Ըստ Globes-ի հաղորդման, Իսրայելը, Կիպրոսը, Հունաստանը և Իտալիան երկամյա բանակցություններից հետո համաձայնության են եկել աշխարհում ամենաերկար ստորջրյա գազատարի կառուցման վերաբերյալ: Վերջինով գազը արտահանվելու է Իսրայելից Եվրոպա: Վերջնական համաձայնագիրը նախատեսվում է ստորագրել 2019 թ. փետրվարին:
Միջերկրական ծովի հատակով կկառուցվի ավելի քան 2 հազար կմ երկարությամբ գազատար, որը կհասնի մինչև Կիպրոս, հետո Կրետե և Հունաստանով մինչև Իտալիա: Գազատարի հզորությունը կկազմի տարեկան մինչև 20 միլիարդ խորանարդ մետր: Դրա շինարարության արժեքը գնահատվում է 6 մլրդ եվրո: Գազատարի շինարարությունը նախատեսվում է ավարտել մինչև 2025 թվականը:
Ինչպես ավելի վաղ “Ъ”-ին հայտնի է դարձել, «Գազպրոմը» վերջնականապես որոշում է կայացրել, որ «Թուրքական հոսքի» շարունակությունը կկառուցվի ոչ թե Հունաստանի և Հարավային Իտալիայի, այլ Բուլղարիայի, Սերբիայի և Հունգարիայի տարածքով: Այս տարբերակը թույլ կտա ռուսական ընկերությանը 2022 թվականից հրաժարվել Ուկրաինայի տարածքով տարանցումից:

Израиль, Кипр, Греция и Италия после двух лет переговоров достигли соглашения о строительстве самого протяженного подводного газопровода в мире, сообщает издание Globes. По нему газ будет экспортироваться из Израиля в Европу. Окончательное соглашение планируется подписать в феврале 2019 года.
Газопровод протяженностью свыше 2 тыс. км проложат по дну Средиземного моря до Кипра, затем до Крита и через Грецию до Италии. Мощность газопровода будет составлять до 20 млрд кубометров в год. Расходы на его строительство оцениваются €6 млрд. Достроить газопровод планируется к 2025 году.
Как ранее стало известно “Ъ”, «Газпром» окончательно определился, что продолжение «Турецкого потока» будет строиться не через Грецию и Южную Италию, а через Болгарию, Сербию и Венгрию. Этот вариант позволит российской компании уже с 2022 года отказаться от транзита через Украину.