Միացյալ Թագավորության Միջազգային Առևտրի Դեպարտամենտի հրավերով «Էներգո ինվեստ հոլդինգ» ՓԲԸ Գլխավոր տնօրեն Ա. Պետրոսյանը մասնակցել է EECAN – UK առաջին գործնական շրջագայությանը, որը կազմակերպվել էր Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի (EECAN) երկրների գործարարների և նրանց՝ Միացյալ Թագավորության գործընկերների համար:
EECAN բաղկացած է 14 շուկաներից, որոնք ձգվում են Թուրքիայից մինչև Մոնղոլիա, և իր մեջ ներառում է նախկին Սովետական Միության բազմաթիվ երկրներ: Այստեղ ապրում է 380 միլիոն մարդ:
Շրջագայության շրջանակներում EECAN-ի գործարարների և առևտրային փորձագետների պատվիրակությունը ուղևորվեց Հյուսիս, Միդլենդս, Հարավ-Արևելք և Լոնդոն: Շրջագայությունը սկսվեց Մանչեսթերում, ապա տեղափոխվեց Քովենթրի, Օքսֆորդ և Լոնդոն: Շրջագայության ծրագիրն իր մեջ ներառում էր մասնակցություն առևտրային կոնֆերանսներին և ֆորումներին, ինչպես նաև B2B հանդիպումներ յուրաքանչյուր քաղաքում:
Ա. Պետրոսյանի խոսքերով, սա բացառիկ հնարավորություն էր բացահայտել երկու երկրների միջև համագործակցության ներուժը և հաստատել կարևոր գործնական կապեր շրջագայությանը մասնակցող բրիտանական առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ:

По приглашению Департамента международной торговли Соединенного Королевства, Генеральный директор ЗАО «Энерго инвест холдинг» А. Петросян принял участие в первом туре, организованном для представителей бизнес-сообществ стран Восточной Европы и Центральной Азии (EECAN) и их коллег из Соединенного Королевства.
EECAN состоит из четырнадцати рынков, простирающихся от Турции до Монголии и включает в себя многие страны бывшего Советского Союза. Здесь проживает 380 миллионов человек.
В рамках тура, делегация предпринимателей и торговых экспертов из EECAN отправилась на Север, Мидлендс, Юго-Восток и Лондон. Тур начался в Манчестере, затем переместился в Ковентри, Оксфорд и Лондон. Программа тура включала участие в торговых конференциях и форумах, а также B2B встречи в каждом городе.
По словам А. Петросяна, это была исключительная возможность раскрыть потенциал сотрудничества между двумя странами и установить важные деловые связи и контакты с представителями ведущих британских компаний, присутствующих на мероприятиях в рамках тура.