Վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում աշխարհում առաջատարներից մեկը հանդիսացող «Մասդար» ընկերությունը ՀՀ կառավարության կողմից պաշտոնապես ճանաչվել է Հայաստանում արդյունաբերական մասշտաբի 200 ՄՎտ հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայանի մրցույթի հաղթող։
Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների հիմնադրամի հաղորդագրության համաձայն՝ կառավարության կողմից հայտարարված միջազգային մրցույթում «Մասդար»-ն ի սկզբանե առաջարկել էր 0,0299 դոլար կՎտժ սակագինը։ Մրցութային փուլում ընկերությունն առաջարկել է 0,0290 դոլար կՎտժ վերջնական սակագինը։
200 ՄՎտ հզորությամբ արևային կայանը տեղակայվելու է Արագածոտնի մարզի Թալին և Դաշտադեմ համայնքներում, որտեղ արևային ճառագայթումը բավականին բարենպաստ է նման նախագծերի համար, իսկ տեղանքը՝ գյուղատնտեսական նպատակներով օգտագործելու տեսանկյունից՝ ոչ բարենպաստ։
Ընկերության կողմից ներդրվելու է շուրջ 174 միլիոն դոլար։ Ծրագրի շրջանակում կկառուցվի նաև նոր ենթակայան: Արևային կայանը կկառուցվի մոտ 500 հա տարածքի վրա, իսկ որպես հարակից օգուտներ, կստեղծվեն բազմաթիվ ուղղակի և անուղղակի աշխատատեղեր:

The Armenian government’s decision to play hard-ball with emirati state-owned renewables developer Masdar has paid off to the tune of $0.0009 for each kilowatt-hour of clean energy to be generated by a planned 200 MW solar plant.
Having signed, in November 2019, a joint agreement with the developer to install 400 MW of clean power generation in Armenia, the authorities in Yerevan were so unimpressed with Masdar's suggestion of a $0.0299/kWh price for the power generated by the first project envisioned, that they put the bid out to tender.
Masdar, a subsidiary of UAE sovereign wealth fund the Mubadala Investment Company, has won the contract, but it will have to settle for $0.0290/kWh.
Masdar and the Armenian National Interest Fund which will hold a 15% stake in the solar park, said the $174 million project will span more than 500ha in the Talin and Dashtadem communities, will involve construction of a new electricity substation, and will create “numerous direct and indirect jobs.”