Ավստրալիայից 24 ամյա գիտնական էկոլոգ Մարկ Մակվեյը չի կարող ստանալ իր կենսաթոշակային խնայողությունները մինչև 2055 թվականը: Սակայն, անհանգստանալով, թե ինչպիսին կլինի այդ ժամանակ աշխարհը՝ նա միջոցներ է ձեռք առնում արդեն այսօր՝ հայց ներկայացնելով ընդդեմ իր 39 միլիարդանոց կենսաթոշակային ֆոնդի՝ վերջինիս կողմից իր ներդրումների վրա կլիմայի փոփոխության ազդեցության ոչ բավարար գնահատման և բացահայտման հիմքով:
Դատավարությունը դաշնային դատարանում կարող է դառնալ եզակի մարտահրավեր: Արդյո՞ք կենսաթոշակային ֆոնդերը խախտում են իրենց ֆիդուցիար պարտավորությունները՝ չհաղթահարելով ավելի տաք մոլորակի ֆինանսական ավերող ազդեցությունը:
Ֆոնդը հայտնում է, որ կլիմայի փոփոխությունը հանդիսանում է այն բազմաթիվ հանգամանքներից մեկը, որն իր կողմից պետք է դիտարկվի իր 2 միլիոն անդամների անունից ներդրումներ կատարելու ժամանակ: Շուրջ 2,9 տրիլիոն դոլար կազմող Ավստրալիայի կենսաթոշակային ֆոնդը ուշադիր հետևում է այս նախադեպին, որպեսզի հասկանա, արդյոք գործի ելքը էլ ավելի կբարդացնի ֆոնդերի համար ապահովել արդեն իսկ օրենսդրորեն ամրագրված շահութաբերության նվազագույն ցուցանիշները:

Борец за экологию подает в суд на пенсионный фонд за то, что тот недостаточно экологичен
Марк Маквей, 24-летний ученый-эколог из Австралии, не сможет получить доступ к своим пенсионным сбережениям до 2055 года. Но, обеспокоенный тем, как может тогда выглядеть мир, он принимает меры уже сейчас, предъявляя иск своему 39-миллиардному пенсионному фонду за недостаточное раскрытие или оценку воздействия изменения климата на свои инвестиции.
Разбирательство в Федеральном суде станет уникальным испытанием. Нарушают ли пенсионные фонды свои фидуциарные обязанности, не справляясь с финансовым разрушительным воздействием более теплой планеты?
Фонд говорит, что изменение климата является одним из множества факторов, которые он должен учитывать при инвестировании от имени своих 2 миллионов членов. Пенсионный фонд Австралии, который составляет около $2,9 трлн, внимательно следит за этим прецедентом, чтобы понять, ждут ли другие фонды новые неожиданные трудности при выполнении заданных законом и без того минимальных целевых показателей доходности.