Վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում աշխարհում առաջատարներից մեկը հանդիսացող «Մասդար» ընկերությունը ՀՀ կառավարության կողմից պաշտոնապես ճանաչվել է Հայաստանում արդյունաբերական մասշտաբի 200 ՄՎտ հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայանի մրցույթի հաղթող։
Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների հիմնադրամի հաղորդագրության համաձայն՝ կառավարության կողմից հայտարարված միջազգային մրցույթում «Մասդար»-ն ի սկզբանե առաջարկել էր 0,0299 դոլար կՎտժ սակագինը։ Մրցութային փուլում ընկերությունն առաջարկել է 0,0290 դոլար կՎտժ վերջնական սակագինը։
200 ՄՎտ հզորությամբ արևային կայանը տեղակայվելու է Արագածոտնի մարզի Թալին և Դաշտադեմ համայնքներում, որտեղ արևային ճառագայթումը բավականին բարենպաստ է նման նախագծերի համար, իսկ տեղանքը՝ գյուղատնտեսական նպատակներով օգտագործելու տեսանկյունից՝ ոչ բարենպաստ։
Ընկերության կողմից ներդրվելու է շուրջ 174 միլիոն դոլար։ Ծրագրի շրջանակում կկառուցվի նաև նոր ենթակայան: Արևային կայանը կկառուցվի մոտ 500 հա տարածքի վրա, իսկ որպես հարակից օգուտներ, կստեղծվեն բազմաթիվ ուղղակի և անուղղակի աշխատատեղեր:

Компания “Масдар” - один из мировых лидеров в области возобновляемых источников энергии, официально признана правительством Республики Армения победителем тендера на строительство в Армении промышленной солнечной фотовольтной станции мощностью в 200 МВт.
Как сообщает Фонд государственных интересов Армении, в международном тендере, объявленном правительством Армении, “Масдар” первоначально предложила тариф в 0,0299 долларов США за кВтч. Во время тендера компания предложила окончательный тариф 0,0290 долларов США за кВтч.
Солнечная станция мощностью в 200 МВт будет строиться в общинах Талин и Даштадем Арагацотнской области, где солнечное излучение достаточно благоприятно для таких проектов, а территория неблагоприятна с точки зрения сельскохозяйственного использования.
Компания инвестирует около 174 млн долларов США. В рамках проекта будет построена новая подстанция. Солнечная станция будет построена на площади около 500 гектаров, будет создано множество непосредственных и косвенных рабочих мест.