ExxonMobil-ը հայտնաբերել է կիպրոսյան գազի խոշորագույն պաշարներ
ExxonMobil ամերիկյան էներգետիկ ընկերությունը հայտարարել է, որ մի շարք որոնողական հորատումների արդյունքում նրանք Կիպրոսի ափերին հայտնաբերել են մեծ քանակությամբ բնական գազ: Հայտնաբերված բնական գազի ծավալը տատանվում է 5-8 տրիլիոն խորանարդ ֆուտ:
Բնական գազի պաշարները հայտնաբերվել են «Գլաուկոս 1» անվանումը կրող հորատանցքում, որը գտնվում է №10 կիպրոսյան բլոկի սահմանների ներսում՝ Հանրապետության բացառիկ տնտեսական գոտում: ԶԼՄ-ների հաղորդմամբ այս հայտնագործությունը խոշորագույնն է Կիպրոսում:
«Սա հրաշալի իրադարձություն է ամբողջ Կիպրոսի համար: Առաջիկա ամիսների ընթացքում բնական գազի պաշարների քանակը կճշգրտվի»,- Նիկոսիայում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Կիպրոսի Էներգետիկայի նախարար Ջորջ Լակկոտրոպիսը:
Թուրքիան նույնպես հայտարարել է կղզու ափերին էներգետիկ պաշարների որոնողական աշխատանքներ իրականացնելու իր իրավունքների մասին: Անկարան հեռու է պահում միջազգային ընկերություններին վիճարկվող տարածքներում որոնողական աշխատանքներ իրականացնելուց, որտեղ Թուրքիան պաշտպանում է կղզու հյուսիսային երրորդ հատվածում անջատված պրոտոպետությանը:

ExxonMobil обнаружило крупнейший кипрский запас газа
Американская энергетическая компания Exxon Mobil объявила, что после серии разведочных бурений они обнаружили большое количество природного газа у побережья Кипра. Количество обнаруженного природного газа колеблется от 5 до 8 триллионов квадратных футов.
Открытие было сделано в скважине под названием «Главк 1», которая находится внутри границ кипрского блока № 10 в исключительной экономической зоне Республики. По сообщениям СМИ, на сегодняшний день это открытие крупнейшее на Кипре.
«Это удивительное событие для всего Кипра. В ближайшие месяцы количество природного газа будет оценено более точно», - заявил министр энергетики Кипра Джордж Лаккотрипис на пресс-конференции в Никосии.
Турция также заявила о своих правах на разведку энергетических ресурсов у побережья острова. Анкара предостерегла международные компании от разведки в спорных водах, где Турция поддерживает отколовшееся протогосударство в северной части трети острова.