Էներգո ինվեստ հոլդինգի գլխավոր տնօրեն Արմեն Պետրոսյանը հունիսի 25-ին մասնակցել է «Արևելյան գործընկերության» (ԱլԳ) Բուխարեստում կայացած 6-րդ գործարար համաժողովին, որը կազմակերպվել էր Եվրոպական Միության խորհրդում նախագահող Ռումինիայի կողմից Եվրոպական Հանձնաժողովի աջակցությամբ:
Միջոցառմանը մասնակցում էին պետական պաշտոնատար անձինք, ձեռնարկատերեր Եվրոպական Միության և ԱլԳ անդամ երկրներից, ինչպես նաև առևտրի ոլորտում գործունեություն ծավալող շահագրգիռ միջազգային ֆինանսական ինստիտուտների և գործակալությունների ներկայացուցիչներ:
Համաժողովում հանդես են եկել Ռումինիայի բիզնեսի, առևտրի և ձեռնարկատիրության հարցերով նախարար Շտեֆան-Ռադու Օփրյան, Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ալեքսանդր Խվտիսիաշվիլին և մի շարք այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Գործնական հանդիպումների շրջանակներում պրն. Ա. Պետրոսյանը հանդիպել է Եվրոպական ներդրող ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ. քննարկվել է նրանց հնարավոր մասնակցությունը Հոլդինգի կողմից Հայաստանում իրականացվող նախագծերին:
«Արևելյան գործընկերություն»-ը (ԱլԳ) ԵՄ, նրա անդամ պետությունների և Արևելյան Եվրոպայի վեց գործընկերների՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի Հանրապետության և Ուկրաինայի մասնակցությամբ համատեղ նախաձեռնություն է: Վերջինիս նպատակն է ստեղծել ժողովրդավարության, բարգավաճման, կայունության և սերտ համագործակցության ընդհանուր տարածաշրջան:

Генеральный директор ЗАО «ЭИХ» Армен Петросян принял участие в 6-м бизнес-форуме «Восточного партнерства» (ВП), организованном председательствующей в Совете Европейского союза Румынией при поддержке Европейской комиссии, который состоялся 25 июня 2019 года в Бухаресте (Румыния).
В мероприятии приняли участие государственные должностные лица и предприниматели из стран Восточного партнерства и ЕС, представители заинтересованных международных финансовых институтов и агентств, действующих в сфере торговли.
С основными докладами выступили министр по вопросам бизнеса, торговли и предпринимательства Румынии Штефан-Раду Опря, заместитель министра иностранных дел Грузии Александр Хвтисиашвили и ряд других высокопоставленных докладчиков.
В рамках деловых встреч А. Петросян встретился с европейскими инвесторами и обсудил их возможное участие в проектах, которые ЗАО «ЭИХ» осуществляет в Армении.
Восточное партнерство (ВП) - это совместная инициатива с участием ЕС, его государств-членов и шести партнеров из Восточной Европы: Армении, Азербайджана, Беларуси, Грузии, Республики Молдова и Украины. Ее цель – создать общее пространство демократии, процветания, стабильности и тесного сотрудничества.