Photograph: Sean Gallup/Getty Images
Եվրոպական ներդրումային բանկը համաձայնել է առաջիկա երկու տարիների ընթացքում դադարեցնել բազմամիլիարդ ֆինանսավորումը հանածո վառելիքի ոլորտում՝ աշխարհում առաջին «կլիմայական բանկը» դառնալու նպատակով:
Բանկը կդադարեցնի նավթային, գազային և ածխային նախագծերի ֆինանսավորումը 2021 թվականից հետո, և այս քաղաքականությունը կդարձնի աշխարհի խոշորագույն բազմակողմ ֆինանսական հաստատությունը առաջին վարկատուն, որը բացառել է կլիմայական ճգնաժամին նպաստող նախագծերի ֆինանսավորումը:
Էներգիայի վերականգնվող և արդյունավետ աղբյուրների ոլորտում նախապատվություններ սահմանելու որոշումը հաջորդեց Եվրոպական Հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի քաղաքական խոստումներին ԵՆԲ-ն դարձնել «կլիմայական բանկ»՝ հատկացնելով 1 տրիլիոն եվրոյի չափով հնարավոր միջոցները Եվրոպայի տնտեսությունը դեպի ավելի մաքուր էներգիա ուղղորդելուն:
Շրջակա միջավայրի պաշտպանության ակտիվիստների գնահատմամբ ԵՆԲ-ն տրամադրում էր հանածո վառելիք արդյունահանող կազմակերպություններին օրական 6,2 միլիոն եվրո 2013-2018թթ. ընկած ժամանակահատվածում:

ЕИБ станет первым «климатическим банком»
Европейский инвестиционный банк согласился в течение следующих двух лет прекратить многомиллиардное финансирование в области ископаемого топлива, чтобы стать первым в мире «климатическим банком».
Банк прекратит финансирование нефтяных, газовых и угольных проектов после 2021 года, и эта политика сделает крупнейшее в мире многостороннее финансовое учреждение первым кредитором, исключившим финансирование проектов, которые способствуют климатическому кризису.
Решение расставить приоритеты в области возобновляемых и эффективных источников энергии следует политическим обещаниям президента Европейской комиссии Урсулы фон дер Лейен превратить ЕИБ в «климатический банк», который выделит потенциальные средства в размере 1 трлн евро на продвижение экономики Европы к более чистой энергии.
По оценкам активистов по защите окружающей среды, ЕИБ ежедневно выдавал 6,2 млн евро компаниям, добывающим ископаемое топливо, в период с 2013 по 2018 год.