Եվրոպացի և ամերիկացի կլիմայագետները Աֆրիկայում, Ասիայում և Հարավային Ամերիկայում հզոր ամպրոպների և տեղատարափ անձրևների դիտարկումների ընթացքում պարզել են, որ տեղումների այս ծայրահեղ ձևերը զգալիորեն ուժեղանում են այդ տարածաշրջաններում բնահողի խոնավության մակարդակի կտրուկ հակադրության առկայության պարագայում:
«Գլոբալ տաքացման հետևանքով ջերմաստիճանի բարձրացումը կարող է ավելի խորացնել հակադրությունը չոր և խոնավ բնահողով տարածաշրջանների միջև, ինչը կսաստկացնի ամպրոպներն աշխարհի այն տարածաշրջաններում, որոնք արդեն իսկ ենթարկվում են այդ տեղումների հզոր հարվածներին։ Ուստի այն հարցի ըմբռնումը, թե ինչպես է խոնավությունը ազդում ամպրոպների վրա, առանձնապես կարևորվում է հզոր ամպրոպները կանխատեսելու և դրանց մասին հանրությանը նախազգուշացնելու գործում», - հայտարարել է UKCEH-ի գիտաշխատող Էմմա Բարթոնը։
Բարթոնը և հետազոտողները նման եզրակացության են հանգել՝ ուսումնասիրելով հզոր ամպրոպների և փոթորիկների ձևավորման հանգամանքները, որոնք անցյալ տարի պատուհասել են արևմտյան և կենտրոնական Աֆրիկայի բազմաթիվ տարածաշրջանների և Հնդկաստանի Բենգալիային, ինչպես նաև այս տարվա մարտին Արգենտինային։ Անսովոր առատ տեղումները առաջացրել են ջրհեղեղներ և այլ բնական աղետներ, որոնք խլել են ավելի քան 1000 մարդու կյանք և լրջորեն վնասել ենթակառուցվածքները:
Ամերիկացի և եվրոպացի կլիմայագետներն ուշադրություն են դարձրել այն բանի վրա, որ Երկրի մակերևույթից արտազատվող ջերմության քանակը էապես կախված է նրանից, թե որքան խոնավություն է պարունակում բնահողը և որքան արագ է այդ ջուրը գոլորշիանում։ Ղեկավարվելով այս գաղափարով՝ գիտնականները վերլուծել են արբանյակային տվյալները և դաշտային չափումների արդյունքները, որոնք կատարվել են վերջին 20 տարվա ընթացքում աշխարհի այն շրջաններում, որտեղ տեղի են ունեցել հզոր ամպրոպներ և հորդառատ անձրևներ:
Կլիմայագետների հաշվարկները ցույց են տվել, որ այս տեղումներն ուժեղացել են մոտավորապես 10-30%-ով այն դեպքերում, երբ այս ամպրոպները սկսվելուց մի քանի օր առաջ գիտնականները հայտնաբերել են բնահողի խոնավության մակարդակի զգալի տարբերություններ մայրցամաքների այն շրջաններում, որտեղ տեղի են ունեցել այս արտակարգ եղանակային երևույթները:
Սա ցույց է տալիս բնահողի խոնավության մակարդակի աննախադեպ ազդեցությունը ամպրոպների վրա, ինչը պետք է հաշվի առնել կարճաժամկետ և երկարաժամկետ եղանակի կանխատեսումներ կատարելիս, եզրակացրել են Բարթոնը և նրա գործընկերները:

Европейские и американские климатологи обнаружили в ходе наблюдений за мощнейшими грозами и проливными дождями в Африке, Азии и Южной Америке, что эти экстремальные формы осадков значительным образом усиливаются, если в регионе их выпадения наблюдается резкий контраст в уровне влажности почвы. Об этом сообщила пресс-служба Центра экологии и гидрологии Великобритании (UKCEH).
"Рост температуры в результате глобального потепления может дополнительным образом усилить контраст между регионами с сухими и мокрыми почвами, что дополнительно усилит грозы в тех регионах мира, которые и так подвергаются мощным ударам этих осадков. По этой причине понимание того, как влажность почвы влияет на грозы, будет критически важным для того, чтобы прогнозировать мощные грозы и предупреждать о них общество", - заявила научный сотрудник UKCEH Эмма Бартон.
Бартон и исследователи пришли к такому выводу при изучении обстоятельств формирования серий мощнейших гроз и бурь, которые поразили большое число регионов западной и центральной Африки и индийскую Бенгалию в прошлом году, а также Аргентину в марте этого года. Необычно мощные осадки вызвали наводнения и прочие природные катастрофы, которые унесли жизни более 1 тыс. человек и серьезно повредили инфраструктуру.
Климатологи обратили внимание на то, что количество тепла, вырабатываемого поверхностью Земли, существенным образом зависит от того, как много влаги содержит почва и как быстро эта вода испаряется из грунта. Руководствуясь этой идеей, ученые проанализировали спутниковые данные и результаты полевых замеров, проведенных в последние 20 лет в тех регионах мира, где возникали мощные серии гроз и проливных дождей.
Проведенные климатологами расчеты показали, что данные осадки усиливались примерно на 10-30% в тех случаях, когда за несколько дней до начала этих гроз ученые выявляли существенные различия в уровне влажности почвы в тех регионах континентов, где возникали эти экстремальные погодные явления. Это говорит о необычно большом влиянии уровня влажности почвы на грозы, что необходимо учитывать при построении краткосрочных и долгосрочных прогнозов погоды, подытожили Бартон и ее коллеги.
В последние годы на Земле значительным образом участились засухи, волны жары и другие экстремальные погодные явления. Эти же климатические аномалии, как показывают наблюдения медиков, способствуют росту смертности и частоты развития кардиологических и респираторных болезней.