Պորտուգալիայի կառավարությունը հրապարակել է օգոստոսի 25-ին ավարտված 700ՄՎտ հզորությամբ արևային էներգիայի վաճառքի աճուրդի նախնական որոշ արդյունքներ: Մամլո հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ տեղաբաշխվել է 670 ՄՎտ արտադրվող հզորություն, որից 486 ՄՎտ բաժին է ընկել կուտակիչների հետ կապված ֆոտոէլեկտրական նախագծերին, իսկ մնացած 177 ՄՎտ և 10 ՄՎտ հզորությունները համապատասխանաբար տրամադրվել են պարգևատրման շրջանակներում «համակարգային փոխհատուցում» և «պայմանագիր տարբերության համար» կարգի նախագծերին: Կառավարությունը հաստատել է նաև, որ աճուրդի ժամանակ առաջարկվել է աշխարհում ամենացածր դրույքը խոշորամասշտաբային ֆոտոէլեկտրական նախագծի համար՝ 0,01114 եվրո/կՎտ/ժ (0,01316 ԱՄՆ դոլար), որը փոքր-ինչ ցածր է պորտուգալական ֆինանսական ամսագրի կողմից գնումների առաջին օրը նշած 0,0112 եվրո արժեքից, և ավելի ցածր է Աբու-Դաբիում անցկացված աճուրդում EDF ֆրանսիական էներգետիկ խմբի և չինական JinkoPower կողմից 2 ԳՎտ-ի համար ներկայացված 0,0135 ԱՄՆ դոլար/կՎտ/ժ-ից:
Լիսաբոնի հայտարարության մեջ ասվում է նաև, որ 100ՄՎտ կուտակային հզորությամբ ապահովել է մոդուլներ արտադրող հարավկորեական Hanhwa Q Cells-ը, ով դարձել է աճուրդի խոշորագույն հաղթող ֆոտոէլեկտրական համակարգի ոլորտում 315 ՄՎտ հզորությամբ նախագծով, որը բաժանված էր ներկայացված 12 նախագծային լոտերի կեսի միջև: Պորտուգալական Expresso թերթը նախկինում հայտնել էր, որ աճուրդի հաղթողներ են դարձել նաև իսպանական Iberdrola կոմունալ ձեռնարկությունը, իտալական գործընկեր Enel-ը և ֆրանսիական Impala Group խմբի մեջ մտնող վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների ոլորտի ներկայացուցիչ Tag Energy-ին:
Մեկնաբանելով նախնական արդյունքները՝ Aleasoft էներգասպառման կանխատեսումների ծառայության գլխավոր տնօրեն Անտոնիո Դելգադո Ռիգալն ասել է, որ աճուրդում 15 տարի ժամկետով կնքված պայմանագրերը բացահայտեցին այդքան ցածր գների սահմանման պատճառը: Վերջինս աճուրդի կողմից երաշխավորված հողի նկատմամբ իրավունքի և ցանցին միանալու իրավունքի հետ համադրության մեջ միասին ցածր գներով գործարքները դարձնում են գրավիչ: «Ֆոտոէլեկտրական կայանների համար հողին հասանելիություն ապահովելը և միացնելը Պորտուգալիայում ավելի դժվար է, քան Իսպանիայում՝ չնայած երկու երկրներն էլ ունեն էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր շուկա», - ասել է նա pv magazine-ին տրված հարցազրույցում:

Правительство Португалии обнародовало несколько предварительных результатов аукциона по продаже солнечной энергии мощностью 700 МВт, завершившегося во вторник. В пресс-релизе говорится, что было распределено 670 МВт генерирующих мощностей, из которых 483 МВт пошли на фотоэлектрические проекты, связанные с хранилищами, а остальные 177 МВт и 10 МВт были выделены для проектов в рамках опции вознаграждения «системная компенсация» и режим «контракт на разницу» соответственно. Онo также подтвердилo, что на аукционе была предложена самая низкая в мире ставка на крупномасштабный фотоэлектрический проект на уровне 0,01114 евро (0,01316 доллара США)/кВтч, что немного ниже цены 0,0112 евро, указанной португальской финансовой газетой в первый день закупок, и все еще ниже, чем предложение в размере 0,0135 долл. США/кВтч, представленное французской энергетической группой EDF и китайской JinkoPower на аукционе на 2 ГВт, проведенном в Абу-Даби.
В заявлении из Лиссабона также говорится, что 100 МВт накопительной мощности были обеспечены южнокорейским производителем модулей Hanhwa Q Cells, ставшем крупнейшим победителем аукциона в области фотоэлектрических систем с проектной мощностью в 315 МВт, распределенной между половиной из 12 предложенных проектных лотов. Португальская деловая газета Expresso ранее сообщала, что испанское коммунальное предприятие Iberdrola, итальянский партнер Enel и разработчик возобновляемых источников энергии Tag Energy, входящий в состав французской Impala Group, также стали победителями торгов.
Комментируя предварительные результаты, генеральный директор службы прогнозирования энергопотребления Aleasoft Антонио Дельгадо Ригал сказал, что 15-летние контракты, заключенные на аукционе, стали ключом к пониманию причин столь низких цен. Это, в сочетании с гарантированными аукционом правами на землю и подключение к сети, делает торги с низкими ценами привлекательными. «Обеспечение для фотоэлектрических парков доступа к земле и подключению в Португалии сложнее, чем в Испании, хотя две страны имеют общий рынок электроэнергии», - сказал он pv magazine.