REUTERS/Benoit Tessier/File Photo
ԱՄՆ Էներգետիկայի նախարարության միջուկային բաժինը մշակում է նախագիծ, որը կօգնի մյուս երկրներին հաղթահարել միջուկային թափոնների խնդիրը: Վերջինիս անհրաժեշտությունը օրհասական է, քանի որ Միացյալ Նահանգները ջանք չեն խնայում լուծում գտնել իրենց սեփական միջուկային թափոնների ավելացող պաշարների համար:
Միջուկային անվտանգության հարցերով ազգային վարչակազմը քննարկում է մյուս երկրներին օգնություն ցուցաբերելու հնարավորությունը՝ օգտագործելով այնպիսի տեխնոլոգիաներ, որոնք կարող են ներառել այնպիսի մեթոդներ, ինչպիսիք են թափոնների միջով հոսանքի մասնատումը, տաքացումը կամ փոխանցումը՝ դրանց ծավալների փոքրացման նպատակով: Սարքավորումը տեղավորվելու է բեռնարկղի չափի «սև արկղում»:
Նախկին նախագահ Ջիմմի Կարտերը արգելել էր միջուկային թափոնների վերամշակումը դեռևս 1977թ-ին, քանի որ քիմիական ռեակցիաների արդյունքում անջատվելու էր մաքուր ուրան և պլուտոնիում, որոնք կարող են օգտագործվել միջուկային ռումբ պատրաստելու համար:

США предлагает технологию «черного ящика» для других стран
Отдел ядерной безопасности Министерства энергетики США разрабатывает проект, который поможет другим странам справиться с ядерными отходами. Необходимость этого усугубляется, поскольку Соединенные Штаты изо всех сил пытаются найти решение для своих собственных увеличивающихся запасов ядерных отходов.
Национальная администрация по ядерной безопасности рассматривает возможность оказания помощи другим странам, используя технологии, которые могут включать такие методы, как дробление, нагревание и передача тока через отходы для уменьшения ох объема. Оборудование будет заключено в «черный ящик» размером с грузовой контейнер.
Бывший президент Джимми Картер запретил переработку ядерных отходов в 1977 году, поскольку в результате химической реакции буду выделяться чистый уран и плутоний, которые могут быть использованы для изготовления ядерных бомб.