100 MW of energy storage capacity had been secured by South Korean module manufacturer Hanhwa Q Cells, also the auction’s biggest PV winner, with 315 MW of project capacity allocated among half of the 12 project lots offered. Portuguese business newspaper Expresso had previously reported that Spanish utility Iberdrola, Italian peer Enel and renewables developer Tag Energy, part of the French Impala Group, were the other successful bidders.
Commenting on the preliminary results, Antonio Delgado Rigal, chief executive of energy forecasting service Aleasoft, said that the 15-year contracts awarded in the auction were the key to understanding the reason of such a low price. This, combined with the rights for land and grid connection guaranteed by the auction, makes attractive bidding at low prices. “Securing land and connection access for PV parks in Portugal is more complicated than in Spain, although the two countries share the same electricity market,” he told pv magazine. “The world record that has been established is very good news for the development of PV and especially for Portuguese consumers who will have a discount on their bills,” he added. “Notwithstanding, the low prices of this Portuguese auction should not have an impact on the price of the peninsular electrical market nor on the prices of bilateral PPAs over the long term. “However, €0.01114 / kWh is not the price of PV,” he concluded.