Rolls-Royce ընկերությունը AE 2100-A ինքնաթիռի վերասարքավորված շարժիչով ցամաքային փորձարկումների ժամանակ օգտագործվել է կանաչ ջրածին, որն արտադրվել է քամու և մակընթացությունների էներգիայով։
Ընկերությունը և փորձարկումների ծրագրի նրա գործընկեր easyJet-ը ձգտում են ապացուցել, որ ջրածինը կարող է անվտանգ և արդյունավետ էներգիայով ապահովել քաղաքացիական ինքնաթիռների շարժիչները:
Նրանք արդեն պլանավորում են փորձարկումների երկրորդ շարքը՝ թռիչքային փորձարկումների առավել երկարաժամկետ հեռանկարով։
Ջրածինը մրցակցող բազմաթիվ տեխնոլոգիաներից մեկն է, որոնք ավիացիոն ոլորտին կարող են օգնել մինչեւ 2050 թվականը հասնել զրոյական արտանետումների թիրախին:
Airbus ինքնաթիռաշինական ընկերությունը, որը համագործակցում է շարժիչներ արտադրող ֆրանս-ամերիկյան CFM International-ի հետ, կփորձարկի ջրածնային շարժիչների տեխնոլոգիան։
Ջրածնային շարժիչներին անցնելը օդանավակայանների ենթակառուցվածքների ամբողջական արդիականացում կպահանջի:

Легендарная британская компания Rolls-Royce заявила, что впервые в мире авиации успешно запустила двигатель на водороде, что знаменует собой важный шаг к доказательству того, что этот вид топлива может стать ключом к обезуглероживанию авиаперелетов.
В ходе наземных испытаний с использованием переоборудованного двигателя регионального самолета Rolls-Royce AE 2100-A использовался зеленый водород, получаемый энергией ветра и приливов.
Компания Rolls-Royce и ее партнер по программе испытаний easyJet стремятся доказать, что водород может безопасно и эффективно обеспечивать энергией гражданские авиационные двигатели.
Они сказали, что уже планируют вторую серию испытаний, которая будет включать полёты.
Водород – одна из множества конкурирующих технологий, которые могут помочь авиационной отрасли достичь цели по достижению нулевого уровня выбросов к 2050 году.